Ana Sayfa SAĞLIK Saf Tereyağının Faydalarını Biliyor Musunuz?

Saf Tereyağının Faydalarını Biliyor Musunuz?

Ghee işlemi saf tereyağını (yağ) bırakarak, tüm su ve süt katılarını uzaklaştırma işlemidir. Laktoz hoşgörüsüzlüğü olanlar için sindirimi kolaylaştırır. Ayrıca Ghee’yi buzdolabında tutmanız gerekmez.

1. Yüksek Isıya Dayanıklıdır
Yağ yanmaya başladığından duman çıkarmaya başlar. Duman noktasının üstünde bir pişirme yağının ısıtılması onun parlama noktasına çıkmasına ve bir yangına neden olma riskini arttırmaktadır. Bu da yağlarda besin maddelerinin parçalanıp yağın oksitlenmesine ve zararlı serbest radikalleri oluşturmasına neden olur .

Ne yazık ki, kullandığımız birçok yağ aynı durumdadır. Kanola yağı, yerfıstığı yağı, mısırözü yağı ve soya yağı genellikle genetik olarak modifiye edilir ve ayrıca kararlılıklarını arttırmak için kısmen hidrojene edilir. Saf Tereyağ nasıl yapılır?

Ghee, yüksek duman noktası ve sağlığa yararlı etkileri nedeniyle pişirme için mükemmel bir seçimdir. Ghee’nin dumanı noktası 385 derece olup, tereyağ 250 derecedir. Bu, ghee’yi fırında pişirmede, sote ederken ve kavurmak için içerdiği önemli besinleri yok etme riski olmadan rahatlıkla kullanabileceğiniz anlama gelir.

2. Yağda Çözünür Vitaminlerle Dolgulanmıştır
Beslenmenize bir kaşık ghee eklenmesi, bazı ekstra yağda çözünen vitaminleri almanın mükemmel bir yoludur. Ghee, tüm önemli vitaminleri A vitamini, E vitamini ve K vitamini alımını artırmanıza yardımcı olabilir. Ghee (saf tereyağ) ile tereyağ arasındaki farklar nelerdir?

Sızdıran barsak sendromu , IBS veya Crohn’s gibi herhangi bir rahatsızlıktan muzdaripseniz vücudunuz bu yağda çözünen vitaminleri emme konusunda zorluk çekebileceğinden özellikle bu çok önemlidir. Ghee, günlük ihtiyaçlarınızı karşılamanıza yardımcı olması için bu besin maddelerini artırarak sağlığınıza yarar.

3. Laktoz ve kazein içermez
En iyi ghee faydalarından biri, laktoz ve kazein proteinden muaf olmasıdır . Bazı kişilerin süt alerjisi vardır; bu da kazeine duyarlılığın artmasına bağlı olabilir ve diğerleri laktoza aşırı duyarlı olabilir. Kazein alerjisi olan kişiler için, reaksiyon, dudak, ağız, dil, yüz veya boğazda şişme veya sıkışıklık. Kaliteli tereyağ nasıl anlaşılır?

4. Konjuge Linoleik Asit İçerir
Ghee, konjuge linoleik asit (CLA), sağlıklı yararların uzun bir listesiyle ilişkili bir yağ asidi ile doludur. Bazı çalışmalar CLA’nın vücut yağını azaltmada, kanser oluşumunu önlemede, inflamasyonu hafifletirken hatta kan basıncını düşürmede etkili olabileceğini bulmuştur. Evde tereyağ yapmak ister misiniz?

5. Butirat ile yüklüdür
Butirat veya bütirik asit, bağırsak sağlığında merkezi bir rol oynayan kısa zincirli bir yağ asididir. Bazı çalışmalar, bunun sağlıklı insülin düzeylerini desteklemesine, inflamasyonla mücadele etmesine ve Crohn hastalığı ve ülseratif kolit gibi durumlardan muzdarip bireylerin rahatlamasına yardımcı olabileceğini öne sürüyor. Kahverengi tereyağ nasıl yapılır?

saf-tereyag2

6. Güçlü, tereyağı lezzetine sahiptir
Süt katılarını ve suyu tereyağından çıkararak, ghee, normal tereyağından daha güçlü, daha yoğun bir tada sahip olur. Ghee ile yemek yaparken, aynı tatminkar, tereyağı lezzetini elde etmek için daha azına ihtiyacınız olduğunu görebilirsiniz. Tereyağı buzdolabında saklanmalı mı, saklanmamalı mı?

