Ana Sayfa HAYAT PRATİK Bulaşık Makinesinde Çamaşır Suyu Kullanılır Mı?

Bulaşık Makinesinde Çamaşır Suyu Kullanılır Mı?

0
1287

Sıkça sorulan bulaşık makinesinde çamaşır suyu kullanılır mı sorusuna verilen cevaplar da bu konudaki görüşlerde birbirinden ciddi farklılıklar içermektedir. Çoğu kişinin bulaşığın türüne göre elde bulaşık yıkadığı durumlarda, bulaşık suyuna bir iki damla kadar çamaşır suyu damlatmakta bir sakınca görmediği bilinen bir gerçektir. Özellikle balık, yumurta gibi kokusunu çıkarmakta zorlandığımız bulaşıkları için bu yöntem oldukça işe yarar olsa da aynı durumun bulaşık makinelerinde ne denli sağlıklı olacağı konusunda fikir ayrılıkları yaşanmaya devam etmektedir. Temizlikte çamaşır suyu yerine ne kullanılabilir?

Uzmanlar Ne Diyor?

Uzman görüşüne göre bulaşık makineleriniz iç aksamına zarar gelmemesi adına, yıkamada sadece deterjan içerikli ürünlerin kullanılması gerekiyor. Öyle ki uzmanlar bulaşık makinelerinizde el yapımı deterjanlar, elde yıkama için üretilmiş deterjanlar, tuz ruhu ve çamaşır suyu kullanılmaması konusunda kesin uyarılarda bulunmakta. Aksi takdirde makinenizden beklenilen sonuçları alamayacağınızı ve makine ömrünü kısaltacağınızı belirtmekteler. Ancak her zaman teorik bilgilerin tamamının pratiğe geçirilmediğini göz önünde bulundurursak bulaşık makinesinde çamaşır suyu kullanımı için soru işaretlerinin devam etmesi mümkün. Bulaşık Yıkanırken Yapılması Ve Yapılmaması Gerekenler

Çamaşır Suyundaki Tehlike Nedir?

Bilindiği üzere birçok bulaşık makinesinin, elde yıkamaya göre en büyük avantajı çok daha az su kullanılması ve bu sayede tasarruf sağlanmasıdır. Hatta bir pazarlama taktiği haline gelen bu söylemlerde 12 litreye kadar düşürülmüş miktarlarda su ile bulaşık yıkama programının tamamlandığının altı özellikle çizilmektedir. Bu rakamların bize gösterdiği gerçek ise 1-2 damlasının dahi arınması için 30 litre su harcanması gereken çamaşır suyunun, bulaşık makinesinde kullanımı sonucu tamamen arınmasının çoğu zaman imkânsız olduğudur. Bu noktada çok ciddi bir kimyasal olan çamaşır suyunun yiyeceklerinizle temas etmesi ve dolayısı ile de vücudunuza girmesi çok ciddi bir kanserojen tehlikenin de habercisi olduğundan bulaşık makinelerinde çamaşır suyu kullanımı kesinlikle önerilmemektedir. Bulaşık makinası doğal yollarla nasıl temizlenir?

Koku Problemi Çamaşır Suyu Kullanmadan Nasıl Giderilir?

Bulaşık makinelerinde çamaşır suyu kullanımının, bulaşıklarda hijyeni sağlamak kadar tercih edilmesinin bir diğer büyük sebebi ise makinede zamanla oluşan kokuların giderilmesidir. Ancak bulaşık makinenizin koku yapmasını engellemek adına çamaşır suyu kullanımına alternatif basit çözümler geliştireniz mümkündür. Bulaşık makinesinde koku oluşmasının en büyük neden makinede uzun süre bulaşık bekletilmesidir. Makinenin doldurulduğu gibi çalıştırılması ve düzenli olarak filtre temizliğinin yapılması tavsiye edilir. Bir diğer önlem ise makinenizi ayda bir kez boş ve yüksek dereceli bir programda çalıştırmak olarak bilinmektedir. Tüm bunların yetersiz kaldığı durumlarda marketlerde bulunabilecek olan bulaşık makinesi kokuları da kullanım kolaylığı sağlayan uygun fiyatlı seçeneklerdir. Yıkanan Bulaşıklardaki Su Lekeleri Nasıl Önlenir?

Bulaşık Makinesinde Sirke Kullanımı

Çamaşır suyunun yaptığı etkiyi herhangi bir kimyasal kalıntısı tehlikesine maruz kalmadan alabilmek istiyorsanız, mucize niteliğinde doğal bir üründen bahsetmek mümkün; sirke. Bulaşık makinesinde sirke kullanımı her ne kadar fazla bilinmese de kül suyu veya çamaşır suyundan çok daha etkili ve kullanışlı bir madde olduğu bir gerçek. Üstelik çok daha uygun fiyatlara sahip olunması da mümkün. Yapmanız gereken makine bulaşıkları ıslatırken sirke uygulamasını gerçekleştirmek. Sirkenin mikrop kırıcı özelliği sayesinde hem bulaşıklarınızın arınmasına yardımcı olduğunu hem de makinenizde istenmeyen koku oluşumunu engellediğini göreceksiniz.  Bulaşık makinasında oluşan kokular nasıl giderilir?

YORUM YOK

Bir Cevap Yazın