Ana Sayfa SAĞLIK Matcha Çayının Kanıta Dayalı Faydaları

Matcha Çayının Kanıta Dayalı Faydaları

Matcha Çayı son yıllarda adını duymaya başladığımız, kahveden, tatlılara kadar kullanılan bir çay. Peki matcha çayını bu kadar popüler yapan nedir?

Yeşil çay gibi, matcha da Camellia sinensis bitkisinden gelir. Bununla birlikte farklı şekilde yetiştirilen ve benzersiz bir besin profili vardır.

Çiftçiler, doğrudan güneş ışığından kaçınmak için hasattan 20-30 gün önce çay bitkilerini örterek yetiştirirler. Bu klorofil üretimini arttırarak amino asit içeriğini artırır ve bitkiye daha koyu bir yeşil renk verir.

Çay yaprakları hasat edildikten sonra, saplar ve damarlar çıkarılır ve yapraklar, matcha olarak bilinen ince bir toz haline getirilir.

Matcha, genel olarak yeşil çayda bulunanlardan daha fazla miktarda kafein ve antioksidan ile sonuçlanan tüm çay yaprağındaki besin maddelerini içerir. Matcha çayı nedir?

Matcha ve bileşenleri üzerinde yapılan çalışmalar, matcha’nın karaciğeri korumasına, kalp sağlığını geliştirmesine ve hatta kilo vermeye yardımcı olabileceğini gösteren çeşitli faydalar sağlamıştır.

Bu makale, matcha çayın kanıta dayalı 7 avantajını içeriyor

1. Yüksek Antioksidanlar
Matcha kateçinler (doğal antioksidan görevi gören) bileşikleri içerir. Antioksidanlar, hücrelere zarar verebilecek ve kronik hastalığa neden olabilecek zararlı serbest radikalleri dengelemeye yardımcı olur.

Çay yapmak için tozu sıcak suya eklemeniz yeterlidir. Matcha’daki bazı kateşinler, diğer yeşil çay türlerinden 137 kat daha fazladır .

2. Karaciğerin Korunmasına Yardımcı Olabilir
Karaciğer, sağlık için hayati önem taşır ve toksinleri boşaltmada, metabolize ederken ve besin maddelerini işlerken merkezi bir rol oynamaktadır.

Bazı çalışmalar, matcha’nın karaciğerinizin sağlığını korumasına yardımcı olabileceğini bulmuştur.

3. Bilişsel Performansı Artırabilir
Bazı araştırmalar, matcha’daki bazı bileşenlerin bilişsel işlevleri geliştirmesine yardımcı olabileceğini gösteriyor. Matcha tozuyla yapabileceğiniz maske tarifi

23 kişiden birinde yapılan bir çalışmada, insanların bilişsel performansı ölçmek için tasarlanmış bir dizi görevi nasıl uyguladıkları ele alındı.
Araştırmacılar, matcha’nın dikkat, reaksiyon zamanı ve hafızada plaseboya kıyasla iyileşme sağladığını bulmuşlardır

4. Kanseri Önlemeye Yardımcı Olabilir
Matcha, test tüpü ve hayvan çalışmalarında kanser önlemeyle bağlantılı olanları da içeren sağlık teşvik eden bileşiklerle doludur.

Bir çalışmada, yeşil çay özütü tümör boyutunu azalttı ve sıçanlarda meme kanseri hücrelerinin büyümesini yavaşlattı.

Matcha, özellikle güçlü anti-kanser özelliklerine sahip olduğu gösterilen bir tür katekin epigallocatechin-3-gallate (EGCG) ‘da yüksektir.

Bir test tüpü çalışması, matcha’daki EGCG’nin prostat kanseri hücrelerini öldürmesine yardımcı olduğunu bulmuştur. Matcha tozu ile pürüzsüz kol ve bacaklara sahip olun

5. Kalp Hastalıkları Riskini Azaltabilir
Kalp hastalığı dünya çapında önde gelen ölüm nedenidir ve 35 yaş üzerindeki tüm ölümlerin yaklaşık üçte birini oluşturur.

Bazı çalışmalar, matcha’ya benzer bir besin öğesine sahip yeşil çay içmenin kalp hastalığına karşı korunmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

6. Kilo Kaybını Arttırabilir mi?
Yeşil çayın, kilo kaybını artırma özelliği ile iyi bilinir. Aslında, çalışmalar, enerji tüketimini artırmak ve yağ yakmayı artırmak için metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Tabii ki, kilo kaybını en iyi duruma getirmek için matcha’yı besleyici bir diyet ve aktif yaşam tarzıyla birleştirmeyi unutmayın. Selülit ile savaşan şaşırtan 11 gıda

7. Hazırlamak Çok Kolay
Matcha’nın birçok sağlık avantajından faydalanmak basittir – çay lezzetlidir.

1-2 çay kaşığı (2-4 gram) matcha tozu bardağınıza çekip, bir su bardağı sıcak su ekleyerek ve bir bambu çırpma ile karıştırarak geleneksel matcha çay yapabilirsiniz. Bir bambu çırpını bir özel çay ya da Japon mağazasında bulabilirsiniz.

En iyisi günde bir veya iki bardak için. Kullandığınız çayın sertifikalı organik olmasına dikkat edin.

İlgili Makaleler

2 Dakikada Uykuya Dalmayı Sağlayan Yöntem

2 Dakikada Uykuya Dalmayı Sağlayan Yöntem. Uykuya dalmakta zorlanıyor, saatlerce uyumak için uğraşıyor musunuz?...

Diş Eti Morarması Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Diş Eti Morarması Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir? Diş etlerinin rengi, kişiden kişiye değişiklik...

Ruh Halinizi Düzeltecek 5 Koku

Ruh halinizi hızla düzelmek ve sakinleşmek mi istiyorsunuz? Zihninizin sakinleşmesi için sıradışı yolları deneyebilirsiniz....

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
451TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Süet Üzerindeki Farklı Lekeler Nasıl Çıkarılır?

Süet Üzerindeki Farklı Lekeler Nasıl Çıkarılır? Süet üzerinde farklı lekeler bulunabilir. Bu lekeleri çıkarmak için farklı yöntemler uygulanması gerekir. Süet bir giysinizde leke varsa...

Ev Yapımı Toz Bulaşık Makinası Deterjanı

Ev Yapımı Toz Bulaşık Makinası Deterjanı. Kendi bulaşık makinanızın deterjanını yapmak hem kolay hem de ucuzdur. Böylece bulaşık makinası deterjanlarında bulunun kimyasallardan da uzak...

Argan Yağını Yüzünüzde Kullanmak İçin 10 Neden

Argan Yağını Yüzünüzde Kullanmak İçin 10 Neden. Argan, hem geleneksel hem de güzellik amacıyla Fas'ta geleneksel olarak kullanılan altın, pürüzsüz bir yağdır. Esansiyel yağ...

Evinizde Bonsai Yetiştirebilirsiniz

Evinizde Bonsai Yetiştirebilirsiniz. Doğada bulunan tüm ağaçlardan bonsai yapabilirsiniz. Ancak her zaman yaprakları bulunan veya bahar aylarında çiçek açan ağaçları seçerseniz çok daha güzel...