Ana SayfaHAYATPRATİKZorlu Halı Lekelerini Temizlemek İçin İpuçları

Zorlu Halı Lekelerini Temizlemek İçin İpuçları

Halıdaki lekeleri temizlemek, giysilerden lekeleri temizlemekten çok daha zordur. Leke oluştuğunda halıyı alıp hemen yıkayamazsınız. Basit ipuçları ile halıdaki lekeleri kolaylıkla çıkarmanız mümkün.

Halınızda leke oluştuğunda aşağıdaki yöntemleri kullanabilirsiniz. Lekeler için mükemmel çözüm: Tıraş köpüğü

Hızlı hareket edin
Halıya bir şey döküldüğünde, lekenin halıya işlememesi için hızlı hareket etmek önemlidir. Halıda lekeye neden olan katı bir madde varsa, hemen kaldırın. Lekeye bir sıvı neden olduysa, bir bez ya da kağıt havluyla sıvıyı emdirerek fazla sıvıyı alın.

Leke çıkarıcı kullanın
Halıdaki lekeyi temizlemek için, hazır leke çıkarıcı ürünler kullanabilir ya da doğal bir leke çıkarıcı hazırlayabilirsiniz. Sirke, bulaşık deterjanı ve ılık suyu karıştırarak doğal bir leke çıkarıcı yapabilirsiniz. Karışımı lekenin üzerine uygulayın ve 10 dakika bekletin. Ardından temiz bir bezle lekeyi ovalayarak temizleyin. Lekeyi halının içine itecek sürtünme hareketlerinden kaçının. Doğal ev yapımı halı temizleyici ve leke çıkarıcı

Evcil hayvan lekeleri
Halıda, evcil hayvanınızın neden olduğu idrar, dışkı veya kusmuk gibi lekeleri temizlemek için, sabun ve ılık su kullanın. Sabunun kokusu, kokuları maskelerken, sabun halınızda renk değişimlerine neden olmaz.

Kan lekeleri
Soğuk su, kan lekelerini çıkarmak için en iyi yöntemdir. Çünkü kan ısı ile pıhtılaşır. Halıdaki kan lekesini soğuk su ve bulaşık sabunuyla leke kaybolana kadar silerek temizleyin.

Yağlı lekeleri
Halıdan yağlı lekeleri temizlemek için, lekenin üzerine bol karbonat serpiştirin ve birkaç saat bekletin. Ardından elektrik süpürgesiyle karbonatı çekin ve lekeli alanı bir bezle temizleyin. Halıdan boya lekeleri nasıl çıkarılır?

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
467TakipçilerTakip Et
229TakipçilerTakip Et

En Popüler