7. Kemiklerinizi güçlendirir
Düzenli olarak diyetinize birkaç porsiyon ghee katmanız, K vitamininin ihtiyaçlarını karşılamanıza yardımcı olabilir. K vitamini, kan pıhtılaşması, kalp sağlığı ve beyin fonksiyonu gibi birçok sağlık için çok önemlidir. Kemiklerinizi sağlıklı ve güçlü tutmanız söz konusu olduğunda da son derece önemlidir. Tereyağ bozulmadan uzun süre nasıl saklanır?

8. Sağlıklı kilo vermeyi teşvik eder
Ghee ve hindistancevizi yağı gibi sağlıklı yağlarda bulunan orta zincirli yağ asitleri yağ yakmayı artırabilir ve kilo kaybını arttırmaya yardımcı olabilir. Yapılan araştırmalara göre, orta zincirli trigliseritlerin, uzun zincirli trigliseritlere kıyasla vücut ağırlığı, bel ve kalça çevresi, toplam yağ ve karın yağının azalmasına yardımcı olduğunu gösteriyor. Tereyağını oda sıcaklığına getirmenin yöntemleri

9. Sindirimi İyileştirir
Yukarıda belirtildiği gibi, ghee optimal sindirim sağlığının korunması için çok önemli olan kısa zincirli yağ asidi olan bütiratın mükemmel bir kaynağıdır. Butyrate, kolondaki hücreler için enerji sağlar, bağırsak bariyer işlevini desteklemeye yardımcı olur ve iltihaplanmayı önler. Tereyağ için 5 müthiş kullanım

10. İnflamasyonu Dindirir
Enflamasyon, yabancı istilacılara karşı vücudun savunmasına yardımcı olmak için normal bir bağışıklık tepkisi olabilse de, uzun süreli inflamasyonun kronik hastalığın gelişimine katkıda bulunduğu düşünülmektedir.

İlgili Makaleler

Gözlerdeki Kaşıntı ve Kuruluk İçin Damla Hazırlayabilirsiniz

Gözlerdeki kaşıntı ve kuruluk, alerjiler, az uyku, kuru hava, parfüm gibi etkenlerden dolayı olur....

Evde Yetiştirebileceğiniz Tedavi Edici 8 Bitki

Tedavi edici 8 bitki evinizde her zaman bulunmalı. Başınız ya da boğazınız ağrıdığında veya...

Diş Gıcırdatma İçin En İyi 11 Esansiyel Yağ

Diş gıcırdatma dünyada bir çok insanın sıkıntısıdır. Sabah kalktığınızda dişleriniz ve çeneniz ağrıyor mu?...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,847BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Kürdan Kullanmanın 11 Mükemmel Yolu

Kürdan kullanmanın 11 mükemmel yolu. Kürdan, dişler arasında sıkışan yiyecekleri çıkarmaktan çok daha fazla şey için kullanılabilir. Bu küçük sivri uçlu tahta çubuklar, onları...

Gözlerdeki Kaşıntı ve Kuruluk İçin Damla Hazırlayabilirsiniz

Gözlerdeki kaşıntı ve kuruluk, alerjiler, az uyku, kuru hava, parfüm gibi etkenlerden dolayı olur. Göz damlaları bu konuda size yardımcı olsada bazen tahriş ve...

Cildinize Zarar Veren 9 Duş Hatası

Cildinize zarar veren 9 duş hatası var. Kuru, kaşıntılı ciltle uğraşmaktan bıktıysanız duş alışkanlıklarınız suçlu olabilir! Hangi hatalardan kaçınmanız gerektiğinizi ele aldık. 1. Lif Kabağı...

İpek Yastık Kılıfında Uyumak İçin Çok Neden Var!

İpek yastık kılıfında uyumak için çok neden var! Çoğumuz geleneksel pamuklu yastıklarda uyuruz. Pamuk nemi emer, cildi kurutur ve kırışıklıklara neden olur. Bu nedenle...