Ana SayfaYEMEKEvde Yoğurt Mayalamanın Püf Noktaları

Evde Yoğurt Mayalamanın Püf Noktaları

Ev ortamında hazırlanan yoğurtlar, dışarıda ve fabrikada hazırlanan yoğurtlardan çok daha kaliteli olmaktadır. Hazır olarak marketlerde satışa sunulan yoğurtlar, içerisinde koruyucu maddeleri, süt tozlarını ve kıvam ayarlayıcı gibi unsurlardan dolayı lezzeti düşmektedir. Evde yapılan yoğurtlarda bu maddeler kullanılmadığı için oldukça faydalı ve vitaminli olarak görülmektedir.

Evde yoğurt yapabilmek için birtakım malzemeler gerekmektedir. Bu malzemeler; iki litre kadar inek sütüne, bir litre kadar manda sütüne ve iki yemek kaşığı kadarınca doğal yoğurta ihtiyaç duyulmaktadır. Bu malzemelerin temin edilmesi ile doğal yoğurtun yapılması amaçlanmaktadır. Yoğurt yapmak için belirli işlem sırası da bulunmaktadır. Nohutla Yoğurt Nasıl Mayalanır?

Sütü Kaynatmak, Mayalamak ve Mayalanan Sütü Korumak

İki litre sıcak süt ile bir litre manda sütü birlikte tencereye atılmaktadır. Ocak üzerinde yüksek bir ısıda kaynaması gerekmektedir. Kaynamaya başladığı anda süte oldukça dikkat etmek ve taşmamasını sağlamak önemli unsurlar olarak görülmektedir. Sütün kaynamaya başladığı sırada ocak üzerindeki ısının düşürülmesi ve sık aralıklar boyunca altı veya yedi defa karıştırılması gerekmektedir.

Sütün kaynatılmış olan kapta mayalanması yanlış bir durum olarak görülmektedir. Sütün kaynatıldığı süre zarfında tencerenin dibine tutmuş olması yoğurdun ekşimesine neden olmaktadır. Mayalama ısısının derecesi kırk dört derece olarak bilinmektedir. Mayalama ısısına ulaştıktan sonra yoğurt mayalanmaktadır. Yoğurt Suyu Nerelerde Kullanılabilir?

Bulunulan kabın kapağını kapatmak ve sofra bezi ile sarmak etkili bir yol olarak görülmektedir. Kabın, mermer üzerine koyulması ısı kaybı tehlikesine yol açacağından dolayı bu durumu yapmamak daha mantıklı bir çözüm olarak görülmektedir. Kış ayları için kabın üzerine battaniye koyulduğu ve sarıldığı gerçeği de gözler önüne gelmektedir.

Buzdolabına Yerleştirmek ve Belirli Bir Süre Beklemek

Kapakta oluşmuş olan suların silinmesi ve buzdolabına kaldırılması gerekmektedir. Kapağın açılmamasını sağlamak yoğurdun hava almasını engellemektedir. Ağzı açık kalan yoğurdun, dışarıdan gelebilecek olan bakterilerin önünü açmakta ve yoğurdun ekşimesini oldukça hızlı bir duruma getirmektedir. Fırında Hızlı Yoğurt Nasıl Yapılır?

Mayalanmış olan yoğurt, buzdolabına kaldırılarak bir gün boyunca dinlenmesi, yeterince olgunlaşması ve su çekme işlemini tamamlamış olması gerekmektedir. Ertesi gün kaşık ile üzerinde oluşan ince katmanları alarak tüketilme işlemi yapılmaktadır.

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
472TakipçilerTakip Et
226TakipçilerTakip Et

En Popüler