Ana Sayfa GÜZELLİK CİLT BAKIMI Karanfil Yağının Yararları ve Zararları Nelerdir?

Karanfil Yağının Yararları ve Zararları Nelerdir?

Güçlü bir aromaya sahip olan karanfilin yağı, cilt sorunları, diş ağrısı, hazımsızlık, öksürük, astım, baş ağrısı ve stres gibi çeşitli sağlık sorunlarının tedavisinde kullanılır. Karanfil yağının en önemli ve yaygın kullanımı diş bakımı içindir. Çeşitli diş macunları, ağız gargaraları ve ağız bakımı ilaçları karanfil yağı içerir.

Karanfil kalsiyum, hidroklorik asit, demir, fosfor, sodyum, potasyum ve A vitamini ve C vitamini gibi mineraller bakımından zengindir.

Karanfil yağının sağlık faydaları

Öncelikle diş hekimliği konuları için bilinmesine rağmen yararları bununla sınırlı değildir. Bu güçlü yağ, aşağıda listelenen birden fazla yolla sizin için harikalar yaratabilir. Karanfilin faydalarını biliyor musunuz?

Enfeksiyonları tedavi eder
Antiseptik özelliklerinden dolayı, karanfil yağı yara, kesik, uyuz, atlet ayağı, mantar enfeksiyonları, çürükler, dikenli ısı ve diğer yaralanmalar için kullanışlıdır.

Diş bakımı
Karanfil yağının en belirgin kullanımı diş bakımı içindir. Yağın mikrop öldürücü özellikleri, diş ağrısı ve diş hastalıklarının gidermek için çok etkilidir. Seyreltilmiş karanfil yağı ile boğaz ağrısı ve tahrişi hafifletmeye yardımcı olur. Bu yağın karakteristik kokusu da ağız kokusunu ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Ancak dikkatli olun, çok güçlüdür ve yanlış kullanıldığında ağzınızda yanmalara neden olabilir. Diş bakımı ile ilgili yapılan 8 hata

Diş ağrısı için karanfil yağı nasıl kullanılır?
Bir parça pamuk alın ve biraz karanfil yağını üzerine dökün. Sonra ağrıyan dişin üzerine koyun. Birkaç dakika içinde diş uyuşmuş olacak.

Cilt bakımı
Karanfil yağı cilt bakımında, özellikle akne tedavisinde önerilir. Yaşlanmanın etkilerini azaltmak için kırışıklıklar, cilt sarkmaları ve gözler için pek çok üründe kullanır. Cilt altında kan akışını artırabilir ve gençleşmesini sağlayacak canlandırıcı ve uyarıcı özellikleri vardır.

Bağışıklık sistemini güçlendirir
Karanfil ve karanfil yağı, bağışıklık sistemini arttırmak için yararlıdır, çok sayıda hastalığa karşı direnci arttırır. Bağışıklık sistemini güçlendiren doğal yöntemler

Stresi azaltır
Karanfil yağı doğada bir afrodizyaktır ve bu nedenle, mükemmel bir stres giderici olarak hizmet eder. Zihinde uyarıcı bir etkiye sahiptir ve zihinsel yorgunluğu ve yorulmayı kaldırır. Uygun miktarda yutulduğunda zihni tazeler ve beyin işlevini harekete geçirir.

Baş ağrısını ortadan kaldırır
Karanfil yağı, tuzla karıştırıldığında ve alına uygulandığında soğutma etkisi verir ve baş ağrılarından kurtulmaya yardımcı olur. Sivilce Tedavisi İçin Karanfil Yağı Nasıl Kullanılır?

Solunum problemlerini tedavi eder
Balgam söktürücü, öksürük, soğuk algınlığı, bronşit, astım, sinüzit ve tüberküloz gibi çeşitli solunum bozuklukları için yararlı bir tedavidir. Boğaz ağrısı yatıştırmak için bir karanfil tomurcuğunun çiğnenmesi önerilir.

Hazımsızlığı tedavi eder
Karanfil yağı geleneksel olarak hıçkırık, hazımsızlık, bulantı hastalığı ve gaz gibi mide ile ilgili problemlerin tedavisinde etkili olmuştur. Bu nedenle, karanfil birçok Hint yemeklerine eklenen en önemli baharatlardan biridir. Mide gazına karşı 8 pratik öneri

Mide bulantısını azaltır
Karanfil yağı, mide bulantısını ve kusmayı azaltmada faydalıdır.

