Ana Sayfa Ev DEKORASYON Ahşap Üzerine Neden Akrilik Boya Kullanılmalı?

Ahşap Üzerine Neden Akrilik Boya Kullanılmalı?

0
297

Akrilik boyaların ahşap yüzeylerde kullanımı güvenlidir. Esneklik ve dayanıklılıklarından dolayı, akrilik lateks reçineleriyle formüle edilmiş boyalar, ahşap içeren projelerde kullanılmak üzere genellikle yağ veya alkid bazlı boyalar üzerinde tercih edilir . Boyalı Ahşap Dolaplar Nasıl Temizlenir?

Sıcaklık ve nemdeki dalgalanmalar ahşabın genleşmesine ve daralmasına neden olarak zamanla çatlaklara veya düzensiz yüzeylere neden olabilir. Bu nedenle, ahşap üzerinde kullanılan boyaların da minimum çatlama veya soyulma ile genişleyebilmesi ve büzülebilmesi gerekir. Ahşaptan Boya Lekeleri Nasıl Çıkarılır?

Akrilik boyalardaki lateks bağlayıcı, emülsiyon haline getirilir veya suda süspanse edilir, bu onlara büyük ölçüde esneklik kazandırır. Her ne kadar akrilik boya zamanla çatlar ve soyulursa da, tipik olarak diğer boyalardan daha uzun bir süre boyunca çatlamaya ve soyulmaya karşı direnç gösterir. Mutfağınızı Yeni gibi Hissettirecek 9 Küçük Boyama Projeleri

Akrilik boyanın diğer bir yararı, küflenmeye karşı daha fazla direnç sağlamasıdır, çünkü gıdalarda kullanılan küflerin hiçbirini içermez. Bu yağ eksikliği, aynı zamanda akrilik boya, yaş gibi yağ bazlı boya ile sarı olma ihtimalinin düşük olduğu anlamına gelir.

Bu avantajlara rağmen, ahşaba akrilik boya uygulanmadan önce astarın kullanılması tavsiye edilir. Doğrudan astar uygulanmayan boya sıyrılmaya başlar ve çok daha hızlı pul pul dökülür. Tebeşir Boya İle Kumaş Sandalye Boyama