Ana Sayfa HAYAT PRATİK Pancar Lekesi Kıyafetlerden ve Halıdan Nasıl Çıkarılır?

Pancar Lekesi Kıyafetlerden ve Halıdan Nasıl Çıkarılır?

0
430

Pancarın koyu kırmızı rengi, kıyafetlerinizde ya da halınızda leke yaptıysa lekeyi temizlemek zordur. Bu zor lekeyi çıkarmak için temizlik uzmanlarının önerilerine kulak verin.

Eğer kıyafetinize pancar suyu leke yaptıysa, öncelikle kıyafetinizin kumaşına bakmanız gerekir. İpek ve yün kıyafetler daima profesyonel olarak temizlenmelidir. Yataktaki leke ve koku nasıl çıkarılır?

Lekeye önce limon suyu veya sirke ile müdahale edin. Beş dakika limon suyu veya sirkenin lekenin üzerinde bırakın. Sonra lekeyi küçük bir fırça veya diş fırçasıyla fırçalayın.

Sonra 1 yemek kaşığı çamaşır deterjanı ve 3 bardak ılık su ile lekeli alanı yıkayın.

Son olarak her zamanki gibi çamaşır makinesinde yıkama yapın.  Zor lekelerde bulaşık parlatıcısı mucizesi

Leke kalırsa, son seçenek olarak lekenin üzerine hidrojen peroksit ya da kıyafetinizin rengine uygun bir su ile seyreltilmiş çamaşır suyu dökün ve 15 dakika bekletin. Sonra normal yıkama yapın.

Leke tamamen çıkmadan kurutma makinesinde kurutmayın. Sıcak hava lekenin daha da yerleşmesine neden olur ve çıkarması daha da zorlaşır.

Halıdan pancar suyu nasıl çıkarılır?

Önce ıslak ya da kuru bir bez ile lekenin fazlalıklarını alın. Halıdan oje lekesi nasıl çıkarılır?

Bir çay kaşığı sıvı bulaşık deterjanını bir bardak su ile karıştırın. Karışımın az bir miktarını lekeye uygulayın, dış kenarlardan başlayarak merkeze doğru ovarak hareket edin.

Leke devam ederse, hidrojen peroksiti deneyin ancak halıda göze çarpmayan bir noktada önce test edin. Herhangi bir renk değişikliği yoksa lekeyi yüzde 3 hidrojen peroksit ile ovalayın. Beyaz kıyafetlerdeki sarı ter lekeleri nasıl çıkarılır?

Deterjan ve hidrojen peroksiti leke çıkana kadar dönüşümlü olarak kullanmaya devam edin.

Leke halıdan tamamen çıktıktan sonra temiz su ve havlu ile durulama yapın.