Ana Sayfa SAĞLIK Saklanan Kesilmiş Soğan Tüketilmemeli mi?

Saklanan Kesilmiş Soğan Tüketilmemeli mi?

0
1161

Doğal antibiyotik soğanın faydaları saymakla bitmez. Ancak soğanı doğru koşullarda saklamazsanız fayda yerine size zarar da verebilir.

Yemek yapan pek çok kişi, soğanın yarısını yemeğe fazla geleceğini düşünerek sonra kullanmak üzere bırakır. Kesilmiş soğanın açıkta bırakılması durumunda, ortamdaki tüm mikrop, bakteri ve virüsleri çektiği belirtiliyor. Böyle olunca da soğanı sonradan tükettiğinizde, hızla üzerinde topladığı bakteri ve mikropları da vücudunuza almış oluyorsunuz. Patates ve soğanların yeşillenmesi nasıl engellenir?

Sonradan kullanmak için saklamayı düşündüğünüz soğanı, buzdolabında açık şekilde bırakmanızın da aynı tehlikeyi doğurduğu ifade ediliyor. Ayrıca buzdolabının soğan kokması da cabası.

Eğer kesik soğanı saklayacaksanız, kilitli buzdolabı poşeti ya da hava almayan kapaklı saklama kaplarını kullanmayı alışkanlık haline getirmenizde fayda var. Böylelikle hem ortamla ilişiğini kesmiş hem de buzdolabınızın kokmasını önlemiş olursunuz.
Kesik soğanı buzdolabı poşetinde ya da kapalı bir kapta saklamanın da doğru olmadığını iddia edenler var ama eğer çok uzun süre bekletmeyecekseniz iyi birer tercih olabilirler. Soğan suyu nasıl çıkarılır?

Tüm bu riskleri almak istemiyorsanız, soğan alışverişi yaparken daha küçük olanları alarak yemek yaparken soğanın tamamını kullanıp saklamak zorunda kalmamak da bir seçenek. Soğanı ev temizliğinde kullanmanın 5 yolu