Ana SayfaGÜZELLİKKolajene Neden İhtiyacınız Var?

Kolajene Neden İhtiyacınız Var?

Kollajen temel olarak vücudumuzu bir arada tutan yapıştırıcıdır. Bu besin cilde, kemik dokusuna, bağlara, kıkırdağa, tendonlara, gastrointestinal yolda ve kaslarda bol miktarda bulunur.

İşte kötü haber, bedenlerimiz kollajen üretiyor ancak sonsuza dek değil, en azından bol miktarda üretmiyorlar. 40 yaşına geldiğinizde, kollajen vücudunuzun üretebileceğinden daha hızlı tükenir, yirmi yıl sonra vücudunuzun kolajeninin yarısından fazlası kaybolur. Güzel haberler? Bu şaşırtıcı nutrisyonel enerji santralinin faydalarını toplayan bir kollajen takviyesi alabilirsiniz veya yiyeceklerle sağlayabilirsiniz. Kollajeni Hangi Yiyeceklerden Alabilirsiniz?

Kollajen, bireysel amino asitler olan prolin, glisin, hidroksiprolin ve arginden oluşan uzun zincirli bir amino asittir. Tüm vücuda bulunan protein % 30’unu ve cildinizdeki proteinin% 70’ini oluşturur.

1. Cilt Sağlığı ve Yaşlanma Karşıtı
Herkes kırışıklıklardan nefret eder. Hepimiz daha genç görünmek, daha iyi hissetmek ve durmaksızın zamanın gelgitinden mümkün olduğunca kaçmak istiyoruz. Cildiniz İçin C Vitamini Serumu

Kolajen, kırışıklıkların görünümünü tersine çevirmeye ve bazı gençlerin elastikiyetini cildinize geri yüklemeye yardımcı olabilir. Vücudunuzdaki kollajen seviyeleri cildinizdeki yaş görünümüyle doğrudan ilişkilidir. Vücudunuz bu hayati besleyicinin üretimini yavaşlattığında, cildiniz buruşukluk, gevşek ve ince olma gibi aşınma belirtileri göstermeye başlar.

Ne yazık ki, bu kaçınılmaz bir süreç iken, vücudunuzun doğal kolajeninin bir kısmının eski haline getirilmesi, cildinizin nem seviyesini arttırırken ve her zamankinden daha yumuşak hale getirerek size daha genç görünmenize yardımcı olabilir.

2. Kemikleri, Eklemleri ve Kıkırdağı Güçlendirir
Yaşlanmayı çevreleyen tek sorun kırışıklıklar değildir ve bu sorunlar pencere pansumanından çok daha fazlasıdır. Glisin, kollajendeki amino asitlerden biri, eklem çevresindeki tüm bağ dokusunun yağlı ve sağlıklı olmasını sağlayan işlemin vazgeçilmez bir parçasıdır. Kemiklerinizi Güçlendirecek 5 Şaşırtıcı Yiyecek

Egzersiz yaparken eklemlerinizi ve bağlarınızı stresle sararsanız, bu kıkırdak aşınabilir, böylece kemikleriniz birbirine kıvrılır ve ağrı ve iltihaplanma meydana gelir. Vücudunuz genellikle bu dokuyu sağlıklı tutmak için yeterli miktarda kollajen üretir ve kemiklerin güçlü olmasına rağmen yaşlandıkça ve doğal olarak üretilen kollajen miktarı azaldığında, hareket alanınızın tamamına ulaşmak için ek almak önemlidir.

Ek kollajenin vücudunuz için zararlı etkileri yoktur. Tendonları veya kemikleri kopma, kırılma ve yırtımalardan korur.

3. Saç ve Tırnak Büyümesi
Vücudunuzun saç ve tırnaklarınızın ana bileşeni olan keratin adı verilen lifli bir proteine ihtiyacı var. Bu proteinin amino asitlere ihtiyacı vardır ve kolajen onlarla dolup taşıyor, iyi bir eşleşme gibi görünüyor. Cildi Gençleştiren Mükemmel İksir

Kısa, kırılan tırnaklarını, kırık saçlarınız varsa muhtemelen kritik amino asitlerden yoksundur. Kolajen almaya başladıktan sonra, saç ve tırnak kalitesi artacaktır.

4. Sindirim
Kollajen, yiyecekleri sindirme kabiliyetinizi artırırken, aynı zamanda bağırsağınızın iyileşmesini de sağlar. Uzun zaman önce, insanlar kemik dahil hayvanın her parçasını kullanırdı. Ancak günümüzde Kolajeni artık alamıyoruz çünkü sadece kas etini yiyip geri kalanını atıyoruz.

Kollajen alınması, sızıntı yapan barsak, ülseratif kolit, Crohn ve IBS gibi çeşitli bağırsak hastalıklarının etkisini azaltmanıza yardımcı olabilir. Kombucha Çayı İçmek İçin 7 Neden

5. Kilo Verme
Kollajen, vücudunuza yalnızca iki kaşık toz halinde yaklaşık 18 gram protein veren bir protein kaynağıdır. Boş karbonhidratlarla dolu sağlıksız yemek yeme yerine, biraz kollajen ekleyin ve daha uzun süre dolgun kalın. Elbette, daha az yeme kilo kaybına eşittir.

6. Atletik Performansı Arttırır
Sporcuların kolajen alması, kas sorunları, burkulmalar, genel aşınma ve yıpranma yoluyla maruz kalınan zararların bir kısmının azaltılmasına yardımcı olabilir. Özellikle glisin ve prolin amino asitleri, sporla ilgili yaralanmalardan sonra kollajen hızını iyileştirir. Bir takviye olarak almak dokuları onarabilir, iltihap azaltır ve zararları azaltır. Kolajenin bir başka bileşeni olan arginin, kas kütlesinin eski haline getirilmesine ve korunmasına yardımcı olurken atletik performansı geliştirebilir.

7. Uyku Toniği
Kollajen unsuru olan glisin, beyninizin işlevinde çok önemli bir rol oynar. Son yıllardaki araştırmalar, glisin’in uykusuzluğa ve gün boyunca zihinsel keskinliğe bağlı olduğunu göstermiştir. Kolajen almak, yalnızca iyi uyumanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda zihinsel akustiğini ve hafıza kapasitesini artırabilir. Artı, yatmadan yaklaşık bir saat önce kollajen kullanmanız uykunuzun kalitesini artıracaktır. Cildiniz İçin Keten Tohumuna Güvenin

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
458TakipçilerTakip Et
229TakipçilerTakip Et

En Popüler