Ana Sayfa SAĞLIK Yatak Odanızda Bulunması Gereken Bitkiler

Yatak Odanızda Bulunması Gereken Bitkiler

Uyku sorunu çekiyorsanız, yatak odanızda değişiklik yapmak zamanı gelmiş olabilir. Uykusuzluk, enerjinizi, üretkenliğinizi, ruh halinizi ve genel yaşam kalitenizi etkileyebilir.

Daha iyi bir uyku kalitesinin sağlanmasının bir yolu, evinizi güzel çiçekler ve bitkilerle doldurmaktır. Yaşam alanlarına canlılık kazandırmakla kalmazlar, harika görünümlü, rahatlatıcı ve arındırıcı faydalar sağlayabilirler; bu da sağlıklı bir uyku düzenini teşvik edebilir. Evde Havanızı Temizleyen Mükemmel Bitkiler

Tüm uykusuzluk sorunlarının yarısına neden olan stres ve kaygı ile evinizi ve yatak odanızı sakinleştirici etkisi olan çeşitli bitkilerle doldurmanız iyi bir fikirdir. Sonuçta, çalışmalar açıkça göstermektedir doğada vakit geçirilince stres seviyesini azaltmaktadır.

Buna ek olarak, kirlilikten, kokulardan ve küflerden kaynaklanan kötü hava kalitesi solunumu etkiler ve böylece iyi bir gece uykusu imkansız gibi hale gelir. İyi haber, uyurken havayı arındıran çeşitli bitkiler var. NASA bu konuda çalışmalar yaptı.

Sakinleştirici ve temizleyici etkilerinden yola çıkarak, daha iyi uyumanıza yardımcı olmak için 12 büyük bitki listesini derledik: Banyonuzda Rahatlıkla Yetiştirebileceğiniz Bitkiler

Yasemin
Bu egzotik bitki beden ve zihin üzerinde yumuşak, yatıştırıcı bir etkiye sahiptir. Daha kaliteli uyku sağlar, anksiyete düzeyini düşürür.

Lavanta
Kim lavanta kokusunu sevmez? Uykuya yardımcı olur ve anksiyete düzeyini azaltma konusunda bilinen en iyi bitkidir.
Yapılan araştırmalar bu bilgiyi destekliyor. Lavanta kokuları kalp atış hızını yavaşlatır, kan basıncını düşürür ve stres seviyisini azaltır.

Yatak odanızda lavanta bulunduramıyor olsanız bile lavanta dolu keseleri baş ucunuzda tutabilirsiniz.

Kılıç Bitkisi
Kapalı havanın kalitesini iyileştirmek için en çok önerilen bitkilerden biri olan Kılıç Çiceğinin bakımı zor olmayan bir bitkidir. Evde Hava Bitkisi “Tillandsia” Yetiştirin

Bu bitki için harika olan şey, eşzamanlı olarak karbon dioksit alarak gece gündüz oksijen üretmesidir. Bu da doğal olarak nefes alırken ürettiğimiz bir şeydir. Tüm bunlar, daha temiz bir hava kalitesi ve daha iyi bir gece uykusu getirir.

Aloe Vera

NASA’nın hava iyileştirici en iyi bitkilerinden biri olan  Aloe Vera, Kılıç Bitkisine çok benzer şekilde çalışır. Gece oksijen verir ve daha rahat bir uyku modu sağlar. Aynı zamanda yetiştirme ve bakım kolaylığı olan bitkilerden biridir. İhmal edip su vermeyi unutursanız bile yaşamaya devam eder.

Mısırlılar tarafından ‘ölümsüzlük bitkisi’ olarak adlandırılan bu bitki kolayca üretilir, evinizin tüm odalarına birer tane koyabilirsiniz.

Gardenya
Yeşil yapraklı ve güzel kokulu çiçekleriyle Gardenya, yatak odaları için popüler bir bitkidir. Çalışmalar göstermektedir ki odanızda bu bitkinin bulunması daha kalite bir uyku uyumanıza yardımcı olur. Aloe Vera Bitkisi Nasıl Canlandırılır?

