Ana SayfaHAYATPRATİKBulaşık Makinesinde Asla Yıkanmaması Gerekenler

Bulaşık Makinesinde Asla Yıkanmaması Gerekenler

Bayanların mutfaktaki n değerli yardımcılarından olan bulaşık makineleri, çoğu zaman mutfak eşyalarının dışında da bazı eşyaların yıkandığı bir makine haline gelebilmektedir. Ancak bu şekilde kolaya kaçma yöntemi bulaşık makinelerinin verimli çalışmalarını engelleyeceği gibi ömürlerini de kısaltan davranışlardır. Mutfak dışındaki eşyalar kadar mutfakta kullanılan bazı araç ve gereçlerde üretildikleri malzeme gereği, bulaşık makinesinde yıkanmak için uygun olmayabilirler. Bu sebeple hem mutfak eşyalarının hem de bulaşık makinesinin uzun yıllarda mutfakta yardımcınız olabilmesi için, makineye atmadan önce düşünmenizde fayda vardır. İlgili: Ev yapımı toz bulaşık makinası deterjanı

Bulaşık Makinesinin Zarar Verdiği Mutfak Araç Ve Gereçleri

Cam ve çelik mutfak eşyalarının dışında ahşap ve plastik olan eşyaların bulaşık makinesinde yıkanması, o eşyanın kullanılmaz hale gelmesine neden olabilir. Ayrıca ahşap kaşık v tabakların kimyasal içerikli deterjanları yıkama esnasında içine hapsettiği ve kullanım sırasında temas ettiği besinlere geçirdiği pek çok kişinin bildiği ve ahşap eşyaları bulaşık makinesinde yıkamamaya özen gösterdiği detaylardan biridir.

Cam malzemeden üretilmiş olmasına karşın, bulaşık makinesinde yıkandığında buğulu bir görünüm kazanmaya başlayan mutfak eşyaları da bulaşık makinesi yerine elde yıkanmalıdır. Sıcak su ile temas ettiğinde kulpu ve kapağı zarar görmesi olan eşyalarda bulaşık makinesinde yıkanmamalıdır. Bulaşık makinesinde yıkanırken kendi yerine diğer mutfak eşyalarına zarar verecek olan eşyalarda bulaşık makinesine koyulmamalıdır. Sarımsak dövücü ve rende gibi kokulu yiyeceklerin hazırlandığı malzemelerin diğer mutfak eşyalarına da kokularının sineceğinden elde yıkanmalı ve detaylı bir ön yıkamadan sonra makinaya yerleştirilmelidir. Bulaşık makinasını daha verimli kullanmanın 5 yolu

Bulaşık Makinesinde Yıkanmak İçin Uygun Olmayan Eşyalar

Bayanların mutfakta geçirdikleri zamanı kısaltma özelliğine sahip olan bulaşık makineleri, son derece kullanışlı ve faydalı elektronik aletler arasındadır. Bulaşık makinesini kullanırken uzun ömürlü olması ve mutfak eşyalarının da uzun ömürlü olması için her şeyin bulaşık makinesinde yıkanabileceği düşüncesinden kurtulmak gerekir. Mutfakta kullanılan ve oldukça değerli görülen kristal ve antika gibi mutfak eşyaları katiyen bulaşık makinesinde yıkanmamalıdır. Basıncı yüksek su ile birlikte ısının yüksek olması bu tür eşyaların zarar görmesine neden olabilir. Bulaşık makinanız iyi kurutmuyorsa

Bıçaklar Neden Bulaşık Makinesinde Yıkanmamalı?

Mutfaklarda bulunan çeşit çeşit bıçaklar yemek yapmada büyük kolaylık sağlayan yardımcılardır. Temizleme aşamasında da kolaylık arayan birçok bayan bıçakları düşünmeden bulaşık makinesine yerleştirmektedir. Sürekli bulaşık makinesinde yıkanan bıçaklar çok kısa sürede körelme özelliği gösterir. Özellikle evinde şeflerin kullandığı bıçaklardan bulunduran kişilerin şef bıçaklarını makinede yıkamamaya özen göstermeleri gerekir.

Bulaşık makinesine asla konmaması gereken mutfak eşyaları arasında termoslar geliyor. Büyük termos ve termos bardakların içecekleri sıcak tutma özelliklerinin uzun yıllar devam etmesini gölgeleyen yanlış kullanımlardan biri de, bulaşık makinesinde yıkamak gelmektedir. Yüksek ısıdaki su ve basınç, termosların sıcak tutma özelliklerinin kaybolmasına neden olmaktadır. Bulaşık makinasında oluşan kokular nasıl giderilir?

Plastik Mutfak Gereçleri

Hazır alınan birçok yoğurt ve dondurma gibi yiyeceklerin kapları birçok kişiye kullanışlı geldiklerinden dolayı atmak yerine mutfakta bir şekilde değerlendirilir. Kullandıktan sonra elde yıkamak yerine bulaşık makinesinde yer alan plastik kapların yüksek sıcaklıkta erime ihtimalleri oldukça yüksektir. Maddi değeri çok yüksek olmayan plastik kapların eğilip bükülmesi çok sorun edilmese de, ayriyeten plastiğin kıymetli bir mutfak eşyası üzerine gelmesi oldukça can sıkıcı olabilir.

Bulaşık makinesi mutfakta büyük bir kolaylık aracı olsa da, mutfaktaki her eşyanın makinede yıkanmaması gerekiyor. Yıkanıp yıkanmaması gereken mutfak eşyalarını ayırt etmek için, yeni alınan ürünlerin etiketini dikkatli bir şekilde okumak gerekir, ya da bir kere denemenin ardından zarar görüp görmeyeceği anlaşılabilir.

 

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
469TakipçilerTakip Et
226TakipçilerTakip Et

En Popüler