Ana Sayfa HAYAT Yastık Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yastık Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

0
577

İyi bir uyku, hem sağlık hem de zinde bir gün geçirmek için önemlidir. Uykuyu bozan, uyurken rahatsız eden etkenler uyku kalitenizi düşürmektedir. İyi bir uykunun en önemli unsuru konforlu bir yatak ve rahat bir yastıkla başlamaktadır.

Yastık Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Rahatsız eden, çok alçak veya çok yüksekte kalan yastıklar insanın boynunu rahatsız ederek, uykuya geçmeyi zorlaştırdığı gibi tutulmalara ve ağrı ile uyanmaya yol açar. Bu nedenle yastık seçerken dikkatli olunmalıdır.
  • Birçok evde eskiden bir gelen alışkanlık olan yün yastıklar kullanılmaktadır. Yün yastıklar, çok yüksek, çok alçak veya çok sert olmadıkları sürece rahat bir seçenek olarak kullanılabilir. Piyasada birçok yastık çeşidi bulunmaktadır. Bu nedenle yastık seçimi yapmak zorlaşmaktadır.
  • Eski sararmış yastıklarınızı nasıl kurtarırsınız?
  • Öncelikle bir yastık seçerken rahatlığı kadar sağlık koşullarına uygun olması da önemlidir. Piyasada şu an yün, sentetik, pamuklu veya kaz tüyünden yapılmış yastık çeşitleri bulunmaktadır. Eskiden beri kullanılan yün yastıklar, en sağlıklı seçenek olarak bilinmektedir. Çabuk kuruması, uyku esnasında teri çekmesi nedeniyle tam bir sağlık dostu olarak değerlendiriliyor. Kolay temizlenebilir olması nedeniyle kaz veya ördek tüyü yastıklar, son günlerde popüler olarak kullanılmaktadır.
  • Su emmediği için makinede yıkanabilen bu yastıklar, alerjik bünyeye sahip kişilere önerilmemektedir. Hava geçirgenliği olan ve ısıyı muhafaza eden kaz tüyü yastıkları da kullanabilirsiniz.
  • Sentetik yastık modellerinde 4 veya 16 çeşit bakteri bulunuyor. Deri döküntüsü olarak kepeği muhafaza ederek, bakterilere yol açan sentetik yastıklar toz zerreciklerinin yerleşmesi için uygun ortam yaratıyor. Pamuklu yastıklar, pamuk tarlalarından elde edilen pamuklarla yapıldığı için sağlık üzerinde olumsuz etkileri olabiliyor. Pamuk tarlalarında kullanılan ilaçların kalıntılarının yastık içerisinde yatağınıza taşınma ihtimaliyle sağlık açısından büyük risk oluşturuyor.
  • İlgili: Yastık nasıl yıkanmalı?
  • Rahat ve sağlıklı bir yastıkta uyumak istiyorsanız, en sağlıklı seçenek olan yün yastıkları kullanabilirsiniz. Kaz tüyü yastıkları yaz ve kış için avantajlı sayılmaktadır. Çünkü kaz tüyü özelliği nedeniyle kaz tüyü yastıkları kışın sizi sıcak tutarken yaz aylarında da serinlik vermektedir. Bir diğer seçenek ise sünger olarak tanımlanabilecek, boynun yapısını alarak rahat uyuma imkânı sunan leteks yastık modelleridir. Sert yastık modellerinde olan lateks yastıklarda sağlık açısından uygundur.

YORUM YOK

Bir Cevap Yazın