Ana Sayfa SAĞLIK İç Baklanın 8 Şaşırtıcı Ve Besleyici Faydası

İç Baklanın 8 Şaşırtıcı Ve Besleyici Faydası

Bakla taneleri kurutulmuş, konserve ve dondurulmuş dahil olmak üzere çeşitli formlarda ve çeşitlerde bulunurlar. Zengin protein içerikleri nedeniyle tüm dünyada yaygın olarak kullanılıyor.

Mineraller söz konusu olduğunda, bakla taneleri kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum, sodyum ve çinko içerir. Ayrıca C vitamini, tiamin, riboflavin, niasin, B6 vitamini, folat ve A, E ve K vitamini baklayı beslenmenize ilave etmeniz için yeterlidir. Fava İçin Baklanın ince Zarı Nasıl Soyulur?

Peki iç bakla yemek size ne gibi faydalar sağlar?

Parkinson Belirtilerini Tedavi Edin
2013 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre, zengin L-dopa ve C-dopa içeriği göz önüne alındığında, bakla taneleri kan dopamin düzeylerini artırarak Parkinson hastalığındaki motor performansının iyileştirilmesine yardımcı olduğu ortaya çıktı.

Bununla birlikte, bu konuda daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğundan, Parkinson hastalığı için tıbbi olarak reçete edilen ilaçlarınızı bakla ile değiştirmemeniz önemlidir.

Doğum Kusurlarını Önleyebilir
Bakla, 100g porsiyon başına önerilen günlük ihtiyacın % 106’sı ile büyük bir folat kaynağıdır. Folat, fetal büyüme için en önemli unsurdur. Fetus için hücre ve organların oluşturulmasına yardımcı olur, böylece nöral tüp defekti riskini önler. Fava Tarifi

Kemik Sağlığını İyileştirin
Manganez, bakır, çinko ve kalsiyum açısından zengin olan bakla taneleri kemik sağlığını iyileştirmeye yardımcı olduğu bilinmektedir. Araştırmalara göre, bardak bakla 43 mg manganez içerir. Manganez vücuttaki kalsiyum eksikliğini azaltmaya yardımcı olur, böylece yaşlı kadınlarda osteoporoz ve kemik kaybı gibi kemikle ilgili rahatsızlık riskini azaltır .

Anemi ile Mücadeleye Yardımcı Olabilir
Bakladaki yüksek demir içeriği nedeniyle, yorgunluk, halsizlik, nefes darlığı ve daha fazlası gibi anemi semptomlarıyla savaşmaya yardımcı olurlar. Burada dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta, bir G6PD(glukoz-6- fosfat dehidrogenaz ) eksikliğinden muzdarip olanların, hemolitik anemi adı verilen başka bir kan bozukluğuna yol açabildikleri için bakla tüketmemelidir.

Tansiyonu düzenler
Bakladaki yüksek manganez ve potasyum içeriği göz önüne alındığında, kan basıncınızı yönetmenize yardımcı olabilirler.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur
Bir fincan veya 170 gram bakla yaklaşık 180 kalori içerir, bu da onları kilo vermek isteyenler için iyi bir yemek seçeneği yapar. Zengin bir protein ve lif kaynağına da sahipler, bu da midenizdeki dolgunluk hissini arttırır.

Kolesterol Seviyesinin Düşmesine Yardımcı Olur
Bakla, vücudunuzdan kolesterolün bağlanmasına ve çıkarılmasına yardımcı olan çözünür lif bakımından zengindir. Bir çalışma çözünür liflerin vücuttaki LDL kolesterol ve glikoz seviyelerini azaltmaya nasıl yardımcı olduğunu ortaya koymaktadır.

Bağışıklığı Artırın
Bakla, sağlıklı kan hücrelerinin üretimini ve büyümesini düzenlemek için önemli bir mineral olan zengin bir bakır kaynağıdır. Bakır ayrıca vücutta hastalığa neden olan patojenleri yok eden beyaz kan hücrelerinin çalışmasını teşvik eder. Araştırmalar ayrıca, baklaların yaşlandıkça insanlarda antioksidan veya serbest radikal dövüş yeteneklerini nasıl destekleyebileceğini de ortaya koyuyor .

İlgili Makaleler

Her Gün Zeytin Yemek İçin 8 Neden

Her Gün Zeytin Yemek İçin 8 Neden. Zeytinler Türk kahvaltı sofralarının vazgeçilmezidir. Yağ ve...

Karaciğerin Temizlenmesine Yardımcı Olan Yiyecekler

Karaciğer çok hayati işlevleri gerçekleştirir, bunun için sağlıklı tutulması çok önemlidir. Sağlıksız beslenme ve...

Tarçın Suyu İçmek İçin 6 Sebep

Tarçın Suyu İçmek İçin 6 Sebep. Tarçının kendine özgü lezzeti ve kokusu bir zevktir....

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
451TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Elektrik Süpürgenizle Yapabileceğiniz 8 Şey

Elektrik Süpürgenizle Yapabileceğiniz 8 Şey. Elektrikli süpürge, yalnızca halılarınızı temiz tutmanın harika bir yolu olduğu için değil, sahip olabileceğiniz en değerli araçlardan biridir! İyi...

Her Gün Zeytin Yemek İçin 8 Neden

Her Gün Zeytin Yemek İçin 8 Neden. Zeytinler Türk kahvaltı sofralarının vazgeçilmezidir. Yağ ve tuz nedeniyle zeytin tüketmeyen ya da zeytini sevmeyen varsa, aşağıda...

Karaciğerin Temizlenmesine Yardımcı Olan Yiyecekler

Karaciğer çok hayati işlevleri gerçekleştirir, bunun için sağlıklı tutulması çok önemlidir. Sağlıksız beslenme ve kötü yaşam tarzı karaciğere aşırı yük yükler ve toksinleri atmaya...

Tarçın Suyu İçmek İçin 6 Sebep

Tarçın Suyu İçmek İçin 6 Sebep. Tarçının kendine özgü lezzeti ve kokusu bir zevktir. Çeşitli antioksidan ve antibiyotik özellikleri vardır. Tüm iyiliği tarçından çıkarmanın...