Ana Sayfa HAYAT Plastikteki Çizikler Nasıl Giderilir?

Plastikteki Çizikler Nasıl Giderilir?

0
877

Plastik bir tezgâhta, arabanda veya başka bir yüzeyde çizik oluştuğunda korkmayın. Çoğu durumda, çizikleri basit bir cila ile giderebilirsin. Bir adım ileri gidin ve daha derin çizikleri gidermek için ince zımpara kağıdı kullan. Araba plastiğindeki çizikler için otomobilde kullanımı onaylanan parlatıcı malzemeleri kullandığından emin olun. Eğer çizik, boyalı plastikteyse bir rötuş kalemi kullanarak çiziği kolayca gizleyebilirsin. Gözlüklerdeki Leke ve Çizikleri Gidermenin Kolay Yolları

Hafif Çizikleri Gidermek
Plastiği temizleyin. Temiz, nemli bir bez alın ılık, sabunlu suya batırın. Bununla çiziğin etrafını dairesel hareketlerle yavaşça ovalayın temizleme bitince alanı kuru bezle silin.

Derinliğini kontrol etmek için tırnağınızla çiziğin üzerinden geçin. Eğer tırnağınız takılırsa o zaman çizik giderilemeyecek kadar derindir. Derin çizikler başka yöntemlerle giderilebilir.

Nemli bir beze diş macunu sürün. Jel değil macun türünde bir ürün kullanın. Sadece çizik üzerini kapatmaya yetecek kadar kullanın. Diş macunu yerine şunları da deneyebilirsiniz.  Ekranınızda Küçük Çizikleri Gidermenin Yöntemi

Mobilya cilası
Plastik cila
Karbonat (Yumuşak bir macun yapmak için birkaç kaşık dolusu karbonat ile yeteri kadar suyu karıştırın)

Bezi çiziğin üzerine dairesel hareketlerle gezdirin. Bir uçtan diğer uca tüm çiziğin üzerinden geçin. Bu cilalama hareketi plastikteki çiziği giderebilir. Çizik kaybolana kadar silmeye devam edin.

Derin Çizikleri Gidermek
Birkaç çeşit zımpara kâğıdı alın. Eğer çizik tırnağına “takılacak” kadar derinse onu zımparalamayı deneyebilirsin. Bunu düzgün bir şekilde yapmak için 800 kumdan 1500, hatta 2000 kuma kadar birkaç farklı zımpara kâğıdına ihtiyacıniz olacak.
Yüksek numaralar zımpara kâğıdının daha ince olduğunu gösterir. Camdaki Çizikler Nasıl Giderilir?

İlk başta 800 kum zımpara kâğıdını nemlendirerek başlayın. Bir parça alın ve onu üçe katla. Böylece hem çalışacağın alanı küçültür hem de kâğıdı daha kolay tutarsın. Zımpara kâğıdını biraz ıslatın.Zımpara kâğıdını ıslatmak çok önemlidir. Bu, hem çok aşındırıcı olmamasını sağlar hem de çalışırken zımpara kumunun ve tozun giderilmesine yardımcı olur.

Çizik tamamen kaybolduktan sonra alanı cilalamak her şeyin yeni gibi görünmesini sağlar. Biraz plastik ya da akrilik cilası alın ve temiz bir beze biraz sürün. Her yerin eşit olması için tüm plastiği silin. Sonra temiz bir bezle kalanları temizleyin. Tabaklarınızdaki Çizikleri Nasıl Giderirsiniz?