Ana Sayfa SAĞLIK Aspirinin Bilinmesi Gereken Zararlı Yan Etkileri

Aspirinin Bilinmesi Gereken Zararlı Yan Etkileri

Aspirin en çok kullanılan ilaçlardan biridir. Reçetesiz satılır ve her ağrı hissettiğimizde ilk başvurduğumuz ilaçtır. Ancak, aspirini tüketirken yan etkileri de olabileceğini aklınızda bulundurun.

Aspirin, piyasada bulunan en eski ve yaygın olarak kullanılan analjeziktir. Hafif ila orta şiddette ağrıların tedavisinde kullanılabilen bir ilaçtır. Aynı zamanda, soğuk algınlığı, ateş ve iltihaplanma için de kullanılır. Aspirin mide yerine ince bağırsakta eriyip ağrıyı 3 ila 4 saat erteleyebilir.

Aspirinin ağrı kesici veya ateş düşürmenin yanı sıra başka birçok farklı kullanımı da bulunuyor. Sıklıkla kardiyovasküler cerrahiden sonra hızlı iyileşme için hastalara verilir. Birçok çalışma, aspirin kullanımının kolon, yemek borusu, mide, rektum ve prostat kanseri gibi çeşitli kanser türleri riskini azalttığını bulmuştur. Aspirin, vücutta kan pıhtılaşmasını önler, bu nedenle düşük doz aspirin veya bebek aspirin kalp krizi ve inmelerini önlemek için kullanılır. Aspirinin doğal alternatiflerini biliyor musunuz?

Bu kadar fazla kullanım alanı olan ve çoğu kişinin tereddüt etmeden kullandığı aspirinin yan etkileri de var. Aspirin kullanmadan önce bu yan etkilerini de göz önünde bulundurun.

1. Mide yanması veya mide tahrişi
Aspirin, mide astarını tahriş ederek, bulantı, kusma, hazımsızlık, mide ekşimesi ve mide tahrişlerine neden olabilir. Bunlar aspirinin ortak yan etkileri olmakla birlikte ciddi sorunlara yol açabilir. Bu nedenle, bu tür sorunlarla karşı karşıya olduğunuzda doktorunuza danışmanız önerilir.

2. Alerjik reaksiyonlar
Bazı insanlar aspirin duyarlılığına veya alerjiye maruz kalır. Alerjik reaksiyonlar dudakların şişmesi, burun kaşıntısı, nefes darlığı ve baş dönmesi gibi kendini gösterebilir. Aspirinin 10 ilginç kullanım alanına şaşıracaksınız

3. Hamile ve emziren anneler
Aspirin doğmamış fetusa zararlıdır. Bebekte, kalp sorunlarına neden olabilir veya başka ciddi etkilere neden olabilir. Bu nedenle, hamile kadınlar alımı ile ilgili doktorlarına danışmalıdır. Emziren anneler de, aspirinin anne sütüne geçebileceği ve bebeğin sağlığına zarar verebileceğinden aspirin kullanmamalıdır.

4. Ameliyatlar öncesi
Kanı inceltme veya kanın pıhtılaşmasını önleme özelliğine sahip olduğu için herhangi bir ameliyattan önce aspirin kullanımından kaçınılmalıdır. Ameliyattan önce aspirin kullanmak aşırı veya uzun süreli kanamaya neden olabilir.

5. Karaciğer sorunları
Aşırı ve uzun süreli aspirin kullanımı karaciğerinize zarar verebilir. Yüksek dozda aspirin, ciddi sağlık sorunlarına neden olabilecek işlev bozukluğuna neden olabilir.

6. Böbrek yetmezliği
Aspirinin düzenli kullanılması böbreklere zarar verebilir. Bazen böbrek hastalıkları herhangi bir belirti olmaksızın ortaya çıkar ve böbrek yetmezliğine neden olabilir. Aspirin maskesiyle sivilcelerden kurtulabilirsiniz

7. Beyin hasarı
Hepimiz aspirinin, pıhtılaşmayı önlediği için kalp krizlerini ve inmeleri önlemek için kullanıldığını biliyoruz. Aspirinin kan inceltici etkileri, beyin hasarına ve kanamaya neden olan durumu kötüleştirebilir.