Kurdela Çiceği
Kurdela Çiceği, Kılıç bitkisi gibi en iyi hava temizleyicilerden biridir. NASA testleri, potansiyel olarak kansere neden olan kimyasal formaldehitin havadan% 90 oranında temizlediğini gösteriyor. Formaldehit, yapışkanlar, harç ve dolgu maddeleri gibi ortak ev ürünlerinde bulunduğundan, bu bitkiyi evinizin birçok alanında tutmanız iyi fikir olabilir.

Kediotu
Kediotu, yaz boyunca çiçek açan tatlı kokulu pembe veya beyaz çiçekli çok yıllık çiçekli bir bitkidir.

Çiçekler 16. yüzyılda parfüm olarak kullanılırken, kökleri, Romalılar tarafından uykusuzluk için reçetelenmiştir. Daha yeni araştırmalar Kediotunu solumak daha çabuk uyumanıza yardımcı olur.
Yatak odası pencerenizde bir tane tutmanın yanı sıra (günde 6 saat boyunca tam güneşe ihtiyaç duyuyor), banyo suyunuza da birkaç yaprak ilave edebilirsiniz. Bitkilerinizi Canlandıracak ve Daha da Büyütecek Karışım

İngiliz sarmaşığı (English Ivy)
NASA’nın havanın temizlenmesi için en iyi bitkilerinden biri olan English Sarmaşığını, büyütmek kolaydır ve sadece güneş ışığına orta düzeyde maruz kalma ihtiyacı duyar.

Bu sarmasık özellikle alerjisi ve astımı olanlara iyi gelmektedir. Havadaki küfün yüzde 78’ini 12 saat içinde yok etmektedir. küf ve rutubeti önlediği için uyku kalitenizi de arttırmaktadır.

Yapraklarını dökmeyen bu bitkiyi tavana asılı olarak tutmanız iyi olacaktır. Çünkü bitki çocuklar ve evcil hayvanlar için toksiktir. Bitkilerde Maden Suyu Kullanılmalı mı?

İlgili Makaleler

Evde Havanızı Temizleyen Mükemmel Bitkiler

Evlerimizde fark etmesek bile birçok kimsayala maruz kalıyoruz. Evimizin havasını temizlemek için bazı bitkilerden...

Evinizdeki En Büyük Hava Kirleticiler Sizi Şaşırtabilir

Evinizde sigara içilmiyorsa havasının temiz olduğunu söyleyebilir miyiz? Evet diyorsanız yanılıyor olabilirsiniz. Yeni yapılan bir...

Temiz ve Sağlıklı Hava İçin Evinizde Bu Bitkileri Yetiştirin

Evinizide ve ofisinizde bulunacak bazı bitkiler havayı temizler yorgunluk, stres, boğaz ve baş ağrınızla...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

253,338BeğenenlerBeğen
6,538TakipçilerTakip Et
442TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Lavanta Yağının Faydaları

Lavanta esansiyel yağının sağlık yararları, ağrıyı dindirmek, sinir gerginliği ortadan kaldırmak, kafa derisi ve cildi dezenfekte etmek, kan dolaşımını artırmak ve solunum problemleri tedavi...

Ayak Kemiği Çıkıntısı için Ameliyatsız Doğal Tedavi Yöntemleri

Ayak kemiği çıkıntıları zamanla gelişen ve hem estetik açıdan hem de sağlık açısından olumsuz sonuçlar doğurabilen bir rahatsızlıktır. Genetik olduğu kadar, yanlış ayakkabı seçiminden,...

Evde Parfüm Yapmak Mümkün mü?

Parfüm bütün kadınların ayrılmaz parçasıdır. Güzel kokmak, güzel görünmenin ve bakımlı olmanın nişanesi gibidir adeta. Kimi çiçeksi kokuları tercih ederken, kiminin tercihi baharatlı kokulardır....

Fotoğrafları Duvara Asmanın Pratik Yolları

Çerçeveli fotoğrafları ya da resimleri evinizin duvarlarına asmak, büyük bir görsel etki oluşturmanın en basit yollarından biridir ve kişisel stilinizi ve hikayenizi sergilemek için...