Ana Sayfa SAĞLIK Kas Seğirmesinin Nedenleri ve Tedavisi?

Kas Seğirmesinin Nedenleri ve Tedavisi?

Kas seğirmesine kas fasikülasyonu da denir. Seğirme, vücuttaki küçük kas kasılmalarıdır. Kaslarınız sinirlerinizin kontrol ettiği liflerden oluşur. Stimülasyon veya bir sinir hasarı, kas liflerinin seğirmesine neden olabilir.

Çoğu kas seğirmesi fark edilmez ve endişelenmek gerekmez. Bazı durumlarda, bir sinir sistemi durumunu gösterebilir ve doktora gitmelisiniz. Ayak Parmağı Seğirmesi İçin Doğal Çözümler

Kas seğirmesinin nedenleri
Kas seğirmesine neden olabilecek çeşitli durumlar vardır. Küçük kas seğirmesi genellikle daha az ciddi, yaşam tarzı ile ilgili nedenlerin sonucudur. Bununla birlikte, daha şiddetli kas seğirmesi genellikle ciddi bir durumun sonucudur.

Genellikle küçük kas seğirmelerinin yaygın nedenleri

Fiziksel aktiviteden sonra seğirmesi meydana gelebilir, çünkü egzersiz sırasında kullanılan kaslarda laktik asit birikir. Çoğu zaman kolları, bacakları ve sırtı etkiler.

Stres ve anksiyetenin neden olduğu kas seğirmelerine genellikle “sinir keneleri” denir. Vücuttaki herhangi bir kası etkileyebilirler.

Çok fazla kafein ve diğer uyarıcıları tüketmek, vücudun herhangi bir bölgesindeki kasların seğirmesine neden olabilir.

Bazı besin maddelerinin eksikliği, özellikle göz kapaklarında, baldırlar ve ellerde kas spazmlarına neden olabilir. Beslenme yetersizlikleri tipleri şunlardır D vitamini, B vitamini ve kalsiyum eksiklikleri. Huzursuz Bacak Sendromu İçin Doğal Çözümler

Dehidrasyon, özellikle vücudun daha büyük kaslarında kas kasılmasına ve seğirmesine neden olabilir. Bunlar bacakları, kolları ve gövdeyi içerir.

Sigara ve diğer tütün ürünlerinde bulunan nikotin, özellikle bacaklarda kas seğirmesine neden olabilir.

Kas spazmları, göz kapağı veya göz çevresi göz kapağı tahriş olduğunda göz çevresi bölgesinde ortaya çıkabilir.

Kortikosteroidler ve östrojen hapları dahil olmak üzere bazı ilaçlara olumsuz reaksiyonlar kas spazmlarını tetikleyebilir. Seğirme eller, kollar veya bacakları etkileyebilir.

Kas spazmlarının bu yaygın nedenleri genellikle kolayca çözülebilen küçük durumlardır. Seğirme birkaç gün sonra azalmalıdır. Ayak Tabanınız Ve Parmaklarınız Sarı Mı?

Daha ciddi nedenler
Çoğu kas seğirmesi küçük koşulların ve bazı yaşam tarzı alışkanlıklarının sonucudur, ancak bazı kas spazmları daha ciddi nedenlerle tetiklenebilir. Bu bozukluklar genellikle beyin ve omuriliği içeren sinir sistemi ile ilgili problemlerle ilişkilidir.

Kaslarınıza bağlı sinirler zarar görebilir ve seğirmeye neden olabilir. Kas seğirmelerini tetikleyebilecek nadir ancak ciddi durumlardan bazıları şunlardır:

Kas distrofileri, zaman içinde kaslara zarar veren ve zayıflatan bir grup kalıtsal hastalıktır. Yüz ve boyun veya kalça ve omuzlarda kas seğirmesine neden olabilirler.

Lou Gehrig hastalığı aynı zamanda amyotrofik lateral skleroz olarak da bilinir. Sinir hücrelerinin ölmesine neden olan bir durumdur. Seğirme vücudun herhangi bir yerindeki kasları etkileyebilir, ancak genellikle önce kollarda ve bacaklarda görülür. Ayak Kemiği Çıkıntısı için Ameliyatsız Doğal Tedavi Yöntemleri

Spinal müsküler atrofi, omurilikteki motor sinir hücrelerine zarar vererek kas hareketinin kontrolünü etkiler. Dilin seğirmesine neden olabilir.