8. Kulak çınlaması ve işitme hasarı
Kulak çınlaması veya işitme bozukluğu gibi sorunlar yaşıyorsanız nedeni düzenli aspirin kullanmanız olabilir.

9. Astım
Astım sorunu yaşayanlar, tetikleyici bir faktör olabileceğinden aspirin kullanımından kaçınmalıdır. Aspirinin neden olduğu astım atakları ölümcül olabilir.

10. Cilt sorunları
Kanama, aspirinin neden olduğu en yaygın cilt problemlerinden biridir. Kılcal damarlar zayıflar veya aspirin gibi ilaçlarla hasar görürlerse, morarma meydana gelir. Çürükler, bazı vakalarda kanamanın yolunu açabilir, zira aspirin kan damarlarını çabucak iyileştirmeyi engeller. Bazen, diğer ilaçlarla birlikte aspirin kullanımı, kırmızı, şişmiş, kabarmış veya renksiz cilt gibi deri reaksiyonlarına neden olabilir. Karnınız açken yapmamanız gereken 9 şey

11. Gut sorunu
Düşük dozda aspirin kalp krizi ve inmelerini önlemek için kullanılır, ancak eğer gut probleminiz varsa, kötüleştirebilir. Düşük dozlarda bile, aspirin gut atak riskini artırır.

12. Mide ve ince bağırsak ülseri
Daha önce de belirtildiği gibi, kanama, aspirinin alınmasının ciddi yan etkilerinden biridir. Ülsere neden olabilecek mide veya ince bağırsak hasarına neden olabilir.

13. Yüksek kan basıncı
Aspirin kan basıncı seviyenizi artırabilir. Yüksek tansiyonu olanlar doktoruna danıştıktan sonra kullanmalıdır.

14. Merkezi sinir sisteminde zararlı etkileri
Aspirin’in düzenli kullanımı, bazı insanlarda uyuşukluk ve baş dönmesine neden olur. Bunlar ciddi yan etkiler olmasa da sinir sisteminde uzun süreli etkilere neden olabileceğinden göz ardı edilmemelidir.

İlgili Makaleler

Bağırsak Kurdu İçin Kırmızı Soğan Tedavisi

Bağırsak Kurdu İçin Kırmızı Soğan Tedavisi. Soğanda bulunan kükürt, bağırsak kurdunu etkili şekilde tedavi...

Yeterli Protein Almadığınızı Gösteren 8 İşaret

Yeterince protein alıp alamadığınızı nasıl bileceksiniz ? Aşağıdaki işaretler sadece bunu gösterebilir. Her ne...

Yaraların Hızla İyileşmesini Sağlayan Karışım

Yaraların hızla iyileşmesini sağlayan karışım. Bir yaralanma veya ameliyat sonrasında bölgenin hızla iyileşmesini sağlamak...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
451TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Bağırsak Kurdu İçin Kırmızı Soğan Tedavisi

Bağırsak Kurdu İçin Kırmızı Soğan Tedavisi. Soğanda bulunan kükürt, bağırsak kurdunu etkili şekilde tedavi etmek ve iyileşmeyi hızlandırmak için diğer bileşenlerle karıştırılabilir. Vücudunuza aldığınız...

Bacak Kaslarınızı Sıkılaştırmak İçin 12 Etkili Hareket

Bacak Kaslarınızı Sıkılaştırmak İçin 12 Etkili Hareket. Kilo alıp verme sırasında en çok etkilenen yerlerden biri de bacak kaslarıdır. Sıkı bacak kaslarına sahip olmak...

Aspir Yağı Cildiniz İçin Harika

Aspir Yağı Cildiniz İçin Harika. Devedikeni benzeri yıllık bir bitki olan aspirenin tohumlarından elde edilen aspir yağı, linoleik asit içeriği yüksek olduğunda cildiniz için...

Telefonunuzun Ömrünü Kısaltan Hatalar

Her gün yaptığınız küçük şeyler, akıllı telefonlarınızı olumsuz yönde etkileyebilir. Telefonunuzun ömrünü kısaltmamak için bazı basit kurallara dikkat etmeniz gerekir.Cep telefonlarınızın uzun ömürlü olmasını...