Ana Sayfa SAĞLIK Kuru Üzümün Bilinmeyen 9 Faydası

Kuru Üzümün Bilinmeyen 9 Faydası

0
1050

Kuru üzüm, bazıları için kurabiyelerin içinde çikolata parçası sanılan ama yenildiğinde hayal kırıklığına uğratan tatlardan biri. Bazıları için avuç avuç tüketilecek kadar lezzetli bir kuru meyve. Keklerin, kurabiyelerin vazgeçilmezi, karışık kuruyemişlerin arasında en az değer göreni. Her ne olursa olsun, kuru üzüm hayatımızda gerektiği kadar değer görmüyor. Ancak faydalarını okuduktan sonra bu konudaki fikrinizi değiştirebilirsiniz.

Kuru üzümün tarihi 5000 yıl öncesine dayanıyor. Eski Yunanlar kuru üzümü atıştırmalık veya tatlı olarak tüketirken, Hindistan’da ise birçok tıbbi metinde geçiyor. Piyasada birçok farklı kuru üzüm bulabilmeniz mümkün. Ancak sağlığınız için en faydalı olanı güneşte kurutulmuş, kahverengi olanlar. Altın sarısı renkteki kuru üzümlere kurutulma süreci boyunca kükürt dioksit eklenerek bu renkte olmaları sağlanıyor. Kuru Üzüm Nasıl Tazelenir?

Göz Sağlığına İyi Gelir

Gözlerimiz bozulmadan önce maalesef gözlerimize hak ettikleri kadar iyi bakmak pek de aklımıza gelmez. Kuru üzümün içerisindeki polifenolik bileşenler ise antioksidan etkileri sayesinde göz sağlığımız için oldukça etkili. Yapılan araştırmalar, antioksidan özellikli bu bitkisel maddeler vücutta iltihaplanmanın önüne geçiyor ve glokom, katarakt ve yaşa bağlı diğer göz hastalıklarının oluşmasını geciktiriyor. Kuru üzüm aynı zamanda, göze faydalı olduğu bilinen A vitamini, ve karoten bakımından da oldukça zengin.

Mide Kanserinin Düşmanıdır

Maalesef, doğru beslenerek kanserden tamamen korunmamız mümkün değil. Ancak antioksidan açısından zengin gıdalarla beslenerek kanser hücrelerinin gelişmesini engelleme şansımız var. Yapılan araştırmalar özellikle sultani üzüm ve kuş üzümünün içindeki bitkisel bileşenlerin mide kanserine neden olan hücrelerin gelişimini engellediğini gösteriyor. Üzüm Nasıl Dondurulur?

Kabızlık Sorununa Karşı Etkilidir

Bağırsak problemleri genel sağlık durumunuzu direkt olarak etkiler. Bu nedenle lifli gıdalar tüketerek sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olmak gerekiyor. Lifli gıdalar gibi, güneşte kurutulmuş üzüm de benzer bir etkiye sahiptir. Sindirilen besinlerin bağırsaklarda daha az tutulmasını sağlar hem de kolon kanserine neden olabilen zehirli sıvıların üretimini azaltır.

Kansızlığa İyi Gelir

Vücuttaki kanın durumu, tüm organların sağlığını da belirler. Çünkü kanın görevi tüm hücrelere oksijen taşımaktır. Eğer kanınızda demir ve B vitamini eksilirse, kanınız hücrelere oksijen taşıma işlemini tam anlamıyla yapamaz ve bu da kansızlığa neden olur. Kuru üzüm bu durumda da hayat kurtaran besinlerden biri. Demir ve B vitamini bakımından oldukça zengin olan kuru üzüm doktorlar tarafından kansızlık sorunu için mutlaka öneriliyor. Siyah Üzümün 9 Önemli Yararı

Yüksek Tansiyonu Önler

Sağlığınız büyük ölçüde yaşam şeklinizin eseridir. Tüm gün boyunca oturduğunuz, hareketsiz bir hayatınız varsa da obezite veya yüksek tansiyon rahatsızlıkları için risk grubundasınız demektir. Bu rahatsızlıklardan korunmak için mutlaka yapılması gereken şeylerden biri de elbette hareketli bir yaşam sürdürmek. Bunun yanında beslenmemize de dikkat etmemiz gerekiyor. Demir, potasyum ve B vitamini açısından zengin olan kuru üzüm de kırmızı kan hücrelerinin yani alyuvarların sayısını korurken tansiyonu da kontrol altına alıyor.

