Ana SayfaGÜZELLİKEL + AYAK BAKIMIAyak Nasırı Nasıl Geçer?

Ayak Nasırı Nasıl Geçer?

Çeşitli boylarda, şekillerde ve cinslerde ortaya çıkabilen nasırlar bu sorunu yaşayanlar için ciddi sıkıntılar yaratabilir, görüntü olarak kişiyi rahatsız edebilir.

Hangi problemi yaşasanız yaşayın, çözüm yollarını bulmak için önce sorunu tanımlamanız ve ne yapmanız gerektiğini öğrenmeniz, bilinçli olmanız gerekmektedir. Bu yolları izlerseniz, çözüme ulaşmak sizin için daha kolay olacaktır. Nasırdan kurtulmanın yolları

Nasır nedir?

Nasırın ayağımıza yerleşme amacı ve nedeni vücudun o bölgesinin yardıma ihtiyacı olmasından kaynaklanmaktadır. Cildimiz herhangi bir sürtünme ya da baskı hissettiğinde veya tahriş olmaya başladığında hemen kalınlaşarak tepki verir ve nasır oluşumu başlar. Aslında yıpranmaya başlayan bölgeyi korumaya çalışmak için bu tepki oluşmaktadır. Böylece nasırın tanımı karşımıza çıkıyor; cildin kendini koruma amacıyla kalınlaşmaya başlamasıdır. Ayaktaki ölü derilerden kurtulmanın yöntemleri

Vücudun ağırlığı en fazla taşıdığı bölgelerde nasır oluşumu baş gösterir. Bahsedilen bu kalınlık sadece ayak değil her bölgede görülebilir ancak en çok görüldüğü bölge ayak olduğu için genel olarak ayak nasırlarından söz edilmektedir. Ayağınız bebek ayağı gibi olabilir

Sürtünme ve baskı ne anlama geliyor?

Nasıra neden olan sürtünmeler ve baskılar genellikle aşırı dar ve ayağı sıkan bir ayakkabı, zeminin sertliğinden kaynaklanan bir sürtünme hatta ayaktaki parmakların birbirine yaptığı baskı bile sayılabilir. Bunlar sürtünme ve baskıya örnek gösterilebilir. Bu saydığımız örneklerde olduğu gibi dış etkenler nasır oluşumuna yol açmaktadır.

En çok karşılaşılan nasır türü olarak ‘’çelloma dura (HD)’’ yani yürürken parmakların üst kısmının ayakkabıyla olan temasından kaynaklanan nasırdır.  Bunun dışında daha yumuşak nasırlar olarak ‘’çelloma molla(HM)’’ yani iki parmağın sürtünmesiyle ortaya çıkan nasırlardır. Ayaklarınızın kurumasını ve sertleşmesini nasıl önlersiniz?

Nasıl geçer?

En bilindik yöntem olarak ponza taşı ve benzerlerini kullanmaktır. Bu ölü hücreleri cilde zarar vermeden yok etmektedir.

Nasırlarınızı keserek yok etmeye çalışmayın bu ayaklarınıza zarar verir ve derinizde kesikler derin yaralar oluşabilir.

Ayaklarınıza uygun ayakkabılar seçiniz. Ayağınızın ayakkabının içinde rahat olmasına özen gösteriniz.

Ayaklarınızın temizliğine dikkat ediniz. Günde 4-5 kez yıkayınız. Yüksek topuklu ayakkabı ile nasıl daha rahat edersiniz?

Uygun çorap seçimin nasır oluşumunda önemlidir.

Cildinizi nemlendin. Kuru bir cilt nasır oluşumuna elverişli hale gelir.

En önemlisi de uzmanlara başvurup onların gösterdiği yöntemleri uygulamaktır.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
461TakipçilerTakip Et
231TakipçilerTakip Et

En Popüler