Ana Sayfa HAYAT PRATİK Zencefili Rendelemenin Kolay Yolu

Zencefili Rendelemenin Kolay Yolu

Zencefil günümüzde çaylardan yemeklere birçok alanda kullandığımız bir baharat. Genellikle kök olarak alınması ve rendelenerek kullanılması öneriliyor.

Böylece taze zencefil tükemiş oluyorsunuz. Ancak zencefili hem şekli hem de içindeki liflerden dolayı rendelemek hiç de kolay değildir.

NASIL ZENCEFİL ALMALISINIZ?

Taze zencefil satın alırken, nemli kökleri arayın. Kırılmış olan kökleri satın almanızda bir zarar yok. Ama kurumuş ve buruş buruş olmuş zencefilleri satın almamaya özen gösterin.

Zencefil’in bir kaç gün mutfak tezgahının üzerinde bekletebilirsiniz. Ama daha uzun süre saklamak istiyorsanız, o zaman kağıt bir havluya ardından da streçe sıkıca sarın ve buzluğunuza koyun.

İlgili: Zencefilin sağlık açısından yararları

ZENCEFİL NASIL SOYULMALI?

Zencefilin üst kabuğu soyulurken genellikle bıcak kullanıyoruz. Ancak bıçak çok tercih edilmiyor. Çünkü zencefilin bir bölümü soyulma sırasında kabukla birlikte atılıyor.

Zencefili soymak için size iki yöntem önereceğiz.

Birincisi kaşıkla soyma. Zencefilin içine kaşığı sokun ve çevirerek etli bölümünü kabuğundan ayırabilirsiniz.

Ikinci bir yol ise sebze soyacağını kullanmak. Böylece zencefilin yararlı bölümlerinin çok az bir kısmını kabuklarıyla birlikte cope atmış olursunuz.

İlgili: Zencefilini evinizde üretebilirsiniz

İşte size zencefili kolay rendelemenin pratik yolu

Aldığınız zencefilleri dondurucuya koyun. Donuk bir şekilde soymak zor olacağı için isterseniz, kabuğunu sebze soyucu ile soyduktan sonra dondurucuya koyun.

Ardından donmuş zencefilinizi alın ve kuruyemiş, çikolata, hindistan cevizi, yumuşak peynirler, kabak ve soğan için kullanılan Microplane rende ile rendeleyin. Donmuş zencefilin liflerine rağmen çok kolay bir şekilde rendelendiğini göreceksiniz.

1 Yorum

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Tencere ve Tavalar Neden Eğriliyor?

Tencere ve tavalar neden eğriliyor? Mutlaka başınıza gelmiştir. Yeni aldığınız tencere ve tavalar bir...

Küvetteki Lekelerden Kurtulmak İçin Sargı Bezini Deneyin

Küvetteki lekelerden kurtulmak için çok farklı yöntemler. Işıl ışıl parlayan bir küvet sahibi olmak...

Naylon İç Çamaşırındaki Kırışıklıklar Nasıl Giderilir?

Naylon, sıkı bir kaliteye sahip güçlü, ancak hafif bir kumaştır, bu nedenle iç çamaşırı...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,822BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Sedef Hastaları İçin Kapsaisin (Acı Biber) Merhemi

Sedef hastaları için kapsaisin (Acı Biber) merhemi tarifi. Kapsaisin acı biberde bulunan, yakıcı molekülün adıdır. Reçetesiz satılan ağrı kremleri ve merhemlerde bulunan ortak bir...

Tencere ve Tavalar Neden Eğriliyor?

Tencere ve tavalar neden eğriliyor? Mutlaka başınıza gelmiştir. Yeni aldığınız tencere ve tavalar bir sonra dengesiz hale gelir. Nedeni yemek pişirdikten sonra yaptığınız temizleme...

Kedi Kumunun Farklı Kullanımları

Kedi kumunun farklı kullanımları var. Evinizde kedi besliyorsanız, sürekli kedi kumu da bulunduruyorsunuz demektir. Kedi kumunu sadece evcil hayvanınız için değil, evinizde başka işler...

Yumurta Tozu Nasıl Yapılır?

Yumurta Tozu Nasıl Yapılır? Yumurta tozu elinizde fazla yumurta varsa yapmak için iyi bir çözümdür. Böylece hem yumurtaları değerlendirmiş olursunuz hem de elinizin altında...