Ana Sayfa SAĞLIK Fotofobi (ışık duyarlılığı) Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Fotofobi (ışık duyarlılığı) Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Fotofobi veya ışık duyarlılığı, ışığın hoşgörüsüzlüğüdür. Güneş ışığı, floresan ışık ve akkor ışık gibi kaynakların tümü, gözlerinizi kısma veya kapatma ihtiyacıyla birlikte rahatsızlığa neden olabilir. Baş ağrıları da ışık duyarlılığına eşlik edebilir.

Işığa duyarlı insanlar bazen sadece parlak ışıktan rahatsız olurlar. Bununla birlikte, aşırı durumlarda, herhangi bir ışık tahriş edici olabilir.

Fotofobiye ne sebep olur?
Fotofobi bir göz hastalığı değildir, ancak gözleri tahriş edebilecek enfeksiyon veya iltihaplanma gibi birçok durumun bir belirtisidir.

Işık duyarlılığı, virüslere bağlı hastalıklar veya şiddetli baş ağrıları gibi doğrudan gözleri etkilemeyen altta yatan hastalıkların bir belirtisi olabilir.

Daha açık göz rengine sahip insanlar, parlak güneş ışığı gibi ortamlarda daha fazla ışık duyarlılığı yaşayabilir, çünkü koyu renkli gözler sert aydınlatmaya karşı korumak için daha fazla pigment içerir.

Fotofobinin diğer yaygın nedenleri arasında kornea aşınması, üveit ve merkezi sinir sistemi bozukluğu sayılabilir. Işık duyarlılığı ayrıca retina, kontakt lens tahrişleri, güneş yanığı ve refraktif cerrahi ile de ilişkilidir.

Fotofobi tedavisi
Işık duyarlılığı için en iyi tedavi altta yatan nedeni ele almaktır. Tetikleyici faktör tedavi edildiğinde, birçok durumda fotofobi kaybolur.

Işık duyarlılığına neden olan bir ilaç kullanıyorsanız, ilacı bırakma veya değiştirme hakkında reçete yazan doktorunuzla konuşun.

Doğal olarak ışığa karşı hassassanız, parlak güneş ışığından ve diğer sert aydınlatma kaynaklarından kaçının. Açık havada geniş kenarlı şapka ve güneş gözlüğü kullanın. Ayrıca, fotokromik lensli gözlük takmayı düşünün. Bu lensler dışarıda otomatik olarak kararır ve güneşin UV ışınlarının yüzde 100’ünü engeller.

Parlak güneş ışığı için polarize güneş gözlükleri kullanabilirsiniz. Bu güneş gözlükleri, su, kum, kar, beton yollar ve diğer yansıtıcı yüzeylerden gelen ışığa neden olan yansımalara karşı ekstra koruma sağlar.

Aşırı bir durumda, özel olarak renklendirilmiş protez kontakt lensler takmayı düşünebilirsiniz. Protez kontakt lensler, göze giren ışık miktarını azaltır ve gözlerinizi rahatlatır.

İlgili Makaleler

Sedef Hastaları İçin Kapsaisin (Acı Biber) Merhemi

Sedef hastaları için kapsaisin (Acı Biber) merhemi tarifi. Kapsaisin acı biberde bulunan, yakıcı molekülün...

24 Saat İçinde Soğuk Algınlığını Geçirecek İpuçları

Soğuk algınlığı genellikle burun, sinüs ve boğazdaki mukoza zarının iltihaplanmasının bir sonucudur ve virüsten...

Patlamış Mısır Yemeniz İçin 7 Neden

Patlamış mısır herkesin en sevdiği atıştırmalıkların başında gelir. Atıştırmalıklar genellikle kilo yapıcı ve zararlı...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,830BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Sedef Hastaları İçin Kapsaisin (Acı Biber) Merhemi

Sedef hastaları için kapsaisin (Acı Biber) merhemi tarifi. Kapsaisin acı biberde bulunan, yakıcı molekülün adıdır. Reçetesiz satılan ağrı kremleri ve merhemlerde bulunan ortak bir...

Tencere ve Tavalar Neden Eğriliyor?

Tencere ve tavalar neden eğriliyor? Mutlaka başınıza gelmiştir. Yeni aldığınız tencere ve tavalar bir sonra dengesiz hale gelir. Nedeni yemek pişirdikten sonra yaptığınız temizleme...

Kedi Kumunun Farklı Kullanımları

Kedi kumunun farklı kullanımları var. Evinizde kedi besliyorsanız, sürekli kedi kumu da bulunduruyorsunuz demektir. Kedi kumunu sadece evcil hayvanınız için değil, evinizde başka işler...

Yumurta Tozu Nasıl Yapılır?

Yumurta Tozu Nasıl Yapılır? Yumurta tozu elinizde fazla yumurta varsa yapmak için iyi bir çözümdür. Böylece hem yumurtaları değerlendirmiş olursunuz hem de elinizin altında...