Ana Sayfa Ev DEKORASYON Sunta Mobilyalar Nasıl Yenilenir?

Sunta Mobilyalar Nasıl Yenilenir?

Sunta mobilya, evinizi dar bir bütçe ile dekore etmeniz gerektiğinde ucuz bir seçenektir, ancak bu mobilyalar her zaman zaman testine dayanmaz. Sunta mobilyanızın bir süre sonra kabuğunun soyulmaya, renginin solmaya başladığını görebilirsiniz.

Sunta boyamak, paradan tasarruf etmenize ve mevcut parçaya daha fazla kişilik eklemenize yardımcı olur. Öğeyi daha da geliştirmek için şablonlar, kalın bir boya rengi, duvar kağıdı veya dekupaj kullanabilirsiniz.

Araçlar ve Sarf Malzemeleri
Zımpara taşı
Astar boya
Boya
Boya fırçası
Rulo ve tepsi
Ahşap dolgusu (isteğe bağlı)

Fark etmiş olabileceğiniz gibi, sunta mobilya çarpma olursa kolayca çatlar. Mobilyanızın hasar gördüğünü fark ederseniz, boyamadan önce bu lekeleri tahta macunu veya dolgu ile onarın.

Çatlakları onarmak için, ahşap macunu veya dolguyu bir macun bıçağı ile uygulayın ve iyice dolmasını sağlayın. Ardından kurumaya bırakın.

Dolgu veya macun tamamen kuruduktan sonra, yüzey pürüzsüz hale gelinceye kadar tamir edilen alanın üzerini kalın zımpara kağıdı ile hafifçe zımparalayın.

İlgili: Mobilyalarınıza eskitilmiş havası nasıl verirsiniz?

Su lekelerini Çıkarma
Su, sunta mobilyaların üzerine durduğu zaman yüzeyinde kabarcıklar ve kalıcı lekeler oluşturabilir. Sunta mobilyadan suya zarar veren bölümlerini sabitlemek için, keskin bir ustura kullanarak hasarlı alanları çıkarın, ardından alanı ahşap dolgusu ile doldurun.

Hasar çok büyükse, hasarlı alanları çıkarın ve yeni bir sunta parçası ile değiştirin.

Düzgün Zımpara
Tüm hasar ahşap dolgu ile doldurulduktan veya yeni sunta ile değiştirildikten sonra zımparalama zamanı gelmiştir. Sunta mobilyanın parlak bir yüzeye sahip olması nedeniyle boyanın yüzeye yapışması zordur. Bu adımı atlarsanız, birkaç gün içerisinde yeni boyanın dökülmeye başladığını görürsünüz.

Tüm cilaları çıkarmak için kalın zımpara kağıdı veya zımpara bloğu ile zımparalayın. Kenarlara çok sert zımpara yapmamaya dikkat edin veya laminatın üst katmanını kırma riski vardır.

İlgili: Mutfak dolaplarınızı yenilemek için tebeşir boyası kullanın

Astarlı Boya
Doğru astarı seçmek, gereksiz boya katlarına ihtiyaç duymanızı önleyerek zaman kazandıracaktır.

Koyu boyamayı planlıyorsanız, gri renkli bir astar kullanın. Açık renk kullanacaksanız beyaz bir astar kullanın. Herhangi bir boya uygulamadan önce astarın tamamen kurumasını sağlayın . Bir sonraki kata geçmeden önce tam 24 saat bekleyin.

Astarı zımparalayın

Sunta boya yaparken en iyi sonucu elde etmek için boya katmanlarının ince ve hassas olmasını istersiniz. Çok kalın boya, eşyaların mobilyaya yerleştirilip çıkarılması sırasında daha kolay aşınır.

Yeni rengi boyamaya başlamadan önce, astar katmanını hafifçe zımparaladığınızdan emin olun. Bu, üst katın düzgün bir şekilde devam etmesini ve iyi yapışmasını sağlayacaktır. Zımparalamadan sonra, tüy bırakmayan bir bez ile tozları alın.

İlgili: Buzdolabınızı istediğiniz renge boyayabilirsiniz

Boyayı rulo ile sürün
Mümkünse, sunta mobilyalarını boyamak için bir rulo kullanın. Bu alet, son işlemin pürüzsüz olmasını ve belirgin fırça darbeleri göstermemesini sağlayacaktır. Fırça darbelerinin görünümünü seviyorsanız, elbette, bir boya fırçası kullanın.

Boya yaparken, boya damlamalarının kenarlarda kalmadığından emin olun ve boya kuruyana kadar bunları silmek için bir fırça kullanın.

Boyaya bağlı olarak, bir kat mobilyayı tamamen kaplayabilir. İkinci bir kata ihtiyacınız varsa, bir sonrakini uygulamadan önce ilk katın tamamen kurumuş olmasına dikkat edin.

İlgili Makaleler

Karbonat Tozu Kullanarak Temizleyebileceğiniz 16 Şey

Karbonat tozu her zaman evde olması gereken ürünlerden biridir. Kullanımı sadece unlu mamullerde değildir....

Çatal-Bıçak Takımları İlk Günkü Gibi Parlasın

Çatal-bıçak takımları ilk alındıkların parlak olsalar bile zaman içinde üzerindeki sır azalır ve parlaklığı...

Karanfil Çayı Çok Farklı Kullanım Alanları

Karanfil çayı nedir, özelliklerini ve yararlarını biliyor musunuz? Eski zamanların değerli bir bitkisi olan...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,791BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
238TakipçilerTakip Et

En Popüler

Soğan Suyu İle Yapabileceğiniz Tedaviler

Soğan suyu içinde bulundurduğu bileşenler sebebiyle gerçekten çok sağlıklıdır. Meyve veya sebze sularınızın içine koyup içebileceğiniz gibi farklı tedavi şekillerinde de kullanabilirsiniz. 1. Kulak Çınlamalarına  Malzemeler 1...

Koltuklarınızı Yeni Gibi Yapabilirsiniz

Koltukları daha uzun kullanmak istiyorsanız, bu basit tüyolarla koltuklarınızı yeni gibi yapabilirsiniz. Kumaş koltuklarınızı derinlemesine temizleyebilirsinizBu yazıda, mürekkep lekelerini gidermek, mikrofiber bir kanepeyi temizlemek,...

Banyoyu Kolay Temizlemek İçin Küçük Hileler

Banyoyu kolay temizlemek için bazı yöntemleri bilmeniz gerekiyor. Banyonuzu temizlemek için saatler harcayıp bir de kimyasal maddeler mi soluyorsunuz? Daha önce banyo temizliği için...

Kotun Çamaşır Makinasında Zarar Görmemesi İçin

Bazı insanlar kotunuzu asla yıkamanız gerektiğini veya yaparsanız elle yıkamanız gerektiğini düşünüyor. Bunları çok sık yapmadığınız sürece çamaşır makinesinde yıkamanız iyi olur. Aşağıdaki ipuçlarını...