Ana Sayfa SAĞLIK Her Gün Karabiber Yerseniz Vücudunuzda Neler Değişir?

Her Gün Karabiber Yerseniz Vücudunuzda Neler Değişir?

Tuz ve karabiber – hemen hemen her şeye giren kilit baharat karışımı. Biberin gerçekten inanılmaz sağlık yararları var. Piperaceae familyasının bir üyesi olan karabiber, farklı sonuçlar elde etmek için çeşitli şekillerde işlenebilir.

Standart karabiberiniz, biber bitkisinin pişmiş ve kurutulmuş meyvelerinden gelirken, beyaz biberler olgun meyvelerdeki tohumlardan gelir. Fakat bugün karabiberin sağlığa faydalarına odaklanacağız. Yemekleriniz Dışında Karabiberi Kullanacağınız 8 Alan

1. Kanseri önleyebilir
Karabiber, pek çok sağlığa faydası olan piperin adı verilen bir madde içerir. Piperinin kanser riskini azalttığı bulunmuştur ve biber zerdeçal ile birleştirildiğinde koruyucu işlev iki kat daha güçlüdür. Zerdeçal, curcumin içerdiğinden, vücudun bir piperin olmadan absorbe etmesi zordur.

Biber ayrıca kanserojen serbest radikallere karşı koruma sağlayan tüm güçlü antioksidanlar olan C vitamini, A vitamini, flavonoidler ve karotenlere sahiptir. Yiyeceklerinizi pişirdikten sonra üzerine taze çekilmiş karabiber kullanarak bu faydadan en iyi şekilde yararlanın. Çamaşır Makinesine Neden Karabiber Konulur?

2. Sindirimi uyarır
Mide, gıdalardaki proteinlerin sindirimi için daha fazla mide asidi salgılaması için stimüle eder. Pankreastaki sindirim enzimlerini de uyarır. Piperin ayrıca tükürük akışını artırır – sindirimde dişlerinizle birlikte ilk elementtir.

Daha kolay sindirim, yemek midenizden daha hızlı ve daha kolay geçtiğinden, sizin için daha fazla konfor demektir. Biberin yardımıyla, yiyeceğinizdeki enerjiyi çok daha hızlı kullanmaya başlayabilirsiniz.

3. Soğuk algınlığı ve öksürük rahatlatır
Sadece lezzetli bir baharat çeşidi değil, karabiber de doğada antibakteriyeldir ve soğuk algınlığı ve öksürük etkisini en aza indirmeye yardımcı olabilir . Soğuk algınlığı için karabiber ve bal karışımı mükemmeldir. Tuz, Karabiber ve Limon İle Tedavi Edilebilecek 9 Sorun

Bal ve karabiberi sıcak suya ekleyerek de içebilirsiniz. Biber ayrıca, buhar olarak solunduğunda göğsün tıkanmasını hafifletmeye de yardımcı olabilir. Biber kuru değil, ıslak öksürüklerde de faydalıdır.

4. Kolay kilo kaybı
En dıştaki biber tabakası, yağ hücrelerini parçaladıklarında metabolizmayı arttırmaya çalışan fito-besinlerle doludur. Kore’den yapılan bir araştırma piperin kullanımının yeni yağ hücrelerinin üretimini engellediğini gösteriyor. Baharatlı biber geçici olarak vücudunuzun ısısını yükseltirken, daha fazla kalori yakarsınız.

Metabolik fayda sağlamak ve kiloları düşürmek için daha kolay bir zaman geçirmek için yemeğinizdeki bir tutam biber eklemeniz yeterlidir. Biber yağı ve biber çayı da kilo kaybını desteklemek için piperin kullanmak için harika bir yoldur.  İlgili: Zerdeçal neden karabiberle birlikte kullanılmalı?

5. Cildinizi güzelleştirir
Bundan faydalanmak için biber yemenize bile gerek yok. Ezilmiş karabiber en iyi eksfoliyatörlerden (soyucu) biridir. Bununla birlikte, doğrudan cildinize sürmeyin yanabilir.

Cilt hakkında konuştuğumuz sürece, biber yemenin yaşlanmayı yavaşlattığı ve kırışıklıkları içten dışa doğru pürüzsüzleştirdiği gösterilmiştir. Biber aynı zamanda cildin pigmentasyonunu yitirdiği ve beyaz lekeleri açığa çıkardığı bir durum olan vitiligo tedavisinde de kullanılır .

