Ana Sayfa YEMEK Kültür Mantarı Buzlukta Saklanabilir Mi?

Kültür Mantarı Buzlukta Saklanabilir Mi?

0
2675

Kültür mantarları özellikle soteler içerisinde, mangalda kaşarlanmış halde veya sadece güveç içerisinde yapıldığında mükemmel lezzet veren, herkes tarafından en çok sevilen sebzelerden bir tanesidir. İçerdiği pek çok özel vitamin, vücudun antikor kaynakları arasındadır. Yani ne kadar mantar tüketirseniz bağışıklık sisteminiz o denli güçlenir.

Ama ne yazık ki her mevsim her yerde mantar bulmak pek mümkün olmamaktadır. Bu nedenle bulduğunuz anda kilolarca mantar alıp yıl boyu onları tüketmek çok daha mantıklı olacaktır. Peki, mantarları çiğ olarak mı yoksa pişmiş olarak mı muhafaza etmek daha mantıklı olacaktır? Mantarların Kararması Nasıl Önlenir?

Çiğ Mantarları Sakın Yıkamayın

Eğer mantarınızı çiğ olarak saklamak istiyorsanız, dondurma işlemini yapmadan önce sakın mantarınıza su değdirmeyin. Zaten su salan bir sebze olduğu için mantarlar yıkanmaları halinde, dondurucudan çıkarıldıkları anda son derece yumuşak olacaklardır.

Bu nedenle susuz bir şekilde temizleyerek mantarlarınızı porsiyonlara bölerek ayırın. Ufak parçalara keserek de saklayabilirsiniz. Ayırdığınız her bir porsiyonu bir buzdolabı poşetine koyacak şekilde, buzlukta saklayabilirsiniz. En Lezzetli Mantar Yemekleri

Pişmiş Mantarları Yalnız Soteleyin

Mantarlarınızı pişirip saklamak istiyorsanız yanına herhangi bir ürün koymadan sadece mantarlarınızı soteleyin. Su ile yıkayıp temizleyerek ve kurutarak ufak ufak doğradığınız mantarlarınızı azıcık bir yağ ile ocağınızda pişirin. Çok pişirmenize gerek yoktur çünkü buzluktan indikten sonra farklı çeşniler ile karıştırarak yeniden pişirebilirsiniz.

Pişen mantarlarınızı soğuması için bırakın, oda sıcaklığına geldiklerinde minik buzdolabı poşetlerine koyarak buzluğa koyabilirsiniz. Mantarlarınız poşetler içerisinde ağızları açılmadığı sürece 6 aya kadar muhafaza edilebilirler. Mantarı Yıkamalı mı, Yıkanmamalı mı?

YORUM YOK

Bir Cevap Yazın