Ana Sayfa HAYAT Stor Perdeler Nasıl Temizlenir?

Stor Perdeler Nasıl Temizlenir?

0
210

Pencerelerinizde stor varsa temizlenmesi en son aklımıza yerlerden biridir. Stor-jaluzilerin ayda bir kez temizlenmesi gerekiyor. Storlarınız alüminyum ve ahşaptan ise temizlenmesi nispeten kolaydır. Ancak kumaştan yapılmış ise temizlenmesi biraz daha uğraştırır. Eğer çok hassas bir kumaştan yapılmış ise o zaman profesyonel bir temizlik ister. Biz bu yazımızda kumaş storları ele aldık. Tabi diğerlerinin temizlenmesine de kısaca değineceğiz.

Ahşap veye ahşap benzeri jaluzi
Bu jaluzileri ahşap mobilyalar gibi muamele edin. Jaluziyi tam olarak aşağıya indirin ve mikrofiber bezi hafif memlendirerek silin. Silme işleminden sonra jaluziyi açık tutun ki nem tamamen kurusun. Stor perde nasıl takılır ve çıkarılır?

stor-perde-temizleme2

Alüminyum ve vinil jaluzi
Jaluziyi indirin ve kaburgaları aşağı doğru yatırın, ancak tamamen kapatmayın çünkü her çıtanın arası temizlenmez. Elinizle alta koyun ve jaluziyi gerginleştirin. Yumuşak toz alma fırçası aracını elektrikli süpürgenize takın ve yan yana veya yukarıdan aşağıya hareketle bir seferde birkaç çıtayı süpürün. Mikrofiber bir bezi suyla ıslatın ve silin. Çıtaları açarak perdenin tamamen kurumasını sağlayın. Kendini temizleyen perdeler kullanışlı mı?

Kumaş Storlar
Klasik stor perdeler içinde sentetik bulunan malzemeden yapıldığı için bulaşık deterjanı ve ılık su solüsyonuna batırılmış iyice sıkılmış bir bez veya süngerle silinebilir. Alttan başlayın ve tüm perde temizlene kadar yukarıya doğru (yıkama ve durulama) çalışmaya devam edin. Perdenin tamamen kurumasını bekleyin. Tül perdeler nasıl daha beyaz olur?

Eğer kumaş stor perde çok kirli ise temizleme işlemini banyoda da yapabilirsiniz. Küveti ılık su ile doldurun. İçine bulaşık deterjanı ilave etin. Yumuşak bir fırça kullanarak her iki taraftan perdeyi fırçalayın. Durulayın, hava ile kurumaya bırakın ve tekrar asın. Perdeler nasıl yıkanmalıdır?

Perde asıldığında biraz buruşuk olsa da kısa bir süre sonra düzelecektir.