Ana Sayfa GÜZELLİK KAŞ + KİRPİK BAKIMI Kirpik Batması İçin Ev Çözümleri

Kirpik Batması İçin Ev Çözümleri

Kirpiklerin gözün içine doğru dönmesi kirpik batması olarak adlandırılır. Batık kirpik, göz kapağında kırmızı ve iltihaplı sorunlara neden olur. Ayrıca, ışık hassasiyetine de sebep olabilir. Kirpik batması sorunu yaşıyorsanız, evde uygulayabileceğiniz yöntemlerle sorundan kurtulabilirsiniz.

Trichiasis yani kirpik batması, tekrarlayabilen bir sorundur ve tedavi edilmediği taktirde görme sorunlarına kadar bir dizi probleme neden olabilir.

Kirpik batması için ev ilaçları kullanabilirsiniz. Ancak, sorun pek çok kez ortaya çıkıyorsa, bir göz doktoruna görünmenizde fayda olabilir.

Sıcak kompres
Her iki saatte bir gözünüze 10 ila 15 dakika sıcak bir kompres koyabilirsiniz. Küçük bir bezi ılık suda ıslatıp, gözünüzün üzerine yerleştirebilirsiniz. Ancak suyun çok sıcak olmadığından emin olun.

Siyah çay poşeti
Siyah bir çay poşetini ılık suda ıslatıp, sıcak kompres olarak kullanabilirsiniz. Siyah çay, ağrıyı, iltihabı azaltma ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Gözünüzde enfeksiyon riskini azaltabilir.

Batık kirpikleri çıkarma
Asla evde batık kirpiği çıkarmaya çalışmayın. Bu bir göz doktoru tarafından yapılmalıdır. Eğer kendiniz kirpiği çıkarmaya çalışırsanız, enfeksiyona sebebiyet verebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Karanfil Çayı Çok Farklı Kullanım Alanları

Karanfil çayı nedir, özelliklerini ve yararlarını biliyor musunuz? Eski zamanların değerli bir bitkisi olan...

Tuz, Karabiber ve Limon İle Tedavi Edilebilecek 9 Sorun

Limon, tuz ve karabiber, salata sosu ya da yemeklere lezzet vermenin dışında çok daha...

Dondurulmuş Limonun Faydalarına Şaşıracaksınız

Dondurulmuş limonun faydalarını biliyor musunuz. Yoğun C vitamini kaynağı olan limonun ne kadar sağlıklı...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,803BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
238TakipçilerTakip Et

En Popüler

Karbonat Tozu Kullanarak Temizleyebileceğiniz 16 Şey

Karbonat tozu her zaman evde olması gereken ürünlerden biridir. Kullanımı sadece unlu mamullerde değildir. Aynı zamanda çok yönlü bir temizlik ürünüdür. Örneğin, tüm bunlar...

Çatal-Bıçak Takımları İlk Günkü Gibi Parlasın

Çatal-bıçak takımları ilk alındıkların parlak olsalar bile zaman içinde üzerindeki sır azalır ve parlaklığı yok olur. Parlaklığın azalması takımlarınızı eski gibi bir hava verir....

Karanfil Çayı Çok Farklı Kullanım Alanları

Karanfil çayı nedir, özelliklerini ve yararlarını biliyor musunuz? Eski zamanların değerli bir bitkisi olan karanfil modern zamanlarda pratik ve önemli kullanımlara sahiptir. Karanfil yağı...

Altın Sahte Mi? Test Edin

Altın sahte mi? Altın fiyatları artınca evinizdeki altınların sahte olup olmayacağı sorusu akıllara geliyor. Altın, çeşitli renkler ve farklı incelik seviyeleri bulunan değerli bir...