Ana SayfaHAYATNASIL YAPILIR?Bulaşık Makinesi Tabletlerini Kendiniz Yapabilirsiniz

Bulaşık Makinesi Tabletlerini Kendiniz Yapabilirsiniz

Bulaşık makinalarından kullandığınız tabletlerin fiyatları son dönemlerde çok yükseldi. Ayrıca bu tabletler bir çok kimyasal maddeden oluşuyor. Kendiniz evinizde birkaç malzeme ile bulaşık makinası tabletleri yapabilirsiniz. Hem sağlıklı, hem ucuz hem de çok etkili….

Ev Yapımı Bulaşık Makinesi Deterjanı Tabletleri için malzemeler:

2 bardak yıkama sodası veya karbonat
2 su bardağı boraks
1/2 su bardağı kaba tuz veya epsom tuzu
1/2 bardak sirke
15-20 damla limon esansiyel yağı

İlgili: Ev yapımı toz bulaşık makinası deterjanı

Yapılışı

Tüm malzemeleri bir kaşıkla karıştırın. (Sirkenin eklenmesi biraz kabarmaya neden olur, fakat fazla değildir.) Tüm içerikler bir araya geldiğinde, aslında kendi başına topaklanmaya başlayacağını fark edeceksiniz.

Karışımı birkaç buzluk tepsisine veya en sevdiğiniz silikon kalıbına aktarın ve her bölme deterjanla sertleşene kadar bastırın.

İlgili: Bulaşık makinasını 3 adımda derin temizleyin

İlgili: Elde yıkama için sıvı bulaşık deterjanı tarifi

Bu tabletleri kullanmadan önce iyice kurumaları gerekiyor. Onları kuru, güneşli bir noktaya koyun (tercihen görüşün dışındadır, böylece tamamen kurumadan onlarla uğraşmayacaksınız) ve en az 24 saat boyunca kurumasını bekleyin.

İyice kuru ve sert olduklarında tabletleri silikon kaplardan çıkarın ve sıkıca kapanan bir kap içinde saklayın.

Bulaşık Makinesi Deterjan Tabletlerini Kullanma
3 damla bulaşık deterjanıyla birlikte bulaşık makinesi deterjan bölmenize 1 tablet ekleyin. (Bu isteğe bağlıdır, ancak ev yapımı malzemelere ekstra temizlik / yağ çıkarma gücü vermiş olur) Üç damladan fazla kullanmayın! Çok fazla bulaşık deterjanı kullanırsanız bulaşık makinesi taşar.

İlgili: Yağlı bulaşıklar için deterjan tarifi

Ardından bulaşık makinesinin altına 1/2 ila 1 fincan beyaz sirke dökün (veya makinenin üst rafındaki bir bardağa koyun) ve makineyi çalıştırın.

Not: Sert suyunuz varsa, su lekelerinin bulaşıklarınızda kalmasını istemiyorsanız sirkeyi eklemek çok önemlidir!

İlgili: Bulaşıklarda sert su lekeleri nasıl önlenir?

Deterjanın kendisi hakkında hızlı bir tazeleme gibi, bileşenlerin her birinin kendi yararları var. Soda (veya kabartma tozu, ikisini de kullanabilirsiniz) yağı çıkarmaya yardımcı olur ve çok amaçlı bir temizleyicidir. Boraks, bir başka büyük temizleyicidir ve aynı zamanda dezenfekte etmeye yardımcı olur. Tuz , sirke özellikle sert su lekelerinin oluşmasını önler. Ayrıca sirke malzemelerin birbirine bağlanmasını sağlar. Karışımda biraz antibakteriyel özelliği ve taze, temiz kokusu için bir miktar limon esansiyel yağı var!

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
471TakipçilerTakip Et
226TakipçilerTakip Et

En Popüler