Ana Sayfa HAYAT PRATİK Taze Soğan Nasıl Uzun Süre Saklanır?

Taze Soğan Nasıl Uzun Süre Saklanır?

0
553

Her yiyeceğin kendine özgü saklama şeklinin oluşu, mutfaktaki işlerin pratik ve daha başa çıkılır nitelikte olmasına neden olmaktadır. Özellikle yeşilliklerin çabuk bozulmasından şikayetçi olan bayanların yeşil taze soğan gibi faydalı bir yiyeceği uzun süre saklayarak yemek ve salatalarda kullanmak istemeleri oldukça doğaldır. Alınırken genellikle bir demet alınan ve çabuk tükenmeyen taze soğanı birçok yöntem ile uzun süre buzdolabında bozulmadan saklamak mümkündür. Bunun için taze soğanlar önceden bol suda yıkanmış ve kurulanmış olmalıdır. Taze Soğan 5 İnanılmaz Faydası

Taze Soğanı Uzun Süre Saklama Yöntemleri

Yeşillik türündeki yiyecekleri nemli ya da ıslak bir şekilde buzdolabında tutmak bozulma süreçlerini hızlandıracaktır. Taze soğan gibi sebzeleri saklamak için uygun özellikte olan saklama kapları, hava ile temasın en aza inmesine yardımcı olduğu için saklama süresinin uzamasını sağlamaktadır. Bu nedenle yeşil soğanı da kısa zamanda ziyan etmemek ve istenilen her an elin altında bulunan bir yiyecek olması için, saklama kaplarının içinde kuru olarak yaklaşık 10 gün boyunca saklanabilir. Ayrıca kuru ve temiz kalması için yıkanmış lan taze soğanlar havlu kâğıda sarılı olarak da bir hafta kadar bozulmadan saklanabilir. Evde Taze Soğanınız Eksik Olmasın!

Taze Soğanı Aylarca Taze Tutmanın Yolu

Yemek yaparken pratik olmak isteyen pek çok bayan yiyecekleri önceden kullanıma hazır hale getirerek derin dondurucularca taze olarak saklayabilmektedir. Derin dondurucuda saklanması çok sık karşılaşılmayan taze soğanı da aylarca taze bir şekilde saklamak için, yıkanıp temizlenen soğan demetlerini istenen boyutta doğrayarak pet şişelerde derin dondurucuya aymak gerekir. Bu yöntem sayesinde aylarca taze kalacak olan yeşil soğan, pet şişe içinde de kullanımı son derece pratik olacaktır. 6 Aya Kadar Taze Soğan Nasıl Saklanır?

Taze Soğan Buzdolabında Nasıl Saklanmalı?

Marketten ya da manavdan alındığı gibi buzdolabına koyulan yeşillikler günler sonrasında kullanılmak için alındığında genellikle yapraklarının yavaş yavaş bozulmaya başladığı görülmektedir. Böyle bir manzara ile karşılaşmamak ve taze soğan gibi yiyeceklerin her parçasını taze olarak tüketmek için bu besinlerin saklanması için gereken özeni göstermek gerekir. Bunun için en çok uygulanan gazete kağıdına sarmak yerine, havlu kâğıt ya da buzdolabı poşetinde saklanması daha uzun süre taze kalmalarını sağlayacaktır.

YORUM YOK

Bir Cevap Yazın