Kan dolaşımını arttırır
Karanfil yağı kan dolaşımını artırır ve vücut sıcaklığını düşürerek vücudun metabolizmasını arttırır.

Kanı temizler
Karanfil yağı kanın temizlenmesine yardımcı olur. Çalışmalar bağışıklık sistemini ve trombositleri arıttığını göstermiştir. Karanfil Çayın Çok Farklı Kullanım Alanları

Diyabeti kontrol ediyor
Kan temizlemesi ile birlikte, karanfil yağı kan şekerinin seviyesini kontrol etmeye yardımcı olur ve diyabet hastalarına çok faydalı olur.

Kanseri önler
Birçok kişi, karanfil yağının kanseri önlemede ve tedavi etmede faydalı olduğuna inanıyor.  Meme kanserini önleyen 10 basit yöntem

Karanfil yağının diğer kullanım alanları
Böcek kovucu: Karanfil yağı, böcek kovucu mumlarda bir bileşen olarak yaygın olarak kullanılır. Geleneksel olarak, birkaç damla karanfil yağı gece boyunca böcekleri uzak tutmak için çarşaf üzerine serpiştirilebilir.
Kozmetik: Karanfil yağı genellikle kozmetik kremlerde ve losyonlarda bulunur ve sıklıkla ağrıdan ve stresten kurtulmayı sağlayan iyi bir masaj yağı olarak bilinir.
Sabun: Güçlü aroması, yatıştırıcı etkisi ve antiseptik özellikleri nedeniyle, karanfil yağı sabunlarda aktif madde olarak sıklıkla eklenir.
Parfümler: Karanfil yağı, güçlü ve eşsiz aromasıyla parfüm yapımında da kullanılır.

Karanfil Yağı Yan Etkileri
Karanfil yağı kullanırken dikkatli olunmalıdır, çünkü küçük miktarlarda bile çok güçlüdür ve uygulama ya da yutmadan önce seyreltilmelidir.

İlgili Makaleler

Bel Bölgesindeki Yağlara Sarımsak Çözümü

Sarımsak, iştah kesici özelliğinden dolayı kilo verme sürecinde çok etkili bir besin maddesidir. Sarımsağın...

Öksürük Pastilleri Yapımı

Organik Hindistan Cevizi Yağı Öksürük Pastilleri. Öksürük, solunum yollarını ve boğazı, tahrişlerden uzak tutan...

Bacaklarınız İçin Yapabileceğiniz 10 Egzersiz

Bacaklarınız İçin Yapabileceğiniz 10 Egzersiz. Egzersiz olumlu bir şeydir. Aktif yaşam tarzı hem eğlenceli...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
447TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Bel Bölgesindeki Yağlara Sarımsak Çözümü

Sarımsak, iştah kesici özelliğinden dolayı kilo verme sürecinde çok etkili bir besin maddesidir. Sarımsağın güçlü kokusu, beyindeki tokluk merkezini uyarır, böylece açlık hissini azaltır.Sarımsak,...

Kedinizi Bitkilerden Uzak Tutabilirsiniz

Kedinizi Bitkilerden Uzak Tutabilirsiniz. Evinizde hem kedi besliyor hem de bitki yetiştiriyorsanız zaman zaman sıkıntı yaşıyorsunuz demektir. Çünkü kediler bitki yemeyi de çok severler....

Öksürük Pastilleri Yapımı

Organik Hindistan Cevizi Yağı Öksürük Pastilleri. Öksürük, solunum yollarını ve boğazı, tahrişlerden uzak tutan bir reflekstir. Son derece can sıkıcı olsa da, nadiren ciddi...

Kötü Kokuları Gidermek İçin Farklı ve Etkili Çözümler

Kötü Kokuları Gidermek İçin Farklı ve Etkili Çözümler. Banyonuzdaki, mutfaktaki ve yaşam alanlarınızdaki koku problemleri utanç verici ve sağlıksızdır. Bazı güçlü kokular bile bakterileri...