Ana Sayfa SAĞLIK Hangi Vitamin Günün Hangi Saatinde Alınmalı?

Hangi Vitamin Günün Hangi Saatinde Alınmalı?

0
950

Vitaminlerinizi almak için en iyi zaman aldığınız türe bağlıdır. Bazı vitaminler en iyi bir yemekten sonra alınır, diğerlerini aç karnına almak en iyisidir. Her gün aynı anda bir vitamin almak için rutin bir şekilde kurmak sağlıklı bir alışkanlık oluşturacaktır. Ayrıca vitamin takviyenizden en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacaktır.

Her vitamin vücudunuzda aynı şekilde parçalanmaz. Bu nedenle, size en fazla faydayı sağlayacak olan bir zamanda vitamininizi alıp almadığınızı bilmek önemlidir. C Vitamini Eksikliğinin Sessiz İşaretleri

Doğum öncesi vitamin almak için en iyi zaman
Doğum öncesi vitaminler bir multivitamin olduğundan, onları öğle yemeğinden önce almak, içerdikleri her şeyi emmek için en uygun zamandır.

Amerikan Kadın Hastalıkları ve Doğum Kongresi’ne (ACOG) göre, iyi bir doğum öncesi vitamin kalsiyum, demir ve folik asit içerir. Demir aç karnına en iyi emilir ve yakın zamanda süt içmişseniz düzgün emilmez. Portakal suyu gibi C vitamini içeren bir içecekle alırsanız demir daha iyi emilir.

Vitaminleri sabahları veya yiyeceksiz ilk şey almak sizi rahatsız ederse yatmadan hemen önce almayı deneyin. Hangi Vitaminler Karaciğere Yardım Eder?

Yağda çözünen vitaminleri almak için en iyi zaman
Yağda çözünen vitaminleri almak için en uygun zaman akşam yemeğinizdir. Yağda çözünen vitaminler vücutlarımızda yağ kullanılarak çözülür. Daha sonra kan dolaşımımıza taşınır ve gerekli işlevleri yerine getirir. Bu vitaminler arasında A vitamini, K vitamini, E vitamini ve D vitamini bulunur .

Suda çözünen vitaminleri almak için en iyi zaman
Suda çözünen vitaminler aç karnına en iyi emilir. Bu, sabahları, yemekten 30 dakika önce veya yemekten iki saat sonra almak anlamına gelir. Hangi Vitamin Cildinizde Ne İşe Yarar?

Suda çözünen vitaminler suda çözünür, böylece vücudunuz bunları kullanabilir. C vitamini, tüm B vitaminleri ve folat (folik asit) suda çözünür. Vücudunuz ihtiyacı olan vitamin miktarını alır ve geri kalanını idrarla atar. Vücudunuz bu vitaminleri saklamadığından, bunları diyetinize dahil etmek veya bir takviye almak iyi bir fikirdir.

B vitaminleri almak için en iyi zaman
Güne iyi bir başlangıç ​​yapmak için, sabah ilk uyandığınızda aç karnına bir B vitamini alın.

B vitaminleri, enerji arttırıcı ve stres yakıcı özel bir suda çözünen vitamin ailesidir. En popüler B vitaminlerinden bazıları B-2 , B-6 ve B-12’dir. D Vitamininizi Arttıracak Yiyecekler

Vitamin alırken ne yapmamalı?
Vitamin takviyeleri genel sağlığınıza fayda sağlayabilir. Ancak bazı vitaminler aşırı doz olabilir ve bazıları yan etkilere neden olur. Vitaminleriniz ve aldığınız reçeteli ilaçlar arasındaki olası etkileşimlerin farkında olun. Örneğin, K vitamini takviyelerini kan inceltici ile birleştirmemelisiniz. Ayrıca, önerilen vitamin desteğinden fazlasını almayın.

Hamileyseniz, asla doğum öncesi vitaminlerinizi ikiye katlamayın. Örneğin, ekstra demire ihtiyacınız varsa, doğum öncesi vitamininizi ve ekstra demir takviyesini alın. Doğum öncesi vitaminleri ikiye katlarsanız , bebeğe zararlı olabilecek çok fazla A vitamini (retinol) yüklenirsiniz. K Vitamini Neden Bu Kadar Önemli?

Yediğiniz diğer yiyeceklerin farkında olun, böylece çok fazla vitamin almamış olursunuz. Birçok tahıl, “zenginleştirilmiştir” ve vitamin takviyelidir. Hamileyseniz veya emziriyorsanız her zaman dikkatli olun. Çoğu takviye bebek güvenliği için iyi test edilmemiştir .

Her zaman güvenilir bir kaynaktan takviyeleri seçin, çünkü FDA vitaminleri ve takviyeleri diğer ilaçlar gibi saflık, kalite veya güvenlik açısından izlemez.