Ana SayfaHAYATDondurucu Kullanırken Yapılan 9 Büyük Hata

Dondurucu Kullanırken Yapılan 9 Büyük Hata

Dondurucu gıda, kolay bir mutfak işlevidir ama kusursuz değildir. Bir gıdayı dondurucuya koyarken aşağıdaki hataları yapmamaya özen gösterin.

1. Sıcaklığın çok yüksek ayarlanması
Sıfır derece uzun süreli dondurulmuş gıda depolama için en iyi sıcaklıktır, bu yüzden dondurucunuzu olabildiği kadar düşük tutun. Ve eğer dondurcunun sıcaklığını ayarlayamıyorsanız o zaman sıcaklığın en yüksek olduğu kapıda gıdaları saklayın. Dondurucunun buzu hızlı ve kolay nasıl çözülür?

2. Dondurucuyu neredeyse boş tutmak
Dolu bir dondurucu, boş bir dondurucudan daha çok soğuk tutar. Kapıyı açtığınızda, dondurulmuş yiyeceklerin kütlesi soğukta kalmasına yardımcı olacak ve ünite boş alanı serinlemek için çok çalışmak zorunda kalmayacak. Ancak dondurucuyu havanın geçiş yapamayacağı kadar da doldurmayın.

3. Yiyecekleri sıkıca sarmamak
Fermuarlı dondurucu torbaları, alüminyum folyo veya streç film gibi malzemelerde gıdalarınızın etrafını sarın. Saklama kaplarında donduruyorsanız yiyeceklerini soğuk yanıklarından korumak için kapağa kadar doldurun. (ancak dondurucu, donarken genişletmek için yeterince yer bırakın). Tatile gitmeden dondurucuya bozuk para koyun. Neden mi?

4. Dondurucuda gıdaları çok uzun tutmak
Dondurma yiyeceklerin tadı ve dokularda bozulmaya neden olur, bu nedenle torbalar ve kaplar üzerine tarihler yazın. Eski tarihli olanları önce kullanın.

5. Dondurucuda yiyecekleri “kaybetme”
Bir marketten aldığınız meyve torbaları, simit ve Parmesan kabukları gibi küçük ya da tuhaf biçimli eşyaları saklamak için harika bir yoldur. Dondurucuya sebze nasıl konulur?

6. Yiyecekleri büyük bir kümede dondurmak
Bir fırın tepsisine çilek, hamburger ve kurabiyeler gibi küçük eşyalar yerleştirin ve bir torbaya veya saklama kabına koymadan önce sertleşmesine izin verin. Böylece yapışarak birlikte donmazlar.

7. Dondurmak için çok beklemek
Donma yiyecekleri korurken, tazeliğini geri getirmez. Bunun için bekleyen yiyecekleri değil, taze o gün aldığınız yiyecekleri veya etleri aynı gün dondurun. Böylece tatları bozulmayacaktır. Dondurucuya koyabileceğiniz ancak bilmediğiniz gıdalar

8. Oda sıcaklığında çözdürme
Etleri, kümes hayvanları ve deniz ürünlerini tezgahta çözerseniz, bakteriler tamamen çözülmeden yüzeylerinde büyüyebilirler. Bunun yerine buzdolabında veya mikrodalgada çözün. Dondurucuda bu 7 işaret varsa dikkat edin

9. Elektrik kesintisi sırasında dondurucunun açılması
Güç söndüğünde, dondurucuyu mümkün olduğunca uzun süre dondurulmuş halde tutmak için kapalı tutun. Güç tekrar açıldığında hala donmuş olan herhangi bir şey dondurucuda kalabilir. Çözülen (ama yine de buz gibi) maddeler hemen hazırlanmalı ve derhal yenilmelidir. Şüphe ettiklerinizi atın. Derin dondurucu alırken nelere dikkat etmeli?

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
472TakipçilerTakip Et
226TakipçilerTakip Et

En Popüler