Ana Sayfa SAĞLIK Neden Kış Aylarında Boza İçmeliyiz?

Neden Kış Aylarında Boza İçmeliyiz?

0
500

Osmanlı döneminden bu yana gelen bir gelenek boza içmek. Üzerine serpilen tarçın ve ilave edilen kavrulmuş sarı leblebi ile mükemmel lezzetlerden biridir.

Bozanın faydaları oldukça fazladır. Temel olarak mısır, buğday, arpa, darı, pirinç ve yulaftan oluşan boza içimiyle keyif vermesinin yanı sıra içerdiği demir, fosfor, A, B1, B2 ve E vitaminleri sayesinde sağlığa da çok faydalı.

En çok bilineni ise kansere karşı etkisidir. Günümüzde en yaygın hastalıklardan birisi olan kansere karşı en besleyici besinlerden birisidir. Oldukça enerji veren bir besindir. Kış aylarında tüketilmesi hastalıklardan korunmayı sağlar. Diyet yapanların kontrollü tüketmeli gerekmektedir. Çocuklar için çok faydalıdır. Bağırsak problemleri yaşayanlara iyi gelir. Yararlı bakterileri ile bağırsaktaki sorunları çözmeye yardımcı olur. Mide hastalığı yaşayanlar için faydalıdır. Evde boza yapabilirsiniz, işte tarifi

boza2

Zaten leblebi mide rahatsızlıkları için çok faydalı bir besindir. İkisi birleşince mide dostu olmaktadır. Birçok vitamini birlikte taşımaktadır. Kolesterolü olanların tüketmesini uzmanlar önermektedir. Kötü kolesterolü düşürücü etkileri vardır. Hücreleri yenilemesi sayesinde yaşlanmayı geciktirici etkisi bulunmaktadır. Aynı zamanda cilt kanserinin oluşmasına da engeller. Eğer diyet yapanlar kontrollü bir şekilde tüketirlerse zayıflamalarına yardımcı olur. Bunun için şeker miktarını biraz azaltmanızda fayda vardır. Üzerine bol tarçın ekerseniz kan şekerinizi dengeleyeceği için çabuk acıkmanızı önler ve tok tutar.