Ana Sayfa SAĞLIK Yıldırımda Asla Yapmamanız Gereken 13 Şey

Yıldırımda Asla Yapmamanız Gereken 13 Şey

Fırtına sırasında yapılacak en açık şey içeri girmek. İçeri girdikten sonra yıldırımdan korunmak için bu ipuçlarını unutmayın.

Duş almayın
Fırtına sırasında yıldırımların evinize çarpması durumunda, duş almak sizi tehlikeye sokabilir. Evinize yıldırım düşerse, su borularından geçebilir ve duşta veya ellerinizi yıkasanız bile sizi elektrik çarpabilir.

Ahşap bir nesnenin altında durmayın
Bir ağacın altında dumak bir fırtına sırasında “son derece riskli” kabul edilir. Bulunduğunuz yere bağlı olarak, ağaçlar muhtemelen en uzun nesnedir ve yıldırım düşebilir. Bununla birlikte, yıldırım ağaçtan size atlayabilir çünkü insanlar elektriği ağaçlardan daha iyi iletir. Bunun için uzun ahşap nesnelerin altında veya yakınında durmaktan kaçınmalısınız. Gök Gürüntüsü Varsa Bulaşık Yıkamayın

Açıkta durmayın
Şimşek olduğunda bir ağacın altında durmaktan korkmanıza rağmen, fırtına sırasında asla yapmamanız gereken başka bir şey açıkta dışarıda durmaktır. Uzmanlar, sundurmalar, çardaklar, golf sahaları ve parklar gibi açık yerlerden kaçınmayı önerir.

Betona Dokunmayın
Beton duvarlar, zeminler ve binalarda metal teller veya çubuklar bulunur. Yıldırımın size çarpmasını önlemek için, bu beton yapıların yakınında durmayın veya dayanmayın.

Yatmayın
Gök gürültülü fırtınalarda asla yapmamanız gereken bir şey yerde yatmak. 100 metre uzakta bile, yerin üstünde çalışan yıldırım elektrik akımının hala ölümcül olabileceğini söyleniyor. Kendinizi küçültmenin en iyi yolu, başınız ellerinizin arasına alın ve çömelin.

Fırtınadan hemen sonra dışarı çıkmayın
“30-30” kuralı, dışarıdaysanız ve şimşek görüyorsanız, 30’a kadar saymaya başlamanız gerektiğini belirtiliyor. 30’u geçmeden önce gök gürültüsü duyarsanız, içeri girmeniz gerekir. Uzmanlar fırtınadan sonra tekrar dışarı çıkmak için en az 30 dakika beklemenizi önerir .

Kablolu bir telefon kullanmayın
Bugünlerde pek çok kişi kablolu telefon kullanmıyor, ancak hala evinizde bir tane varsa, fırtına sırasında kullanmamanız gerekiyor. Dizüstü bilgisayarınızı veya diğer elektrikli aletleri bile kullanmamalısınız, çünkü yıldırım elektrik sistemlerinden geçebilir ve bir prize bağlı herhangi bir şeye zarar verebilir.

Metallerden uzak durun
Fırtına sırasında dışarıdaysanız, vücudunuza taktığınız metalleri, kayışlar veya saatler gibi çıkarmak için zaman harcamayın. Temel kaygınız yol boyunca metal çitler, korkuluklardan kaçınmak olmalıdır. Bununla birlikte, omuz seviyesinin üzerinde bir iletken (yani metalden yapılmış bir şey) taşıyorsanız, doğrudan yıldırım çarpması olasılığınızı artar.

Yıldırım çarpmış birine yardım etmekten korkmayın
İnsan bedeni elektriği depolayamaz, bu yüzden yıldırım çarpmış biriyle temas ederseniz, elektrik çarpmayacaktır. Kendinizi yıldırım çarpmış birinin yakınında bulursanız, ona ilk yardım etmekten korkmayın.

Karışık grupta kalmayın
Bir fırtınada asla yapmamanız gereken başka bir şey de arkadaşlarınıza yakın kalmak veya yakınınızda insanların olması. Bir grup insandan ayırarak, toprak akımları ve insanlar arasındaki yan şimşeklerder zarar görme riski olan insanların sayısını azaltabilirsiniz.

Evcil hayvanınızı dışarıda bırakmayın
Fırtına sırasında hayvanlarınızı içeri sokarak güvende tutun. Köpeğinizin bir ağaca zincirlenmesi, bir ağacın altında durmak kadar tehlikelidir. Köpek kulübeleri de köpekleriniz için, özellikle tahtadan yapılmış olanlar için güvenli değildir. İçeride olmak ailenizdeki herkes için en iyi seçenektir.

Pencerenin yanında durmayın
Yıldırımları izlemek için fırtına sırasında bir pencerenin yakınında oturmak isteyebilirsiniz. Bu son derece tehlikeli olabilir. Metal parçalar içerebilecek pencereler ve kapılar elektrik iletebilir, bu da onlara dokunursanız elektrik çarpması riski yaşayabilirsiniz.

Islak herhangi bir şeye dokunmayın
Islak bir şeye dokunursanız veya su içindeyseniz, kendinizi şok olma riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Fırtına sırasında kendinizi daima havuzdan, gölden veya herhangi bir su kütlesinden çıkarın.

İlgili Makaleler

Gök Gürüntüsü Varsa Bulaşık Yıkamayın

Hepimiz gök gürültüsü veya fırtına olduğunda hemen içerilere koşuyoruz. Ayrıca gök gürültülü bir fırtına...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

253,402BeğenenlerBeğen
6,538TakipçilerTakip Et
442TakipçilerTakip Et
236TakipçilerTakip Et

En Popüler

Pillerin Dolu mu Boş mu Olduğunu Öğrenmenin Kolay Yolu

Evinizdeki kalem pillerin boş olup olmadığını anlamak için avometre ile ölçmek gerekir. Tabii herkesin evinde avometre bulundurması gerekmiyor. Pillerin dolu mu boş mu olduğunu...

Meyveden Zirai İlaçları Temizlemenin En İyi Yolu

Bize sağlık verdiğini düşündüğümüz sebze ve meyveler, zirai ilaçlarla kaplıdır. Eğer sebze ve meyveler iyi yıkamazsa, zehirli zirai ilaçlar da onlarla birlikte vücuda girer. Sebzeleri...

Fincanda Kek Nasıl Yapılır?

Son zamanların en gözde tarifleri arasında yer alan fincanda kek, birçok açıdan en çok tercih edilen kek tariflerinden biridir. Her şeyden önce çok pratik...

Saçlarınıza Detoks Yapacak 10 Maske Tarifi

Saçlarınız gün boyunca pek çok şeye maruz kalır. Hava kirliliği, güneş, saçınıza kullandığınız şampuan, sprey ve kremler saçlarınızı bir süre sonra yıpratmaya başlar. Düzenli olarak...