Ana Sayfa HAYAT Asla Çamaşır Makinenize Koymamanız Gereken Şeyler

Asla Çamaşır Makinenize Koymamanız Gereken Şeyler

0
560

Çamaşır makineniz iyi yıkamıyor ya da çamaşırlarınıza zarar veriyorsa, çamaşır makinenize daha önce koymamanız gereken şeyler koymuş olmanızdan kaynaklanıyor olabilir.

Ne tür çamaşır olursa olsun çamaşır makinesinde yıkamanın daha hijyenik olduğunu düşünüyor ve her şeyi makinede yıkıyor olabilirsiniz. Ya da kıyafetlerin ceplerinde anahtar, madeni para gibi makineye koymamanız gereken şeyleri de yanlışlıkla yıkamış olabilirsiniz. Makineniz bozulduysa ya da kıyafetlerinizi yırtıyor, delikler açıyorsa işte makineye koymamanız gereken bu tür şeyler nedeniyle sorun yaşıyor olabilirsiniz. Kötü kokan çamaşır makinesi nasıl temizlenir?

Asla çamaşır makinesine koymamanız gerekenleri aşağıda listeledik. Belki bu hatalardan birini siz de yapıyor olabilirsiniz.

Madeni para
Kıyafetinizin cebinde unuttuğunuz madeni paralar, zararsız gibi görünebilir, ancak çamaşır makinesine ciddi hasar verebilirler. Madeni paralar, filtreyi geçerse drenaj pompasındaki yüzgeçlere zarar verebilir. Ayrıca boşaltma borusuna sıkışabilir ve makineniz suyu boşaltamaz. Daha da kötüsü, makinenin içine zarar verebilir ve bu da hem makinenizin bozulması hem de çamaşırlarınıza zarar vermesi anlamına gelir.

Benzin lekeli kıyafetler
Yanlışlıkla kıyafetinize benzin döküldüğünde, kıyafetinizi iyice temizlensin, kokusu gitsin diye çamaşır makinesinde yıkama hatasına düşmeyin. Benzin çamaşır makinenize zarar verir. Çamaşır makinesinde yıkama yapmak yerine, karbonat ile suyu karıştırarak bir macun elde edin ve benzin lekesinin üzerine uygulayın. Başka bir yöntem ise, sıcak su ve deterjan veya bulaşık sabunu ile lekeli kıyafeti elde yıkamaktır. Çamaşır kurutma makinesi kağıtları ne işe yarar?

Sütyen
Sütyenin kancaları ve telleri hem kendine hem de diğer çamaşırlara zarar verebilir. Ya da kancalar makinenin parçalarına asılabilirler ve bu da makinenin hasar görmesine neden olabilir. Bunun yerine, hassas ürünlerinizi elle yıkamayı tercih edebilirsiniz. Hijyen açısından makinede yıkamak istiyorsanız, bir torba içinde sütyenlerini makineye koyarak yıkayabilirsiniz.

Anahtarlar
Kıyafetinizin cebinde anahtarları unutmuş ve makineye onları da yanlışlıkla koymuş olabilirsiniz. Anahtarlar, makinenin iç kazanına ciddi zararlar verir. Bu da makinenizi bozabileceği gibi, diğer çamaşırlarınıza da sürekli zarar verebileceği anlamına gelir.

Evcil hayvan tüyü
Eğer evinizde evcil hayvan besliyorsanız, onların tüyleri her yerde demektir. Tüylenmiş çamaşırları yıkamadan önce tüylerden temizleyin. Aksi halde, tüm bu tüyler makinenin gider bölümünde birikebilir ve boşaltma pompalarını tıkayabilir. 10 çevre dostu çamaşır yıkama önerisi

Koşu ayakkabısı
Spor ayakkabıları makinede yıkamak iyi bir fikir gibi gelebilir ama özellikle koşu ayakkabılarına zarar verebilir. O nedenle koşu ayakkabılarınızı makinede yıkamak isterseniz her birini ayrı torbalar içine yerleştirin, ağzını bağlayın ve o şekilde makinede yıkayın.

Küçük çamaşırlar
Bebek çorapları gibi küçük kıyafetler, makinede ulaşmanın kolay olmadığı yerlerde sıkışabilir. Bu küçük çamaşırlar, makinenizin havalandırma kanallarına ve hortumlarına girebilir. Bu tür küçük çamaşırları herhangi bir sorunla karşılaşmamak için yine bir yıkama torbasının içinde yıkamayı tercih etmelisiniz. Çamaşır yumuşatıcınızı evde kendiniz yapın

Fazla deterjan
Daha fazla deterjan, daha iyi çamaşırlarınızı temizler diye düşünüyor olabilirsiniz. Tam olarak öyle değil. Çok fazla deterjan kullanmak çamaşır makinenize zarar verebilir. Deterjan artıkları, makinede ve giysilerde birikebilir; makinede hoş olmayan kokulara, tamamen durulanmayan giysilere ve makinenin arızalanmasına neden olabilir.

Fazla çamaşır
Çamaşır makinesine kapasitesinden fazla çamaşır koyarak hem kendinize hem de makinenize bir iyilik yapmıyorsunuz demektir. Çamaşır makinenizi ağzına kadar doldurduğunuzda, çamaşırlarınızın hareket ederek iyi yıkanması için yer bırakmazsınız. Ayrıca, aşırı çamaşır doldurma, çamaşır makinesinin süspansiyonuna ve rulmanlarına zarar verebilir.