Isaac sendromu, kas liflerini uyaran sinirleri etkiler ve sık sık kas seğirmesine neden olur. Spazmlar çoğunlukla kol ve bacak kaslarında görülür.

Kas seğirmesi tipik olarak acil bir durum değildir, ancak ciddi bir tıbbi durum buna neden olabilir. Seğirmeniz kronik veya kalıcı bir sorun haline gelirse doktora gidin.

Kas seğirmesini önleme
Kas seğirmesi her zaman önlenebilir değildir. Ancak, riskinizi azaltmak için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır:

Dengeli bir diyet yiyin
Taze meyve ve sebze yiyin.
Enerji için karbonhidrat sağlayan tam tahıllar yiyin.
Orta miktarda protein tüketin. Proteininizin çoğunu tavuk ve tofu gibi yağsız kaynaklardan almaya çalışın.

Yeterli uyku alın
Çoğu insan sağlıklı kalmak için her gece altı ila sekiz saat uyumaya ihtiyaç duyar. Uyku, vücudun iyileşmesine yardımcı olur ve sinirlerinize dinlenmek için zaman verir. En İyi Doğal Kas Gevşeticiler

Stres Yönetimi
Yaşamınızdaki stresi azaltmak için meditasyon, yoga veya Tai Chi gibi gevşeme tekniklerini deneyin. Haftada en az üç kez egzersiz yapmak, daha az stresli hissetmenin başka bir harika yoludur.

Kafein alımınızı sınırlandırın
Kafeinli içecekler yiyeceklerden kaçının. Bu yiyecekler ve içecekler kas seğirmesini artırabilir.

Sigarayı bırakmak
Sigarayı bırakmak her zaman iyi bir fikirdir. Nikotin, merkezi sinir sisteminizi etkileyen hafif bir uyarıcıdır. Sigarayı bırakmak, diğer ciddi sağlık sorunları için riskinizi azaltmanıza da yardımcı olur.

İlaçlar
Amfetamin gibi uyarıcı bir ilaç kullanıyorsanız doktorunuzla konuşun ve kas seğirmesini anlatın.

İlgili Makaleler

Soğan Suyu İle Yapabileceğiniz Tedaviler

Soğan suyu içinde bulundurduğu bileşenler sebebiyle gerçekten çok sağlıklıdır. Meyve veya sebze sularınızın içine...

Karanfil Çayı Çok Farklı Kullanım Alanları

Karanfil çayı nedir, özelliklerini ve yararlarını biliyor musunuz? Eski zamanların değerli bir bitkisi olan...

Tuz, Karabiber ve Limon İle Tedavi Edilebilecek 9 Sorun

Limon, tuz ve karabiber, salata sosu ya da yemeklere lezzet vermenin dışında çok daha...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,789BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
238TakipçilerTakip Et

En Popüler

Soğan Suyu İle Yapabileceğiniz Tedaviler

Soğan suyu içinde bulundurduğu bileşenler sebebiyle gerçekten çok sağlıklıdır. Meyve veya sebze sularınızın içine koyup içebileceğiniz gibi farklı tedavi şekillerinde de kullanabilirsiniz. 1. Kulak Çınlamalarına  Malzemeler 1...

Koltuklarınızı Yeni Gibi Yapabilirsiniz

Koltukları daha uzun kullanmak istiyorsanız, bu basit tüyolarla koltuklarınızı yeni gibi yapabilirsiniz. Kumaş koltuklarınızı derinlemesine temizleyebilirsinizBu yazıda, mürekkep lekelerini gidermek, mikrofiber bir kanepeyi temizlemek,...

Banyoyu Kolay Temizlemek İçin Küçük Hileler

Banyoyu kolay temizlemek için bazı yöntemleri bilmeniz gerekiyor. Banyonuzu temizlemek için saatler harcayıp bir de kimyasal maddeler mi soluyorsunuz? Daha önce banyo temizliği için...

Kotun Çamaşır Makinasında Zarar Görmemesi İçin

Bazı insanlar kotunuzu asla yıkamanız gerektiğini veya yaparsanız elle yıkamanız gerektiğini düşünüyor. Bunları çok sık yapmadığınız sürece çamaşır makinesinde yıkamanız iyi olur. Aşağıdaki ipuçlarını...