Ana Sayfa HAYAT NASIL YAPILIR? Bir Kutu Kola İle Yapabilecekleriniz Gerçekten Şaşırtıcı

Bir Kutu Kola İle Yapabilecekleriniz Gerçekten Şaşırtıcı

Kolanın zararlı olduğu bilinmesine rağmen hemen hemen her evde buzdolabında bur kutu kola bulunuyor. Evet, hepimiz kolanın dişlerimizi kafataslarımızdan çürütecek şeker ve kimyasallarla dolu olduğunu biliyoruz. Kolayı içecek olarak tüketmenin yanı sıra çok farklı amaçlar için de kullanabilirsiniz. Belki yazımızı okuduktan sonra evinizde kola bulundurmaya karar verebilirsiniz.

Yapışkanları eritin
Koladaki fosforik asit yapışkanları parçalamaya yardımcı olabilir. Her türlü tutkal veya sakız gibi yapışkan lekeler üzerine kola dökün. Kolayı 5 dakika kadar bekletildikten sonra sabunla veya şampuanla yıkayın.

Pası Giderin
Kolanın asidik kalitesi aynı zamanda aletlerden pas çözülmesinde de yardımcı olur! Kolayı bir torbaya veya kovaya dökün ve aletinizi kolaya daldırın. 24 saat bekletin sonra pası bir bezle silin.

Saçlarınıza hacim verin
Kola kullanarak saçınıza hacim katın! Kola içindeki kafein saç tellerinize canlılık katar. Sadece kuru saça oda sıcaklığında kola dökün, daha sonra her zamanki gibi su ile durulayın. Saçınızın ne kadar kabarık ve parlak olacağını göreceksiniz.

Yağ Lekelerini Silin
Kola içindeki sodyum bikarbonat, yağlı lekelerin çözülmesine yardımcı olur. Taş zemin üzerindeki yağ lekelerine bol miktarda kola dökün ve en az 3 saat bekletin. Daha sonra, kola ve yağı temizlemek için yerleri hortumla yıkayın.

Arı Sokmaları hafifletin
Arı sokması gerçekten acı verici olabilir! Koladaki asit aslında yaban arısı zehirini etkisiz hale getirmeye yardımcı olabilir. Tatlı bir rahatlama için acıyan alanın üzerine kola dökün.

Kara tahtayı temizleyin
Kolada bulunan karbonik asit, kireçli, mineral birikintilerinin çözülmesine yardımcı olabilir. Zaman içinde ve tekrarlanan kullanımlarda, kireçli artıklar kara tahtalarda birikme eğilimindedir. Tekrar temizlemeye yardımcı olmak için kola kullanabilirsiniz! Sadece bir bezi kolaya batırın ve bezi tahtadan silerek temizlemek için kullanın.

Temiz Tencere ve Tavalar
Yanık tencere ve tavalardan daha kötü ve temizlenmesi zor birkaç şey vardır. Neyse ki, kola süreci çok daha kolay hale getirebilir! Kola, kömürleşmiş sert kirlerin çözülmesine yardımcı olacaktır. Sadece tencereye veya kabın içine kola dökün ve bir gece bekletin. Sabah tencerenizi rahatlıkla yıkayabilirsiniz.

Kötü kokuları yok eder
Kola, bir koku giderici olması şaşırtıcı derecede faydalıdır. Evcil hayvanınızın kötü kokulu otların arasından geçerse veya bir yere sürünürse tüylerine kola dökün. Koku hemen gidecektir. Ayrıca, özellikle kokmuş giysilerdeki kokuları gidermek için yıkama programınıza bir miktar kola ekleyebilirsiniz!

Bitkilerinizi Besleyin
Gardenya ve açelya çiçekleri gibi çeşitli bitkiler için ucuz bir gübre olarak kullanılabilir. Ayrıca evde kompost yığınınızın kalitesini artırmak için de kullanabilirsiniz!

Temiz Tuvaletler
Klozet temizleyici olarak bir kutu kola deneyin! Klozetin içine bir kutu kola koyun ve birkaç saat veya bir gece bekletin. Pislik ve kireç birikmesini gevşetmek ve temizlemek için sabah fırçalayın.

Boyayı Kaldırın
Cola, metal boya taşmalarını metal mobilyalarınızdan çıkarmaya yardımcı olabilir. Bir havluyu kolaya batırın ve ardından boya lekesinin üzerine koyun. Havluyu düzenli aralıklarla ilave kola ile nemlendirdiğinizden emin olun. Birkaç gün sonra, boyanın silinmesi çok kolaylaştıracaktır.

Temiz Paralar
Cola, bir madeni para koleksiyoncusunun gizli silahıdır, çünkü madeni paralar için mükemmel bir çözüm sunar! Paraları kola dolu bir bardağa batırın ve bir saat kadar beklemelerine izin verin. Kir çözülür ve madeni paralar kolayca temizlenir.

 Ön Camınızdaki buzu Çözün
Buzlu kaplı bir ön camdan daha kötü bir şey yoktur. Buz kazıyıcı kullanmıyorsanız size akıllı bir çözüm önereceğiz. Sadece ön camın üzerine bir kutu kola dökün ve buz çözülür.

İlgili Makaleler

Deniz Tuzu Sabunu Nasıl Yapılır?

Aşındırıcı temizleyiciler söz konusu olduğunda pişirme tozu iyi bir alternatif, ama yine de çok...

Temizlik İçin Kullanabileceğiniz 11 Garip Ama Doğru Yöntem

Bazı yiyecek maddelerini temizlik işlerinde kullanabileceğinizi biliyor musunuz? Bu yazımızda temizlik işlerinde yiyeceklerden faydalanabileceğiniz...

Yeşil Çay, Limon-Zencefilli Sıvı El Dezenfektanı

El dezenfektanları üzerine tartışmalar sürerken, evinizde çok basit malzemelerle yapabileceğiniz sıvı el dezenfektanı tarifi...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
447TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Salonda Feng Shuiye Göre Olması Gereken 8 Unsur

Feng Shui tarzı bir evinizin olmayabilir. Ancak yine de huzurlu, enerjisi yüksek bir eviniz olsun istiyorsanız, dikkat etmeniz 8 unsur bulunuyor. Bunları gerçekleştirmeniz halinde...

Deniz Tuzu Sabunu Nasıl Yapılır?

Aşındırıcı temizleyiciler söz konusu olduğunda pişirme tozu iyi bir alternatif, ama yine de çok sert değil. Sert kirler ve yağlı yüzeyler söz konusu olduğunda...

Temizlik İçin Kullanabileceğiniz 11 Garip Ama Doğru Yöntem

Bazı yiyecek maddelerini temizlik işlerinde kullanabileceğinizi biliyor musunuz? Bu yazımızda temizlik işlerinde yiyeceklerden faydalanabileceğiniz 11 garip ama doğru yöntemi ele aldık.1. Kesme Tahtaları Limonlarla...

Sadece 4 Malzemeyle Doğal Vücut Şampuanı

Cildi temizlemek, yumuşatmak ve sivilce gibi sorunlardan kurtulmak için için güzel kokulu vücut şampuanlarını tercih ederiz ancak hepsi de kimyasallar içerir. Ciltte ne kadar...