Ana SayfaHAYATEvinizdeki Toz Akarlarını Yok Etmenin Yolları

Evinizdeki Toz Akarlarını Yok Etmenin Yolları

Toz akarları, ölü cilt hücreleriyle beslenen evinizin özellikle yumuşak mobilyalarında yaşayan mikroskopik böceklerdir. Evinizde milyonlarca toz akarı dökülen cildiniz yaşayabilir. Biz toz akarlarını görmüyoruz ama bunlar insanlar üzerinde çeşitli sağlık sorunlarına neden oluyor.

Toz akarlarının neden olduğu sağlık sorunlarının başında alerji ve astım geliyor. Sadece Amerika’da 20 milyon kişi toz akarlarının neden olduğu astım hastalığıyla uğraşıyor.

Toz akarları alerji belirtileri ise hapşırma, öksürme, burun akması veya tıkanması, cilt, göz, burun ve boğazda kaşıntı, kırmızı ve sulu gözler olarak kendini gösterir.

Toz akarları asla evden tamamen yok edilemez. Toz akarları için farklı kimyasallar bulunsa da, doğal yöntemlerle de sayılarını çok azaltabilirsiniz. Evinizde Temizlik Yaparken Temizlemeyi Unuttuğunuz 8 Yer

İşte Yöntemleri

1. Sıcaklık ve Nemi düşürün
Evinizi kuru tutmak, toz akarlarının kontrolünün anahtarıdır.

Nem oranı% 50’den fazla olduğunda, toz akarları gelişir. Bunun altında olursa gelişimi yavaşlar.

Kuru günlerde, evinizin pencerelerini en az bir saat açık bırakın.

Oda sıcaklığını da mümkün olduğunca düşük tutun. Bu size hem daha iyi bir uyku sağlayacak hem de toz akarlarının çoğalmalarını yavaşlatacaktır.

2. Temiz Olun
Evin tüm yüzeylerini haftada bir veya iki kez iyice tozunu almanız gerekiyor. Bunun için nemli bir bez kullanın. Böylece akarların havayla dağılmasını önlersiniz. Bezi daha sonra sıcak su ile yıkayın. Yastık Bakımı Nasıl Yapılır?

3. Yorganları ve Yumuşak Mobilyaları Yıkayın
Toz akarları, yüksek sıcaklıklara dayanamadıkları için mevresim takımlarını yüksek sıcaklıkta haftada bir kez yıkayın.

Minder, yastık ve kilim gibi diğer yumuşak eşyaları bu ısıda ayda bir yıkayın. Yıkama sırasında birkaç damla okaliptüs uçucu yağı damlatın. Akarların yüzde 99’u yok olacaktır.

4. Onları Dondurun!
Bazı kumaşlar yüksek sıcaklıkta yıkanmaz. Bir torbaya koyarak onları dondurucuya koyabilirsiniz. 24 saat boyunca dondurucuda bekletin.

Dondurucudan çıkardıktan sonra ölü akarları atmak için iyice silkeleyin.

5. Diyatomlu Toprak serpin
Diyatomlu toprak (DE), diatoms olarak bilinen küçük, suda yaşayan organizmaların fosilleşmiş kalıntılarından yapılmış ince bir tozdur.

Bu canlıların iskeletleri bir silindir şeklindedir ve insanları etkilemeyen, parazitlere ve küçük böceklere karşı ölümcül olabilecek ustura gibi keskin kenarlar vardır. Alerji Olmamak İçin Yatak Odası Nasıl Temizlenmeli?

Akar popülasyonlarını azaltmak ve pireleri, yatak böceklerini öldürmek için halı, kilim, şilte, yatak takımları ve evcil hayvan yataklarına az miktarda diyatomik toprak tabakası seprin.
Elektrik süpürgesiyle çekmeden önce bir gece bekletin.

6. Gereksiz Eşyaları azaltın

Gereksiz süslerin, resim çerçevelerinin, kitap yığınlarının, kağıt topaklarını temizlemek zordur. Bunların sayısını azaltmak akarların da azalmasına neden olacaktır.

Kanepelerde ve yataklardaki süs minderi azaltın. Tahta ve plastikte akarlar yaşayamaz. Perde yerine güneşlikler seçin.

Yerde de mümkün olduğu kadar az halı koyun. Taş zeminde akarlar yaşayamaz.

7. Bitki Saksılarını Azaltın
Her ne kadar ev bitkileri eve katkı sağlasa da toz tabakası oluşturur. Bu akarlar için cennettir.
Etrafınızdaki yeşillikler olmadan yaşayamıyorsanız, yaprakları nemli bir bezle düzenli olarak silmeyi unutmayın.

Ayrıca alerjenleri azaltmak için yararlı olan bitkileri tercih edin. Yatak Bakımı ve Temizliği

8. Esanslı Yağlardan Sprey

Çay ağacı yağı kullanarak kendi akar spreyinizi yapabilirsiniz. Antibakteriyel, antiviral ve antifungal özellikleriyle allerjiye neden olan bakteriler, virüsler ve mantarlar ile birlikte toz akarlarını ortadan kaldıracaktır. Ökaliptüs yağı, akar öldürme özellikli kanıtlanmış bir diğer harika seçenektir.

iki fincan suyun içine 2 çay kaşığı çay ağacı yağı koyun. Yumuşak mobilyalarınızın, yatağınıza ve kilimlerinizin üzerine sıkın.

9. Elektrik Süpürgesi
Toz akarları ve diğer ev alerjenleri azaltmak için harika bir yol gibi görünse de elektrik süpürgesiyle süpürmek çok etkili bir yol değildir. Bunun için akıllı bir süpürge kullanmanız gerekiyor.

10. Özel Yataklara Yatırım Yapın
Yataklarda milyonlarca akarın olduğu bilimsel araştırmalar tarafından ortaya çıkıyor. Bunun için yatak bakımına dikkat edilmesi gerekiyor. Ayrıca alerji yapmayan yataklar seçilebilir. Bunların fiyatları biraz pahalıdır.

11. Evcil Hayvan Sahipleri Ekstra Önlemler Almalıdır
Tüylü olan evcil hayvanlar, akarların beslenmesine yardımcı olur. Bunun için hayvanınızın yatağını yüksek ısıda haftada bir kez yıkayın.

Evcil hayvanların yataktan uzak tutulması da yatak odasında toz akarı popülasyonunu azaltmak için iyi bir fikirdir. Ayrıca, ev boyunca perdeleri, halıları ve diğer gereksiz yumuşak mobilyaları kaldırın.

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
458TakipçilerTakip Et
229TakipçilerTakip Et

En Popüler