Ana SayfaSAĞLIKAlzheimer Riskini Azaltmanın 5 Yolu

Alzheimer Riskini Azaltmanın 5 Yolu

Alzheimer hastalığı hakkında uzmanlar mevcut ilaçların hastalığın ilerlemesini sadece minimal düzeyde geciktirdiğini belirtiyorlar. Ancak araştırmacılar, hayatınızda bazı basit değişiklikler yaparak Alzheimer riskinizi azaltabileceğinizin kanıtı olduğunu söylüyor.

Bu beş basit eylem, Alzheimer’ı önlemede büyük bir fark yaratabilir

1. Cipsleri  ve Yağlı Yiyecekleri Bırakın
Çok fazla yağ ve kolesterol yapan yiyecekler yemek yapılan bir araştırmaya göre Alzheimer’ın başlangıcını hızlandırıyor. İnsan çalışmalarında, orta yaşta obez olmak, daha sonraki hafıza problemleri, demans ve Alzheimer riskini artırır. Alzheimer’ın 8 Erken İşareti

2. Biraz Güneş Alın
Geçen yıl yaklaşık 2.000 kişilik bir çalışma, D vitamininin beyin sağlığı için iyi olduğunu ortaya çıkardır. Cildiniz güneş ışığına maruz kaldığında D vitamini yapar, ancak süreç yaşla birlikte daha az verimli olduğu için D vitamini takviyesi alabilirsiniz.

3. Beyin Egzersizleri yapın
Son zamanlarda yapılan iki çalışma, okullarında daha fazla yıl geçiren veya zihinsel olarak zorlayıcı işlerde çalışan kişilerin, beyinleri Alzheimer hastalığının plakları ve karışıklıkları nedeniyle hasar görse bile daha iyi kalıyor. Oyun kartları veya bulmaca gibi hayat boyu hobiler de Alzheimer hastalığının semptomlarına karşı korunmaya yardımcı olabilir.

4. Arkadaşlarınızla zaman geçirin
Küçük bir sohbetin büyük bir getirisi olabilir: Geçen yıl yapılan bir Harvard üniversitesi araştırmasında, sosyal olarak bağlantılı kişilerin hafızalarından daha fazlasını yaşlandıkça sağlam tuttuğunu buldu. Örgü Örmenin Sağlık Faydalarını Biliyor musunuz?

5. Yürümeye Devam Edin
Hafif hafıza problemleri olan orta yaşlı ve yaşlı yetişkinler üzerinde yapılan bir çalışmada, haftada birkaç kez yürümeye başlayanlar, sadece altı ay sonra hafıza testlerinde önemli ölçüde daha yüksek puan aldılar.

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
459TakipçilerTakip Et
232TakipçilerTakip Et

En Popüler