Ana Sayfa HAYAT Kış Aylarında Isı Tasarrufu Yapmak İçin 6 İpucu

Kış Aylarında Isı Tasarrufu Yapmak İçin 6 İpucu

0
320

Kış aylarında ısı problemi yaşıyorsanız günlük yaşantılarında ufak değişiklikler yaparak ısınma sorunlarına çözümler bulabilirsiniz. Kış aylarında sıklıkla rastlanılan en büyük sorunlardan biri evlerin ısıtılmasıdır. Kullanılan ısıtma aracı, evin büyüklüğü ve konumu, yalıtım gibi problemler evin ısınmasında önemli bir rol oynuyor. Evin yeterince ısıtılmasının yanı sıra, oluşmuş olan ısının korunmasında bir o kadar önem taşıyor. Çok kolay birkaç pratik yöntemle hem daha kolay ısınma sağlanıyor hem de içeride olan mevcut ısı uzun süreli olarak korunuyor bu da ay sonunda gelecek olan faturayı önemli bir oranda etkiliyor.

1 – Oluşan Hava Sızıntısını Engellemek

Sağlıklı bir ortam oluşması ve ısının her odaya eşit olarak dağılıp kalıcı olabilmesi için yalıtım önemli bir rol taşıyor. Evde alınacak birkaç basit yöntem ile ısı yalıtımı doğal yollarla sağlanabiliyor. Pencere ve kapı kenarlarından gelen havaya karşı bantlar çekilerek hem dışarıdan gelen havanın içerisini soğutması hem de içeride mevcut olan sıcak havanın dışarıya gitmesi engelleniyor.

2 – Peteklerin Önünü Boş Bırakmak

Kombi kullanılan evde peteklerin önünün mutlaka boş bırakılması gerekiyor. Aksi takdirde ısının eşyalar dolayısıyla çevreye yayılması engelleniyor ve buda kötü yönde bir yalıtıma sebep oluyor.

3 – Kalın Perdelerin Kullanılması

Pencerelerin açık kalması gün ışığı gittikten sonra çok fazla bir anlam ifade etmez. Karanlık çöktükten sonra perdelerin kapatılması ve perde tercihinde kalın perde seçilmesi de dışarıdan gelen havanın içeriye girmesini ve içeride ki havanın da dışarıya çıkmasını önlüyor.

4 – Gün İçerisinde Perdelerin Açık Tutulması

Dünya üzerinde bulunan en doğal ısıtıcı kaynağı olan Güneş ışınları evlerin ısıtılmasında da önemli bir role sahiptir. Gün içerisinde perdeler açık tutulmalı ve güneşten gelen sıcaklıktan faydalanılmalıdır. Güneş gittikten sonra perdelerin kapatılması ise oluşacak olan ısı kayıplarını önler.

5 – Isı Yalıtımı İle Tasarruf Sağlayın
Çatı izolasyonu ve dış cephe yalıtımı ile dışarıdan gelen soğuklara karşı kökten bir çözüm bulunabilir. Yaptıranların neredeyse hepsi bu konuda memnuniyetini dile getiriyor.

6 – Çamaşırların Evin İçinde Kurutulması

İki farklı yerden para tasarrufu sağlamak amacıyla yıkanan çamaşırlar evin içinde koltukların üzerinde veya kapıların üzerinde kurutulabilir. Kuruyan çamaşırlardan çevreye yayılacak olan nem odanın içerisini de ısıtır. Aynı zamanda kurutucu kullanılması gerekmediğinden hem para hem de enerji açısından ciddi bir tasarruf yapılması sağlanır