Ana SayfaSAĞLIKPijamalarınızı Neden Her Gün Değiştirmelisiniz?

Pijamalarınızı Neden Her Gün Değiştirmelisiniz?

Pijamalarınızı ne kadar sıklıkta değiştiriyorsunuz? Eğer cevabınız “her gün” değilse, uzmanlar pijamalarınızı yeterince sık değiştirmediğinizi düşünüyor.

Yapılan araştırmaların gösterdiğine göre, pijamalar düşündüğümüzden çok daha hızlı kirleniyor ve şaşırtıcı olsa da, sağlığımız için pijamalarımızı her gün değiştirmemiz gerekiyor. Oysa birçok insan için ortalama pijama değiştirme süresi 2 haftayı buluyor. Aşağıdaki nedenleri okuduktan sonra pijama değiştirme sıklığınız hakkında bir kez daha düşünmek isteyebilirsiniz. Gece Terlemeleri Nasıl Önlenir?

Stafilokok Enfeksiyonu

Stafilokok cildimizde, burnumuzun ve ağzımızın içinde yaşayan genellikle de bir hastalığa yol açmayan bir bakteri türüdür. Ancak günlerce aynı pijamayı giydiğinizde, kumaşın doksuna yerleşen bu bakteriler daha da gelişir ve vücudunuzdaki kesikler veya yaralardan vücudunuza girerek vücudun doğal savunma sistemine yerleşirler.

Pijamaları sık sık değiştirmek ve yıkamak stafilokokları yok eder ve ağrılı ve hayati tehlike dahi oluşturabilecek enfeksiyonlara karşı koruma sağlar.

Sivilce ve Bezeler

Sivilceler her zaman can sıkıcıdır. Özellikle de engellenebileceklerini bildiğinizde. Pijamalarınızı uzun süre değiştirmediğinizde, her türlü bakteri, yağ ve ölü deri hücreleri kumaş dokusunda birikir ve tüm gece boyunca gözeneklerinizi tıkar. Sık Yıkamayı Unuttuğunuz Eşyalar

Tıkanan ve enfekte olan gözenekler ise büyük ve ağrıları sivilcelere, hatta yağ bezelerine neden olur. Sivilce ve bezelerin cildinizdeki diğer bakteriler için mükemmel bir geçiş noktası olduğunu da aklınızda bulundurmanızda fayda var.

Toz Akarları

Toz akarları, gözle görülemeyecek kadar küçük, mikroskobik canlılardır ve bütün evlerde bulunur. Onlardan tamamen kurtulmanız mümkün olmasa da, özellikle uyuduğunuz alanlardan onları olabildiğince uzak tutmanızda yarar var.

Toz akarları ölü deriyle beslenir. Pijamalarınız ve yatağınız uyku boyunca döktüğünüz ölü deri hücreleriyle dolu olduğu için, bu alanlar toz akarları için bir vaha olabilir. Kirli pijamalar, daha çok toz akarı anlamına gelir. Bu da özellikle uyku esnasında sıkça solunum problemi yaşamanıza yol açar.

Kötü Kokular

Sık duş almamak veya vücut temizliğine gereken önemi göstermemek, hepimizin bildiği gibi kötü kokuya neden olur. Bu kokuların oluşmasını önlemek için de tabii ki pijamalarımızı sık değiştirmek önemli. Toz Akarları İçin 12 Doğal Çözüm

Kirli pijamalar gece boyu teri çeker ve karanlık ve nemli ortamları seven bakteriler için mükemmel ortam oluştururlar. Eğer gece duş alıp, kirli pijamalarınızı tekrar giyerseniz de bu bakterilerin vücudunuzu sarması için gerekli şartları sağlamış olursunuz.

Ferahlık Hissini Kaybetmek

Geceleri kirli pijamayla uyumak, özellikle geceleri duş alan biriyseniz sabahları kendinizi pis hissetmenize neden olacaktır.

Sabah uyanıp pijamalarınızı çıkardıktan sonra direkt olarak dışarı çıkacağınız kıyafetleri giymek hoş olmayan bir his uyandırır. Bunun nedeni, gece boyunca kirli pijamalarınızdan üzerinize çeşitli bakteriler geçmiş olmasıdır. Pijamalarınız kirli olduğu için, siz de kendinizi kirli hissedersiniz. Yataktaki Leke Ve Kokulardan Kurtulmanın 8 Yolu

Uykusuz Geceler

Temiz pijamalarla uyumak size taze, sıcak ve uykuya hazır bir his verir. Aksine kirli pijamalarla uyumak da sizi gece boyunca rahatsız edecektir. Buna ek olarak pijamalarınızdaki toz akarları gece boyu solunum problemleri ve horlamalara neden olarak deliksiz bir uyku uyumanıza engel olacaktır.

Alerjiler

Giyilmiş pijamalarla uyumak alerjiye de neden olabilir. Eğer alerjik bir bünyeniz varsa, en azından iki günde bir pijamalarınızı mutlaka değiştirin.

Toz alerjisi, astım ve diğer solunum problemleri özellikle geceleri daha yoğun olarak ortaya çıkar çünkü yatarken nefes almak daha zordur. buna toz akarları ve ölü deri hücreleri de eklenince alerjik reaksiyonlar veya astım atakları baş gösterebilir.  Evinizde Yatak Böceklerinin Olduğunun İşaretleri

Daha Fazla Bakteri

Kirli pijamalar giydiğinizde bağışıklık sisteminiz sürekli olarak stafilokoklar ve diğer zararlı bakterilerle mücadele etmek zorunda kalıyor. Tüm bu faktörler de bağışıklık sisteminizi zayıflatıyor ve sizi hastalıklara karşı daha hassas bir hale getiriyor.

Sürekli olarak nezle, grip, boğaz ağrısı, mide problemleri veya ağız yaraları gibi bakteriyel rahatsızlıklardan şikayetçiyseniz, ne kadar sıklıkla pijamalarınızı değiştirdiğinizi bir kez daha düşünün!

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
459TakipçilerTakip Et
232TakipçilerTakip Et

En Popüler