Ana SayfaHAYATYumurta Beyazının Şaşırtıcı Yan Etkileri

Yumurta Beyazının Şaşırtıcı Yan Etkileri

Sağlık için yumurtanın sarısının değil beyazının tüketilmesi gerektiği hep vurgulanır. Siz de yumurtanın sadece beyazını tüketenlerden misiniz? O zaman yumurtanın beyazının sağlıklı olmasının yanı sıra bazı yan etkileri olduğunu bilmenizde fayda var.

Yumurtayı, haşlanmış, yağda, sucukla, yemeklerde, pasta, kurabiye ve böreklerde farklı şekillerde çokça tüketiyoruz. Yumurtanın sağlık faydalarından yararlanmak için özellikle de yumurta akını tüketiyorsanız, dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Yumurta akındaki albümin proteini, vücudunuzu olumsuz etkileyebilecek yan etkilere neden olabilir. Yumurta beyazı nerede kullanılabilir?

1. Yüksek bakteri riski
Salmonella, tavuk bağırsaklarında bulunan bir bakteridir. Kırık olmayan yumurtaların dış yüzeylerinde olduğu gibi içinde de bulunabilir. Salmonella’yı yok etmek için pişirme süresinin uzun olması ve sıcaklığın yüksek olması gerekir. Az haşlanmış yumurtaların hala bu canlı bakterileri ihtiva etme ihtimali yüksektir.
Salmonella’nın vücudunuza girmesini önlemek için fazla haşlanmış yumurta ve yağda yumurtayı tercih edebilirsiniz.

2. Biotin eksikliği
Çiğ yumurta akı, vücuttaki biotinin tükenmesine neden olabilir. Biotin ayrıca Vitamin H veya Vitamin B7 olarak bilinir. Biotin eksikliği, kas ve koordinasyon eksikliği, kaslarda ağrı ve kramplar, nöbetler ve saç dökülmesine neden olabilir. Yumurta akı ile cildinizi yenileyebilirsiniz

3. Alerji
Alerjinin yumurta beyazlarının en yaygın yan etkilerinden biri olduğunun farkında mısınız? Çoğu durumda, yumurta aklarına alerjisi olan insanlar albümin proteinlerine alerjiktir. Kurdeşen, kızarıklıklar, cildin şişmesi, mide bulantısı, ishal, kusma, hırıltılı solunum, öksürme, hapşırma, kramplar vs. bazı alerjilerin yaygın belirtileridir.

Solunum zorluğu, boğazda şişme, ağız ve hava yollarının yanı sıra baş dönmesi ve bilinç kaybına neden olabilecek ani kan basıncı düşüşü gibi yumurta aklarına karşı alerjilerde daha ciddi semptomlar da ortaya çıkabilir. Sarısı ve beyazı karışık haşlanmış yumurta

4. Aşırı protein yüklenmesi
Uzmanlara göre, böbrek probleminiz varsa, yüksek miktarda protein tüketmek tehlikeli olabilir. Böbrek fonksiyon bozukluğu olan kişiler için günde 0,6 ila 0,8 gram protein önerilen günlük alım miktarıdır. Akut karaciğer probleminiz varsa bir yumurta diyetini başlatmaya karar vermeden önce doktorunuza danışın ve yumurta beyazı yararları ve yan etkileri hakkında derinlemesine bilgi alın.

Yumurtalar sağlıklı bir diyet planında en önemli gıdalardan biri olabilir, ancak sizin için güvenli olduklarından emin olmalısınız. Ayrıca doyurucu bir kahvaltı veya nefis bir atıştırmalık yemeden önce yumurtalarınızı iyi pişirmeye özen gösterin. Haşlanmış yumurtayı bayatlamadan 2 gün nasıl saklayabilirsiniz?

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
472TakipçilerTakip Et
224TakipçilerTakip Et

En Popüler