Ana SayfaHAYATPRATİKTencere Seçiminde Seramik mi Granit mi?

Tencere Seçiminde Seramik mi Granit mi?

Tencereler, mutfakta en sık kullanılan mutfak eşyalarındandır. Tencereler, yemek yapma aşamasında kullanıldıkları için sağlık koşullarına uygun olmalıdır. Bundan birkaç sene öncesine kadar mutfaklarda yaygın olarak teflon tencereler kullanılmaktaydı. Fakat yapılan araştırmalarda teflon tencerelerin, sağlık koşullarına uygun olmadığını ve çizildiği takdirde kanserojen madde ürettiğine dair ulaşılan bilgiler, mutfaklarda tencere seçiminde yeni alternatifler aranmasına yol açtı.

Teflon tencerelerin yaygınlığının azalması ile birlikte mutfaklarda seramik tencereler kullanılmaya başladı. Seramik tencereler, teflon tencerelere göre daha sağlıklı ve kullanışlı yönüyle bilinmektedir. Yapışmaz tencere ve tavalarda yapılan büyük hatalar

Seramik Tencere Özellikleri Nelerdir?

Teflon tencerelerin kanserojen madde içerdiği için sağlık koşullarına uygun olmadığı için tek seçenek seramik tencere ve tavalar olarak görülmekteydi. Doğal hammaddeler kullanılarak üretilen seramik tencereler, yapışmaz oldukları için kullanımı oldukça kolaydır. Üstelik yapışmaz özelliğiyle birlikte seramik tencerelerin temizliği de oldukça kolaydır. Dibi tutan tencereyi temizlemenin kolay yolu

Seramik tencerelerde de tıpkı teflon tencereler gibi çizilme problemi yaşanmaktadır. Fakat seramik tencerelerin çizilimi sadece görüntü açısından sorun olmakla birlikte sağlık için bir tehdit oluşturmamaktadır. Pürüzsüz ve yağlı gibi kaygan iç yapıya sahip oldukları için elde kolaylıkla yıkanabilmektedir. Üstelik seramik tencereler yüksek ısıya, çizilmeye ve aşınmaya karşı da dayanıklı oldukları için uzun ömürlüdür.

Seramik tencere kullanımında dikkatli olunmalıdır. Seramik tencereler bulaşık makinesinde yıkanmamadır. Bulaşık makinesinde yıkandığında dış yüzeyinde renk değişikliği ve çizilmeler meydana gelmektedir. Ayrıca metal kaşık kullanmaktan kaçınılmalıdır. Döküm tencere veya tavanız paslanırsa

Granit Tencere Özellikleri Nedir?

Teflon tencerelerin mutfaklardan çıkarılmasıyla birlikte seramik tencerelerden sonra alternatif olarak granit tencereler de seçenekler arasında yer aldı. Görünümleri ile teflon tencereleri andıran granit tencereler, birçok özelliğiyle bayanların dikkatini çekmektedir. Granit tencereler, mutfaklar için oldukça yenidir. Neden yavaş tencere kullanmalısınız?

Granit tencere üretiminde tamamen doğal granit kullanılmaktadır. Sağlık açısından kullanılması uygun olan granit tencereler, tıpkı seramik tencereler gibi yapışmaz özelliğe sahiptir. Metal kaşık kullanılmasında dahi çizilmeyen, aşınmaya ve yüksek ateşe karşı dayanıklı olan granit tencereler bulaşık makinesinde de kolaylıkla yıkanabilmektedir. Fakat granit tencere alırken dikkatli olunmalıdır.

Bazı firmalar uygun fiyata, sadece dış yüzeyinin az miktarda granitle kaplandığı teflon tencereler de satmaktadır. Bu tür az miktarda granit ile kaplanmış tencereler çizildiğinde, tıpkı teflon tencereler gibi sağlık açısından uygunsuzdur. Granit tencereler yemek pişirirken eşit ısı dağılımı sağlayarak, yemeklerin daha lezzetli olmasını sağlamaktadır. Kullanılmaması gereken 3 tencere seti

Mutfakta Seramik Tencere mi Granit Tencere mi Kullanılmalıdır?

Mutfakta yemek ve temizlik için bol vaktiniz bulunmuyorsa, sizler için granit tencereler uygun olacaktır. Seramik tencerelerin bakımı zordur. Özellikle çalışan bayanlar evde vakitten kazanmak için bulaşık makinesini tercih etmektedir. Fakat bulaşık makinesinde yıkama seramik tencereler için uygun değildir. Bu nedenle yemek sonrasında seramik tencere temizliği için vakit ayırmanız gerekmektedir. En güvenli tencere seti hangisi?

Seramik tencerelerin yüzeyi yapışmaz özelliğe sahip olduğu için temizliği oldukça kolaydır. Granit tencerelerin yapısı teflon tencerelerle aynıdır. Fakat içerisinde doğal granit kullanıldığı için granit tencereler çizilmeye karşı daha dayanıklıdır. Sert ve kalın kaplama yüzeyine sahip olan granit tencerelerin piyasada sahtesi de bulunmaktadır. Bu nedenle granit tencere tercih ederken dikkatli olunmalı, kaliteli ve bilindik bir marka tercih etmeye özen gösterilmelidir. Hangi yemek hangi tencere ile pişirilmeli?

Granit tencereler seramik tencereler gibi bulaşık makinesine karşı hassas değildir. Bu nedenle rahatlıkla bulaşık makinesinde yıkanabilmektedir. Çizilmeye, aşınmaya ve yüksek ısıya karşı dayanıklı olan granit tencerelerde metal kaşıklar dahi kullanılabilmektedir. Ayrıca granit tencere yüzeyleri seramik tencereler gibi yapışmaz özelliktedir. Bu ürünlerin yapışmaz özelliği en üst düzeyde olduğu için yağsız yemekler dahi yapışma problemi olmadan rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
475TakipçilerTakip Et
224TakipçilerTakip Et

En Popüler