Ana Sayfa SAĞLIK Aspirinin Bilinmesi Gereken Zararlı Yan Etkileri

Aspirinin Bilinmesi Gereken Zararlı Yan Etkileri

Aspirin en çok kullanılan ilaçlardan biridir. Reçetesiz satılır ve her ağrı hissettiğimizde ilk başvurduğumuz ilaçtır. Ancak, aspirini tüketirken yan etkileri de olabileceğini aklınızda bulundurun.

Aspirin, piyasada bulunan en eski ve yaygın olarak kullanılan analjeziktir. Hafif ila orta şiddette ağrıların tedavisinde kullanılabilen bir ilaçtır. Aynı zamanda, soğuk algınlığı, ateş ve iltihaplanma için de kullanılır. Aspirin mide yerine ince bağırsakta eriyip ağrıyı 3 ila 4 saat erteleyebilir.

Aspirinin ağrı kesici veya ateş düşürmenin yanı sıra başka birçok farklı kullanımı da bulunuyor. Sıklıkla kardiyovasküler cerrahiden sonra hızlı iyileşme için hastalara verilir. Birçok çalışma, aspirin kullanımının kolon, yemek borusu, mide, rektum ve prostat kanseri gibi çeşitli kanser türleri riskini azalttığını bulmuştur. Aspirin, vücutta kan pıhtılaşmasını önler, bu nedenle düşük doz aspirin veya bebek aspirin kalp krizi ve inmelerini önlemek için kullanılır. Aspirinin doğal alternatiflerini biliyor musunuz?

Bu kadar fazla kullanım alanı olan ve çoğu kişinin tereddüt etmeden kullandığı aspirinin yan etkileri de var. Aspirin kullanmadan önce bu yan etkilerini de göz önünde bulundurun.

1. Mide yanması veya mide tahrişi
Aspirin, mide astarını tahriş ederek, bulantı, kusma, hazımsızlık, mide ekşimesi ve mide tahrişlerine neden olabilir. Bunlar aspirinin ortak yan etkileri olmakla birlikte ciddi sorunlara yol açabilir. Bu nedenle, bu tür sorunlarla karşı karşıya olduğunuzda doktorunuza danışmanız önerilir.

2. Alerjik reaksiyonlar
Bazı insanlar aspirin duyarlılığına veya alerjiye maruz kalır. Alerjik reaksiyonlar dudakların şişmesi, burun kaşıntısı, nefes darlığı ve baş dönmesi gibi kendini gösterebilir. Aspirinin 10 ilginç kullanım alanına şaşıracaksınız

3. Hamile ve emziren anneler
Aspirin doğmamış fetusa zararlıdır. Bebekte, kalp sorunlarına neden olabilir veya başka ciddi etkilere neden olabilir. Bu nedenle, hamile kadınlar alımı ile ilgili doktorlarına danışmalıdır. Emziren anneler de, aspirinin anne sütüne geçebileceği ve bebeğin sağlığına zarar verebileceğinden aspirin kullanmamalıdır.

4. Ameliyatlar öncesi
Kanı inceltme veya kanın pıhtılaşmasını önleme özelliğine sahip olduğu için herhangi bir ameliyattan önce aspirin kullanımından kaçınılmalıdır. Ameliyattan önce aspirin kullanmak aşırı veya uzun süreli kanamaya neden olabilir.

5. Karaciğer sorunları
Aşırı ve uzun süreli aspirin kullanımı karaciğerinize zarar verebilir. Yüksek dozda aspirin, ciddi sağlık sorunlarına neden olabilecek işlev bozukluğuna neden olabilir.

6. Böbrek yetmezliği
Aspirinin düzenli kullanılması böbreklere zarar verebilir. Bazen böbrek hastalıkları herhangi bir belirti olmaksızın ortaya çıkar ve böbrek yetmezliğine neden olabilir. Aspirin maskesiyle sivilcelerden kurtulabilirsiniz

7. Beyin hasarı
Hepimiz aspirinin, pıhtılaşmayı önlediği için kalp krizlerini ve inmeleri önlemek için kullanıldığını biliyoruz. Aspirinin kan inceltici etkileri, beyin hasarına ve kanamaya neden olan durumu kötüleştirebilir.

