Ana Sayfa SAĞLIK Bal Kabağı ve Çekirdeklerinin Faydaları

Bal Kabağı ve Çekirdeklerinin Faydaları

Bal kabağı lif, vitamin ve mineral bakımından zengin olmasına rağmen kalorisinde son derece düşüktür. Bu size kendinizi daha doygun hissetmenizi sağlamak için mükemmel bir sebze yapar, böylece fazla yemek yemezsiniz.

Çekirdeklerin kalorisi daha fazladır ancak lif ve protein bunu dengelemeye yardımcı olur, daha dolgun hissetmenize yardımcı olur ve hatta daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olur.

İşte Bal Kabağı ve Çekirdeklerinin yararları
Sindirim – Bu lif kaynağı bağırsaklarımızın iyi çalışmasına ve temiz kalmasını sağlar. Kabak potasyum, tohumları ise magnezyum doludur. Bunların her ikisi de doğru sindirim için hayati önem taşımaktadır.

Kalp – Lif kalp için iyidir, ancak kalbinize iyi gelen çekirdekleridir. Bunlar, kolestrolü düşüren fitosteroller, sağlıklı kalp atışları ve kan damarları yapan magnezyum, kardiyovasküler sistem boyunca iltihaplanmayı azaltan omega 3 yağ asitleri ve kalpten ve arter hasarından koruyan antioksidanları içerir. Kabak çekirdeği yapmanın en basit yolu

Antioksidanlar – Antioksidanlar kalbinizi korumaktan çok daha fazlasını yapar. Yaşlanmayı hızlandıran ve hatta kansere yol açan hücresel hasarlara neden olan serbest radikallerle savaşmak için kan dolaşımınıza dolaşıyorlar. Kabak ve kabak çekirdeği, beta karoten ve diğer karotenoidleri, E vitamini, vitamin C, zea-ksantin ve selenyum zenginidir. Magnezyum, bir başka güçlü antioksidan olan süperoksit yaratmada da önemlidir.

Cilt – Kabak, cildi genç ve sağlıklı tutmada çok iyidir. Birçok kişi, kırışıklıkları en aza indirmeye yardımcı olmak için kabak maskeleri veya losyonları kullanır. Antioksidanlar, C vitamini, E vitamini, beta karoten ve K vitamini tüm hızın iyileşmesine yardımcı olur ve cildi canlandırır. Bal kabağı nasıl saklanır?

Elektrolitler – Kabak içindeki potasyum ve tohumdaki magnezyum hem değerli elektrolitlerdir, hem de vücudumuzun hidratlı kalmasını ve elektrokimyasal sistemlerimizin doğru şekilde çalışmasını sağlar.

Sağlıklı Ruh Hali – Bal kabağı tohumları iyi miktarda triptofan içerir. Bu amino asit vücut tarafından beyinlerinde ana hissi iyi bileşik olan serotonin oluşturmak için kullanılır. Serotonin sağlıklı bir ruhsal durumu korumak ve depresyonla savaşmak için gerekli olan ve öğrenmede rol oynayan bir hormon, endorfin ve nörotransmitterdir. Bal kabağı ve kabak çekirdeği aynı zamanda pozitif ruh hallerine katkıda bulunan B vitaminleri içerir. Bal kabağı nasıl seçilmeli ve nasıl pişirilmeli?

Bağışıklık Sistemi – C vitamini, demir, A vitamini, E vitamini ve çinko tamamen işlev gören bağışıklık sisteminin bir parçasıdır. Bal kabağı, bu sonbahar ve kış sizi yabancı istilacılarla savaşmaya devam ettirmek için hepsinden iyi bir doz sağlar.

Uyku – Tryptophan tekrar devreye girer. Serotonin, vücut tarafından, sirkadiyen ritimlerimizi ve uyku döngülerini düzenleyen bir bileşik olan melatonine dönüştürülür. Uykuya dalmak veya uykuda kalmakta sorun yaşıyorsanız, kabak çekirdeği yardımcı olabilir.

Parazitler – Bal kabağı tohumları, birçok kültürde ve ülkede, parazitleri, özellikle de tenya ve kurdunu öldürmek ve dışarı atmak için bir antiparaziter olarak kullanılır. Bal Kabağının Mucizevi İşlevlerini Biliyor musunuz?

Eklemler – Kabak çekirdeği ve kabakta bulunan omega 3’ler ve antioksidanlar artmış iltihaplanma ve artrit belirtilerini hafifletmek için ağrı azaltır. Kabak ayrıca daha kuvvetli, daha sağlıklı kemikler ve kaslar için de kullanılır.

Böbrek Taşları – Kabak çekirdeği ve kabak yağı, böbrek fonksiyonlarını ve sağlığı iyileştirmek için diüretik olarak görev yapar. Ayrıca, böbrek taşının en yaygın türü olan kalsiyum oksalatın oluşmasını önlediği görülüyor.

Prostat – Kabak çekirdeği içindeki fitosteroller prostat küçülmesine yardımcı olabilir. Bu tohumlar, anti-inflamatuar omega 3s ve kükürbitasinler de içeriyor ve bunlar prostat kanseri üzerindeki etkileri için araştırılıyor. Balkabağı Püresi Tarifi

Şeker Hastalığı – Kabak ve tohumları insülini nasıl etkilediği üzerine araştırmalar sürüyor. Kabak, hasar görmüş pankreas hücrelerini yenilerken insülin üretimini ve performansını artıran bazı ilginç bileşikler içeriyor gibi görünüyor. Bu, herkesin kan şekeri düzeylerini kontrol etmesine yardımcı olur.

İlgili Makaleler

Ceviz Yemeniz için 8 Neden

Ceviz yemeniz için 8 neden var. Ceviz ayrıca dünyanın en sağlıklı gıdaları arasında yer...

Erik Suyunun 6 Büyük Faydası

Erik suyunun 6 büyük faydası var. Bunun için farklı bir meyve suyu denemek istiyorsanız,...

Jelatinin Faydaları Neler Biliyor Musunuz?

Jelatinin Faydaları Neler Biliyor Musunuz? Jelatin, kolajen gibi cilt ve yaşlanmayı iyileştirme potansiyeli bakımından...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,863BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Mum Nasıl Daha Uzun Dayanır ve Güçlü Koku Yayar?

Mumlarınızın daha düzgün yanmasını, daha güçlü kokmasını ve daha uzun süre dayanmasını mı istiyorsunuz? Mum yakmadan önce bu tüyoları bilmek isteyebilirsiniz.Mumlar, evde, bahçede atmosferi...

Çay Demi Nasıl Değerlendirilir?

Çay demi nasıl değerlendirilir? Özellikle dünyadaki çay rezervinin büyük çoğunluğunun ülkemizden çıkması, ülkemizde ciddi oranlarda çay tiryakilerinin varlığını işaret etmektedir. Çayın pek çok faydası...

Sararmış PVC Çerçeveler Nasıl Beyazlatılır?

Sararmış PVC çerçeveler nasıl beyazlatılır? Muhtemelen modern pencereler için en popüler malzeme plastikleştirilmemiş Poly-Vinyl-Chloride veya uPVC'dir. Sağlam, ucuzdur ve minimum bakımla yıllarca kullanılır. Lekesiz...

Spor Ayakkabılarındaki Koku Nasıl Giderilir?

Spor ayakkabılarındaki koku sık rastlanan bir durumdur. Ayakkabıların içinde büyüyen bakterilerin sonucudur. Bu bakteri ılık ve nemli yerlerde büyür ve ayakkabıların içini ideal bir...