Ana Sayfa SAĞLIK DİŞ BAKIMI Diş Taşını Önlemenin Doğal Yolları

Diş Taşını Önlemenin Doğal Yolları

0
352

Dişlere, diş etlerine, diş dolgusuna ve diş protezlerine tutunan yapışkan ve yumuşak bakteri tabakasına diş plağı denir. Bu plaklar tükürüğümüzde bulunan mineraller ile birleşerek sertleşir ve tartar denilen tabakayı meydana getirirler. Diş tartarının diğer adı diş taşıdır.

Eğer tartar diş eti çizgisinin üzerindeyse, sizin için zararlı olabilir çünkü bakteriler diş etlerinize zarar verebilir ve yavaşça ve yavaş yavaş ölümcül diş eti hastalığına neden olabilir. Ayrıca, diş eti hastalığındaki bu bakteriler bazen kalp hastalığına ve diğer sağlık sorunlarına yol açar. En yaygın tartar belirtisi dişler arasında veya diş eti çizgisinde sarı veya kahverengi bir tortudur. Yiyeceklerimizi yedikten veya içtikten sonra şekerler ve karbonhidratlar nedeniyle içtikten sonra bakteriler beslenir. Gargara kullanmak diş fırçalamanın yerini tutar mı?

Ağzınızı temiz tutabileceğiniz ve tartardan kaçınabileceğiniz birkaç ipucu:
Yemeklerden önce peynir yemek, taşa yol açan asitleri nötralize etmeye yardımcı olabilir.
Bir seferde 2 dakika boyunca günde iki kez düzenli olarak fırçalayın. Ulaşılması zor köşelerin bile temiz olduğundan emin olmak için birkaç saniyeden uzun süre fırçalamanız gerekir.
Çilek ve domates kullanın: Her ikisi de C vitamini bakımından zengindir. Dişlerinizi beyaz tutar ve tartarı yumuşatır. Onları dişlerinize sürtün, beş dakika bırakın ve yıkayın.
Düzenli olarak diş ipi kullanın: Ne kadar fırçaladığınızın önemi yok, ancak diş ipi kullanmadan tartardan kurtulamazsınız.

İşte diş tartarınan kurtulmak için yapabileceğiniz kolay ev çözümleri:

1. Karbonat tozu: 1 yemek kaşığı tuz ile 2 yemek kaşığı karbonat tozu karıştırın. Bunu diş macununuzla karıştırın ve uygun şekilde fırçalayın. Karbonat tozu, ağızdaki asitleri nötralize etmeye yardımcı olur, bu da daha parlak ve beyaz dişlere sahip olmanızı sağlar. Diş beyazlatmanın en basit yöntemi

2. Aloe Vera: Aloe veranın taze yapraklardan çıkan özünü dişlerinize sürün ve ağızınızı çalkalamadan önce 10 dakika bekletin. Aloe vera, antimikrobiyal özelliklere sahip olduğu için tartar yapan bakterileri öldürür. Aynı zamanda ağız kokusu ile savaşır.

3. Karanfil: 1 çorba kaşığı karanfil tozu alın ve üzerine zeytinyağı ekleyin . Bu karışımı dişlerinize uygulayın, birkaç dakika bekletin ve ardından ılık suyla yıkayın. Karanfil ağızda mikroplarla savaşır ve tartarı azaltır.

4. Beyaz Sirke : 2 çorba kaşığı beyaz sirkeyi bir bardak ılık suda 1 çorba kaşığı tuzla karıştırın. Ağzınızı her gün bu sıvı ile çalkalayın.

5. Biberiye Esansiyel Yağı: İki damla biberiye yağını 1 çorba kaşığı hindistancevizi yağı veya suyla karıştırın. Ağzınızı günde iki kez bu suyla yıkayın. Diş problemlerinin yok edilmesine yardımcı olan antibakteriyel özelliklere sahiptir.

7. Siyah Çay: Siyah çay, plak ve bakterilere karşı mücadelede yardımcı olur. Ağzınızı temiz tutmak için ılık siyah çay ile durulayabilirsiniz.