8. Kulak çınlaması ve işitme hasarı
Kulak çınlaması veya işitme bozukluğu gibi sorunlar yaşıyorsanız nedeni düzenli aspirin kullanmanız olabilir.

9. Astım
Astım sorunu yaşayanlar, tetikleyici bir faktör olabileceğinden aspirin kullanımından kaçınmalıdır. Aspirinin neden olduğu astım atakları ölümcül olabilir.

10. Cilt sorunları
Kanama, aspirinin neden olduğu en yaygın cilt problemlerinden biridir. Kılcal damarlar zayıflar veya aspirin gibi ilaçlarla hasar görürlerse, morarma meydana gelir. Çürükler, bazı vakalarda kanamanın yolunu açabilir, zira aspirin kan damarlarını çabucak iyileştirmeyi engeller. Bazen, diğer ilaçlarla birlikte aspirin kullanımı, kırmızı, şişmiş, kabarmış veya renksiz cilt gibi deri reaksiyonlarına neden olabilir. Karnınız açken yapmamanız gereken 9 şey

11. Gut sorunu
Düşük dozda aspirin kalp krizi ve inmelerini önlemek için kullanılır, ancak eğer gut probleminiz varsa, kötüleştirebilir. Düşük dozlarda bile, aspirin gut atak riskini artırır.

12. Mide ve ince bağırsak ülseri
Daha önce de belirtildiği gibi, kanama, aspirinin alınmasının ciddi yan etkilerinden biridir. Ülsere neden olabilecek mide veya ince bağırsak hasarına neden olabilir.

13. Yüksek kan basıncı
Aspirin kan basıncı seviyenizi artırabilir. Yüksek tansiyonu olanlar doktoruna danıştıktan sonra kullanmalıdır.

14. Merkezi sinir sisteminde zararlı etkileri
Aspirin’in düzenli kullanımı, bazı insanlarda uyuşukluk ve baş dönmesine neden olur. Bunlar ciddi yan etkiler olmasa da sinir sisteminde uzun süreli etkilere neden olabileceğinden göz ardı edilmemelidir.

İlgili Makaleler

Ceviz Yemeniz için 8 Neden

Ceviz yemeniz için 8 neden var. Ceviz ayrıca dünyanın en sağlıklı gıdaları arasında yer...

Erik Suyunun 6 Büyük Faydası

Erik suyunun 6 büyük faydası var. Bunun için farklı bir meyve suyu denemek istiyorsanız,...

Jelatinin Faydaları Neler Biliyor Musunuz?

Jelatinin Faydaları Neler Biliyor Musunuz? Jelatin, kolajen gibi cilt ve yaşlanmayı iyileştirme potansiyeli bakımından...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,867BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Mum Nasıl Daha Uzun Dayanır ve Güçlü Koku Yayar?

Mumlarınızın daha düzgün yanmasını, daha güçlü kokmasını ve daha uzun süre dayanmasını mı istiyorsunuz? Mum yakmadan önce bu tüyoları bilmek isteyebilirsiniz.Mumlar, evde, bahçede atmosferi...

Çay Demi Nasıl Değerlendirilir?

Çay demi nasıl değerlendirilir? Özellikle dünyadaki çay rezervinin büyük çoğunluğunun ülkemizden çıkması, ülkemizde ciddi oranlarda çay tiryakilerinin varlığını işaret etmektedir. Çayın pek çok faydası...

Sararmış PVC Çerçeveler Nasıl Beyazlatılır?

Sararmış PVC çerçeveler nasıl beyazlatılır? Muhtemelen modern pencereler için en popüler malzeme plastikleştirilmemiş Poly-Vinyl-Chloride veya uPVC'dir. Sağlam, ucuzdur ve minimum bakımla yıllarca kullanılır. Lekesiz...

Spor Ayakkabılarındaki Koku Nasıl Giderilir?

Spor ayakkabılarındaki koku sık rastlanan bir durumdur. Ayakkabıların içinde büyüyen bakterilerin sonucudur. Bu bakteri ılık ve nemli yerlerde büyür ve ayakkabıların içini ideal bir...