Kemikleri Güçlendirir

Vücudu güçlendirirken, herkes kasları için protein tüketir ancak kemikleri güçlendirmek pek de kimsenin aklına gelmez. Kaslar için protein ne kadar önemliyse, kemikler için de kalsiyum aynı oranda önemlidir. Kuru üzümde ise kalsiyumla birlikte, vücudun kalsiyumu emmesini sağlayan bor da bulunur. Kuru üzüm aynı zamanda kalsiyum kaybını ve kadınlarda menopoz döneminde kemiklerdeki mineral kaybını önlemeye de yardımcıdır. Üzüm Çekirdeği Yağı Nasıl Kullanılır, Nelere İyi Gelir?

Diş Çürüklerine Karşı Savaşır

Kuru üzüm kemiklere olduğu kadar, dişlere de yararlıdır. İçerdiği antibakteriyel özellik taşıyan olenoik asit sayesinde diş çürümelerine neden olan bakterilerin oluşumunu engeller. Kuru üzüm yerken ağzınızda uzun süre çiğnerseniz, diş temizliğinize de faydası olacaktır.

Kilo Kontrolü Sağlar

Üzüm tatlı bir gıda olduğu için, az yemeniz gerektiğini düşünmeyin. Çünkü kuru üzüm kilonuzu korumanızda veya kilo vermenizde de mutlaka gerekli bir besin maddesidir. İçerdiği yüksek orandaki lif sayesinde sizi uzun süre tok tutar. Salatalarınızda, yemeklerinizde kullanabilir veya tek başına atıştırmalık olarak tüketebilirsiniz. Aynı şekilde eğer kilo almak istiyorsanız, içeriğinde yüksek miktarda früktoz, glikoz ve doğal şeker barındırdığından sağlıklı bir şekilde kilo almanıza da yardımcı olur. Hedefinize göre tüketeceğiniz kuru üzüm miktarını ayarlayabilirsiniz.

Kalp Sağlığına İyi Gelir

Sağlıklı bir kalp için kolesterol seviyeniz dengede olmalıdır. Kuru üzüm de bu dengeyi sağlamada yardımcıdır. Vücuttaki kötü kolesterol seviyesini düşürür ve iyi kolesterol seviyesini yükseltir.

Kuru Üzümün Diğer Faydaları

Yukarıda saydığımız tüm yararlarının dışında, kuru üzümün sağlık için birçok faydası daha bulunmaktadır.

Nezle: Her gün bir miktar kuru üzüm tüketmek, doktoru evinizden uzak tutar. İçerdiği antioksidanlar sayesinde enfeksiyon kapma riskinizi azaltır.

Cilt Güzelliği: Kuru üzüm cildinizin daha genç ve sağlıklı görünmesinde etkilidir. Cildi yaşlandıran ve cilde zarar veren serbest radikallerden kurtulmanıza yardımcı olur.

Cinsel Yaşam: İçerdiği arjinin sayesinde erkeklerin cinsel performansını artırır. Bazı kültürlerde yeni evli çiftlere kuru üzüm verilmesi de bu nedenledir. Asit Derecesi Kuru üzüm bol miktarda magnezyum ve potasyum içerir. Bu maddeler de vücutta asit giderici olarak görev yapar. Düzenli olarak kuru üzüm tüketerek pH dengenizi koruyabilir ve asit seviyenizi dengeleyebilirsiniz.

Kimler Kuru Üzüm Yememeli?

Kuru üzüm birçok insan için, günde en fazla 80 adet veya 40 gram miktarı aşılmazsa, güvenle tüketebilen bir gıdadır. Ancak bazı kimselerin kuru üzümden uzak durması veya belli miktarlarda yemeleri gerekir. Bu kişilerin başında şeker hastaları gelir. Şeker hastaları için kuru üzüm tatlı ihtiyaçlarını gidermeleri için en güvenilir besindir ancak günde kaç tane yemeleri konusunda mutlaka doktorlarına danışmaları gerekir. 2 yemek kaşığı kuru üzümün 15 gram karbonhidrat içerdiğini de hatırlatalım. Üzümlerin kurutulma işlemi, içeriğindeki früktoz oranının da yükselmesine yol açar. Bu nedenle eğer früktoz intoleransınız varsa da belirli bir miktarın üzerinde kuru üzüm yemek mide ağrısı, gaz, şişkinlik ve kabızlık gibi şikayetlere yol açabilir.