6. Besin maddelerinin daha iyi emilimi
Sağlıklı beslenmek için çok fazla iş yapıyorsanız, yediğiniz her besleyiciden faydalanmak istersiniz, değil mi? Biber bunu gerçeğe dönüştürmeye yardımcı olabilir. Büyülü madde olan Piperine, gıdalardaki vitamin ve minerallerin emilimini arttırır. Özellikle B vitamini, C vitamini, selenyum ve beta karoten, bir miktar biber ile alındığında vücut tarafından daha kolay kullanılır. Beyaz Tane Biber

Bu yararlıdır, çünkü normal şartlarda vücudumuz aldığımız besinlerin sadece bir kısmını emer.

7. Dişler için iyidir
Piperin, vücuttaki iltihabı azalttığı gibi, diş eti dokusundaki iltihabı en aza indirebilir ve çene kemiğinin bozulmasını önleyebilir. Çin’de Wuhan Üniversitesi’nden yapılan son bir çalışma, piperin’in periodontal hastalıklarla savaşabileceği fikrini desteklemektedir.

Sadece yemeğinize biber eklemek yardımcı olabilir, ancak diş etlerine topikal olarak uygulamak isterseniz, ince öğütülmüş ve karanfil veya hindistancevizi yağı ile karıştırılmış olabilir. Karabiber yağı nasıl kullanılır?

8. Ağrı kesicilerin etkisini arttırır
Etkili ağrı yönetimi zor bir şeydir, çünkü en iyi şekilde çalışan ağrı kesici genellikle yüksek derecede bağımlılık yapar. Piperine bazı ağrı kesici ilaçların daha etkili çalışmasına yardımcı olur, bu da hastanın daha az ilaç kullanmasını sağlar.

Sonuçta, piperin, ağrı kesici ilaçla birlikte kullanılması, ilaçlara bağımlılığı azaltabilir ve böylece bağımlılık ve diğer rahatsız edici yan etkiler için riski sınırlayabilir.

9. Daha iyi bellek
Çok sayıda çalışma, piperin kullanımının bilişsel sorunlar ve hafıza kaybını azaltabileceğini göstermektedir. Piperin, beyindeki kimyasal yolları harekete geçirerek daha iyi işlev görmesini sağladığı düşünülmektedir. Biber yemek, sadece en iyisini düşünmek için günlük bazda iyi bir strateji olabilir, fakat aynı zamanda Alzheimer, demans veya yaşla ilgili diğer düşüşte insanlara bilişsel yararlanma potansiyeli de aranıyor.

Muhtemelen zaten yemeklerin çoğunda biber kullanıyorsunuz. Yararlarını gerçekten zorlamak için, bütün karabiberler satın alın ve hazırladığınız öğünleriniz üzerine öğüterek koyun.

İlgili Makaleler

Bağırsak Kurdu İçin Kırmızı Soğan Tedavisi

Bağırsak Kurdu İçin Kırmızı Soğan Tedavisi. Soğanda bulunan kükürt, bağırsak kurdunu etkili şekilde tedavi...

Yeterli Protein Almadığınızı Gösteren 8 İşaret

Yeterince protein alıp alamadığınızı nasıl bileceksiniz ? Aşağıdaki işaretler sadece bunu gösterebilir. Her ne...

Yaraların Hızla İyileşmesini Sağlayan Karışım

Yaraların hızla iyileşmesini sağlayan karışım. Bir yaralanma veya ameliyat sonrasında bölgenin hızla iyileşmesini sağlamak...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
451TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Bağırsak Kurdu İçin Kırmızı Soğan Tedavisi

Bağırsak Kurdu İçin Kırmızı Soğan Tedavisi. Soğanda bulunan kükürt, bağırsak kurdunu etkili şekilde tedavi etmek ve iyileşmeyi hızlandırmak için diğer bileşenlerle karıştırılabilir. Vücudunuza aldığınız...

Bacak Kaslarınızı Sıkılaştırmak İçin 12 Etkili Hareket

Bacak Kaslarınızı Sıkılaştırmak İçin 12 Etkili Hareket. Kilo alıp verme sırasında en çok etkilenen yerlerden biri de bacak kaslarıdır. Sıkı bacak kaslarına sahip olmak...

Aspir Yağı Cildiniz İçin Harika

Aspir Yağı Cildiniz İçin Harika. Devedikeni benzeri yıllık bir bitki olan aspirenin tohumlarından elde edilen aspir yağı, linoleik asit içeriği yüksek olduğunda cildiniz için...

Telefonunuzun Ömrünü Kısaltan Hatalar

Her gün yaptığınız küçük şeyler, akıllı telefonlarınızı olumsuz yönde etkileyebilir. Telefonunuzun ömrünü kısaltmamak için bazı basit kurallara dikkat etmeniz gerekir.Cep telefonlarınızın uzun ömürlü olmasını...