Ana Sayfa HAYAT NASIL YAPILIR? Temizlik İçin Limon Sirkesi Hazırlayabilirsiniz

Temizlik İçin Limon Sirkesi Hazırlayabilirsiniz

Temizlik sırasında sirke kullanmak istemeyebilirsiniz. Sirkenin kokusu birçok kişiyi rahatsız edebilir. İsterseniz evinizde limondan sirke oluşturabilirsiniz. Üstelik mis gibi limon kokulu olarak.

Normalde birçok limon sirkesi tarifine baktığınızda 2 ile 4 hafta arasında beklenmesi gerektiği yazılır. Bu sürenin kısaltılması için ne yapılabileceğine baktığımızda değişik ve hızlı bir yöntem bulduk. Bu yöntemi paylaşarak hızlı limon sirkesini nasıl yapabileceğinizi ele aldık. 24 saat içinde limon sirkeniz hazır olacak.

İhtiyacınız olacak malzemeler:
Beyaz sirke
Kapaklı büyük kavanoz
Narenciye meyveleri (limon, portakal veya greyfurt)
Otlar (isteğe bağlı)

Yapılışı:

Narenciyenizi hazırlayarak başlayın. Bir tür elektrikli narenciye sıkacağınız varsa çok daha hızlı olmanızı sağlayacaktır. Dondurmak ve daha sonra kullanmak için narenciye suyunu bir kenara koyun.

Sıktığınız narenciyenin kabuklarını küçük parçalara ayırın. Kavanoz yarıya doluncaya kadar kabukları ilave edin. İsterseniz bu sirkenin içine otlar da ilave edebilirsiniz. Kuru karanfil veya taze biberiye gibi…

Şimdi sirkeyi ya bir tencerede ocakta ya da mikrodalgada bir kasede ısıtın. Sirkeniz sıcakken, kavanozdaki narenciye kabuklarının üzerine dökün. Kavanozun kapağını kapatın ve 24 saat bekletin.

24 saat geçtikten sonra, tek yapmanız gereken, kabukları ve otları süzmeniz. Geriye kalan sirke ile istediğiniz gibi temizlik yapabilirsiniz.

Kokulu Temizleme Sirkesi Nasıl Seyreltilir ve Kullanılır
İşte kullanışlı olabilecek bazı yaygın kullanımlar ve dilüsyonlar…

Buzdolabınızı, mikrodalgayı, evcil hayvan lekelerini ve yerleri temizlemek için 1: 2 oranında (1 kısım sirke, 2 kısım su) kokulu sirkenizi sulandırınız . Bu seyreltme aynı zamanda çok amaçlı bir temizleyici de yapar. Bir sprey şişesine dökün ve işe başlayın!

Pencerelerinizi temizlemek için sirkenizi 1: 1 oranında seyreltin ve tekrar kullanılabilir su şişelerinizi temizleyin ve dezenfekte edin.

Çamaşır makinenizi temizlemek için seyreltilmemiş sirkeni kullanın ! Bu hem standart hem de HE makineleri için harika çalışıyor. Makinenizin tamburuna veya deterjan çekmecesine bir fincan kokulu sirke dökün ve herhangi bir giysi olmadan yüksek sıcaklıkta çalıştırın.

Seyreltilmemiş sirkeninizi, bulaşık makinenizdeki sert suyla mücadele etmek için durulamaya yardımcı olarak da kullanabilirsiniz.

Seyreltilmemiş kokulu sirkeyi kahve kaplarını temizlemek, kupalardaki kahve lekelerini çıkarmak ve doğal ot öldürücü olarak da kullanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Tütsü Yapımı

Tütsü yapımı biliyor musunuz? Oda parfümleri yerine daha doğal ve rahatlatıcı kokuları evinize taşımak...

Saç Kurutma Makinasının 8 Farklı Kullanım Alanı

Saç kurutma makinasının farklı kullanım alanları olduğunu biliyor musunuz? Sadece saçlarınızı kurutmak için kullanıyorsanız,...

Limon Tuzu İle Neler Yapılabilir?

Limon tuzu, birçok ev işinde kullanılmaktadır. Temizlikten saklama çözümlerine kadar birçok alanda limon tuzu...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,861BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Mum Nasıl Daha Uzun Dayanır ve Güçlü Koku Yayar?

Mumlarınızın daha düzgün yanmasını, daha güçlü kokmasını ve daha uzun süre dayanmasını mı istiyorsunuz? Mum yakmadan önce bu tüyoları bilmek isteyebilirsiniz.Mumlar, evde, bahçede atmosferi...

Çay Demi Nasıl Değerlendirilir?

Çay demi nasıl değerlendirilir? Özellikle dünyadaki çay rezervinin büyük çoğunluğunun ülkemizden çıkması, ülkemizde ciddi oranlarda çay tiryakilerinin varlığını işaret etmektedir. Çayın pek çok faydası...

Sararmış PVC Çerçeveler Nasıl Beyazlatılır?

Sararmış PVC çerçeveler nasıl beyazlatılır? Muhtemelen modern pencereler için en popüler malzeme plastikleştirilmemiş Poly-Vinyl-Chloride veya uPVC'dir. Sağlam, ucuzdur ve minimum bakımla yıllarca kullanılır. Lekesiz...

Spor Ayakkabılarındaki Koku Nasıl Giderilir?

Spor ayakkabılarındaki koku sık rastlanan bir durumdur. Ayakkabıların içinde büyüyen bakterilerin sonucudur. Bu bakteri ılık ve nemli yerlerde büyür ve ayakkabıların içini ideal bir...