Ana Sayfa SAĞLIK Kas Seğirmesinin Nedenleri ve Tedavisi?

Kas Seğirmesinin Nedenleri ve Tedavisi?

Kas seğirmesine kas fasikülasyonu da denir. Seğirme, vücuttaki küçük kas kasılmalarıdır. Kaslarınız sinirlerinizin kontrol ettiği liflerden oluşur. Stimülasyon veya bir sinir hasarı, kas liflerinin seğirmesine neden olabilir.

Çoğu kas seğirmesi fark edilmez ve endişelenmek gerekmez. Bazı durumlarda, bir sinir sistemi durumunu gösterebilir ve doktora gitmelisiniz. Ayak Parmağı Seğirmesi İçin Doğal Çözümler

Kas seğirmesinin nedenleri
Kas seğirmesine neden olabilecek çeşitli durumlar vardır. Küçük kas seğirmesi genellikle daha az ciddi, yaşam tarzı ile ilgili nedenlerin sonucudur. Bununla birlikte, daha şiddetli kas seğirmesi genellikle ciddi bir durumun sonucudur.

Genellikle küçük kas seğirmelerinin yaygın nedenleri

Fiziksel aktiviteden sonra seğirmesi meydana gelebilir, çünkü egzersiz sırasında kullanılan kaslarda laktik asit birikir. Çoğu zaman kolları, bacakları ve sırtı etkiler.

Stres ve anksiyetenin neden olduğu kas seğirmelerine genellikle “sinir keneleri” denir. Vücuttaki herhangi bir kası etkileyebilirler.

Çok fazla kafein ve diğer uyarıcıları tüketmek, vücudun herhangi bir bölgesindeki kasların seğirmesine neden olabilir.

Bazı besin maddelerinin eksikliği, özellikle göz kapaklarında, baldırlar ve ellerde kas spazmlarına neden olabilir. Beslenme yetersizlikleri tipleri şunlardır D vitamini, B vitamini ve kalsiyum eksiklikleri. Huzursuz Bacak Sendromu İçin Doğal Çözümler

Dehidrasyon, özellikle vücudun daha büyük kaslarında kas kasılmasına ve seğirmesine neden olabilir. Bunlar bacakları, kolları ve gövdeyi içerir.

Sigara ve diğer tütün ürünlerinde bulunan nikotin, özellikle bacaklarda kas seğirmesine neden olabilir.

Kas spazmları, göz kapağı veya göz çevresi göz kapağı tahriş olduğunda göz çevresi bölgesinde ortaya çıkabilir.

Kortikosteroidler ve östrojen hapları dahil olmak üzere bazı ilaçlara olumsuz reaksiyonlar kas spazmlarını tetikleyebilir. Seğirme eller, kollar veya bacakları etkileyebilir.

Kas spazmlarının bu yaygın nedenleri genellikle kolayca çözülebilen küçük durumlardır. Seğirme birkaç gün sonra azalmalıdır. Ayak Tabanınız Ve Parmaklarınız Sarı Mı?

Daha ciddi nedenler
Çoğu kas seğirmesi küçük koşulların ve bazı yaşam tarzı alışkanlıklarının sonucudur, ancak bazı kas spazmları daha ciddi nedenlerle tetiklenebilir. Bu bozukluklar genellikle beyin ve omuriliği içeren sinir sistemi ile ilgili problemlerle ilişkilidir.

Kaslarınıza bağlı sinirler zarar görebilir ve seğirmeye neden olabilir. Kas seğirmelerini tetikleyebilecek nadir ancak ciddi durumlardan bazıları şunlardır:

Kas distrofileri, zaman içinde kaslara zarar veren ve zayıflatan bir grup kalıtsal hastalıktır. Yüz ve boyun veya kalça ve omuzlarda kas seğirmesine neden olabilirler.

Lou Gehrig hastalığı aynı zamanda amyotrofik lateral skleroz olarak da bilinir. Sinir hücrelerinin ölmesine neden olan bir durumdur. Seğirme vücudun herhangi bir yerindeki kasları etkileyebilir, ancak genellikle önce kollarda ve bacaklarda görülür. Ayak Kemiği Çıkıntısı için Ameliyatsız Doğal Tedavi Yöntemleri

Spinal müsküler atrofi, omurilikteki motor sinir hücrelerine zarar vererek kas hareketinin kontrolünü etkiler. Dilin seğirmesine neden olabilir.

