Ana Sayfa HAYAT PRATİK Bitkilerde Maden Suyu Kullanılmalı mı?

Bitkilerde Maden Suyu Kullanılmalı mı?

Maden suyu bitkileriniz için sade, eski moda musluk suyuna iyi bir alternatif gibi görünse de, tekrar düşünün. Mineralli suda bulunan ve insanlar için iyi olan çok mineraller ve tuzlar bitkiler için o kadar iyi olmayabilir. Maden suyu muhtemelen bitkilerinizi öldürmez, ancak büyümeyi engelleyebilir veya toprağı kurutabilir.

Maden suyu bitkilerin ihtiyaç duymadığı katkı maddeleri içerdiğinden, bu mineraller bitkinin toprağında kalır ve sonuçta kompozisyonunu değiştirebilir. Örneğin, kullanılmayan mineraller ve tuzlar toprakta kalırsa, toprak daha hızlı kurur, bu nedenle bitki daha sık sulama gerektirir.

İlgili: Çiceklerin dibine neden tarçın dökülmeli?

Maden Suyu ile Bitki Sulama Tarifi
Öncelikle toprak yıkaması yapılmalı. Bunun için temiz içme suyuna ihtiyacınız olacak. Saksıya temiz içme suyunu dökün. Su saksının alt tabağında kalmamalı, akıp gitmeli. Bunu banyo ya da mutfak lavabosunda yapabilisiniz. Bolca temiz içme suyu kullanarak toprağı yıkayın.
Toprak biraz kuruduktan sonra bitki besinli sulama yapmalısınız. Saksıdaki toprağın yüzeyini, en kenardan başlayarak yavaş yavaş, merkeze kadar daireler çizer gibi dökerek sulayın. Besinli suyun miktarının fazla olması gerekmez. Saece besinli suyun köklere ulaşması gerekir. Saksı alt deliğinden bir iki damla su çıkınca işlem tamamlanmış olur. Yine toprağın kuruması beklenir.
Sıra maden suyu ile sulamada. Maden suyunu yavaş yavaş dökerek toprağı sulayın. Tüm köklere ulaşacak miktarda kullanılması yeter. Sonra sıradaki sulamaya kadar toprağın biraz kurumasını bekleyeceksiniz.

İlgili: Hangi çicek nasıl çogaltılabilir?

Musluk suyu
Çiceklerinizi sularken musluk suyunu kullanabilirsiniz. İçinde her ne kadar klor gibi katkı maddeleri bulunsa da çiceğinize zarar vermeyecektir.

Yağmur suyu
Çoğu durumda, bitkiler için en iyi su yağmur suyudur. Yağmur suyunu plastik sürahilerde veya kovalarda toplamayı ve bitkilerinizi sulamayı düşünebilirsiniz.

İlgili: Afrika menekşeniz açmıyorsa

İlgili Makaleler

Evinizi Nemlendirmeniz İçin 7 Neden

Rutubet ve küf olmaması için evimizin havasının kuru olması gerektiğini düşünüyoruz. Böylece nemin bizim...

Yüz Maskesini Dezenfekte Etme Yolları

Yüz Maskesini Temizlemenin Yolları. Kumaştan yapılan yüz maskesini covid 19 sebebiyle çok fazla kullanıyoruz....

Bulaşık Makineleri İçin Doğal Koku Önerileri

Bulaşık Makineleri İçin Doğal Koku Önerileri. Bulaşık makinelerinde biriken bulaşıklar çoğu zaman kötü kokulara...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
447TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Mikrofiber Yüz Bezleri Nasıl Kullanılır?

Mikrofiber yüz bezleri oldukça popülerdir ve yüzdeki kiri ve kiri temizlemek için kullanılır. Bez, kimyasal kullanılmadan kiri, ölü deriyi ve yağı emer. Mikrofiber bezler...

Evinizi Nemlendirmeniz İçin 7 Neden

Rutubet ve küf olmaması için evimizin havasının kuru olması gerektiğini düşünüyoruz. Böylece nemin bizim ve eşyalarımız üzerindeki zararlarını en aza indirebileceğimizi sanıyoruz. Oysa uzmanlar...

Tahin Yemeniz İçin 10 Neden

Tahinin faydaları sizi şaşırtmaya yetecek kadar çok. En çok tüketilen geleneksel lezzetlerden tahini bir süper yiyecek olarak tanımlamak yanlış olmazdı. Tahin, susam tohumlarının sırasıyla...

Glokom (Göz Tansiyonu) Belirtileri

Glokom dünyada geri dönüşümsüz körlüğün en yaygın nedenlerinden biridir. Gözdeki sıvı tahliye edilemediğinde ve göz küresinde basınç normalden daha fazla arttığında geri dönüşü olmayan...