Isaac sendromu, kas liflerini uyaran sinirleri etkiler ve sık sık kas seğirmesine neden olur. Spazmlar çoğunlukla kol ve bacak kaslarında görülür.

Kas seğirmesi tipik olarak acil bir durum değildir, ancak ciddi bir tıbbi durum buna neden olabilir. Seğirmeniz kronik veya kalıcı bir sorun haline gelirse doktora gidin.

Kas seğirmesini önleme
Kas seğirmesi her zaman önlenebilir değildir. Ancak, riskinizi azaltmak için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır:

Dengeli bir diyet yiyin
Taze meyve ve sebze yiyin.
Enerji için karbonhidrat sağlayan tam tahıllar yiyin.
Orta miktarda protein tüketin. Proteininizin çoğunu tavuk ve tofu gibi yağsız kaynaklardan almaya çalışın.

Yeterli uyku alın
Çoğu insan sağlıklı kalmak için her gece altı ila sekiz saat uyumaya ihtiyaç duyar. Uyku, vücudun iyileşmesine yardımcı olur ve sinirlerinize dinlenmek için zaman verir. En İyi Doğal Kas Gevşeticiler

Stres Yönetimi
Yaşamınızdaki stresi azaltmak için meditasyon, yoga veya Tai Chi gibi gevşeme tekniklerini deneyin. Haftada en az üç kez egzersiz yapmak, daha az stresli hissetmenin başka bir harika yoludur.

Kafein alımınızı sınırlandırın
Kafeinli içecekler yiyeceklerden kaçının. Bu yiyecekler ve içecekler kas seğirmesini artırabilir.

Sigarayı bırakmak
Sigarayı bırakmak her zaman iyi bir fikirdir. Nikotin, merkezi sinir sisteminizi etkileyen hafif bir uyarıcıdır. Sigarayı bırakmak, diğer ciddi sağlık sorunları için riskinizi azaltmanıza da yardımcı olur.

İlaçlar
Amfetamin gibi uyarıcı bir ilaç kullanıyorsanız doktorunuzla konuşun ve kas seğirmesini anlatın.

İlgili Makaleler

Yüzünüze Uygun Kaş Şekli Nasıl Belirlenir?

Kaşlarınız yüzünüzü çerçevelemek ve gözlerinizi ortaya çıkarmak için çok önemlidir. Bunun için kaşınızın şeklinin...

Gece Bacak Kramplarını Önleyen Yardımcı Egzersizler

Ağrılı bacak krampları nedeniyle çoğu zaman gecenin bir yarısında uyanıyor musunuz? Uzmanlar, bunu gece...

Sağlıklı ve Gür Kaşlara Sahip Olmak İçin Yapılan 7 Hata

Bazı insanların kaşları kalın, bazıları seyrek, bazıları ise şekilsizdir. Ancak kaşlar nasıl olursa olsun...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

253,413BeğenenlerBeğen
6,538TakipçilerTakip Et
442TakipçilerTakip Et
236TakipçilerTakip Et

En Popüler

Evinize Lavanta Kokusunu Yaymanın En Etkin Yolu

Lavanta mumları, tütsü, uçucu yağlar ve kurutulmuş lavanta, stresi azaltmak, rahatlamayı ve uykuyu arttırmak için yüzyıllar boyunca kullanılan hafif, çiçekli bir kokuya sahiptir. Bazı...

Soğan, Limon Filesini Atmamanız İçin Çok İyi Bir Neden

Genelde çöpe atılan malzemeleri farklı işler için kullanmak atığı azaltmanın yanı sıra paranızın da cebinizde kalmasına yardımcı olur. Pazardan, marketten soğan, patates ya da...

Seramik Tavanızın Rengi Mi Değişti? Yapıştırıyor Mu?

Renk değişikliği ve yapışkan noktalar, seramik tencere severlerin sorunudur. Yağ artıkları, safsızlıklar ve sıcak noktalar olağan şüphelilerdir, pişirme spreyleri ve diğer katkı maddeleri nedeniyle...

Döküm Tavadaki Çizikler Nasıl Giderilir?

Aşçılar, uzun yıllardır döküm tava kullanmaktadır ve pişirme kapları zamana dayanır. Çizikler, ezikler ve çukurlar, demir tencere dökümünde, özellikle insanların ikinci el veya miras...