Ana Sayfa SAĞLIK Saf Tereyağının Faydalarını Biliyor Musunuz?

Saf Tereyağının Faydalarını Biliyor Musunuz?

Ghee işlemi saf tereyağını (yağ) bırakarak, tüm su ve süt katılarını uzaklaştırma işlemidir. Laktoz hoşgörüsüzlüğü olanlar için sindirimi kolaylaştırır. Ayrıca Ghee’yi buzdolabında tutmanız gerekmez.

1. Yüksek Isıya Dayanıklıdır
Yağ yanmaya başladığından duman çıkarmaya başlar. Duman noktasının üstünde bir pişirme yağının ısıtılması onun parlama noktasına çıkmasına ve bir yangına neden olma riskini arttırmaktadır. Bu da yağlarda besin maddelerinin parçalanıp yağın oksitlenmesine ve zararlı serbest radikalleri oluşturmasına neden olur .

Ne yazık ki, kullandığımız birçok yağ aynı durumdadır. Kanola yağı, yerfıstığı yağı, mısırözü yağı ve soya yağı genellikle genetik olarak modifiye edilir ve ayrıca kararlılıklarını arttırmak için kısmen hidrojene edilir. Saf Tereyağ nasıl yapılır?

Ghee, yüksek duman noktası ve sağlığa yararlı etkileri nedeniyle pişirme için mükemmel bir seçimdir. Ghee’nin dumanı noktası 385 derece olup, tereyağ 250 derecedir. Bu, ghee’yi fırında pişirmede, sote ederken ve kavurmak için içerdiği önemli besinleri yok etme riski olmadan rahatlıkla kullanabileceğiniz anlama gelir.

2. Yağda Çözünür Vitaminlerle Dolgulanmıştır
Beslenmenize bir kaşık ghee eklenmesi, bazı ekstra yağda çözünen vitaminleri almanın mükemmel bir yoludur. Ghee, tüm önemli vitaminleri A vitamini, E vitamini ve K vitamini alımını artırmanıza yardımcı olabilir. Ghee (saf tereyağ) ile tereyağ arasındaki farklar nelerdir?

Sızdıran barsak sendromu , IBS veya Crohn’s gibi herhangi bir rahatsızlıktan muzdaripseniz vücudunuz bu yağda çözünen vitaminleri emme konusunda zorluk çekebileceğinden özellikle bu çok önemlidir. Ghee, günlük ihtiyaçlarınızı karşılamanıza yardımcı olması için bu besin maddelerini artırarak sağlığınıza yarar.

3. Laktoz ve kazein içermez
En iyi ghee faydalarından biri, laktoz ve kazein proteinden muaf olmasıdır . Bazı kişilerin süt alerjisi vardır; bu da kazeine duyarlılığın artmasına bağlı olabilir ve diğerleri laktoza aşırı duyarlı olabilir. Kazein alerjisi olan kişiler için, reaksiyon, dudak, ağız, dil, yüz veya boğazda şişme veya sıkışıklık. Kaliteli tereyağ nasıl anlaşılır?

4. Konjuge Linoleik Asit İçerir
Ghee, konjuge linoleik asit (CLA), sağlıklı yararların uzun bir listesiyle ilişkili bir yağ asidi ile doludur. Bazı çalışmalar CLA’nın vücut yağını azaltmada, kanser oluşumunu önlemede, inflamasyonu hafifletirken hatta kan basıncını düşürmede etkili olabileceğini bulmuştur. Evde tereyağ yapmak ister misiniz?

5. Butirat ile yüklüdür
Butirat veya bütirik asit, bağırsak sağlığında merkezi bir rol oynayan kısa zincirli bir yağ asididir. Bazı çalışmalar, bunun sağlıklı insülin düzeylerini desteklemesine, inflamasyonla mücadele etmesine ve Crohn hastalığı ve ülseratif kolit gibi durumlardan muzdarip bireylerin rahatlamasına yardımcı olabileceğini öne sürüyor. Kahverengi tereyağ nasıl yapılır?

saf-tereyag2

6. Güçlü, tereyağı lezzetine sahiptir
Süt katılarını ve suyu tereyağından çıkararak, ghee, normal tereyağından daha güçlü, daha yoğun bir tada sahip olur. Ghee ile yemek yaparken, aynı tatminkar, tereyağı lezzetini elde etmek için daha azına ihtiyacınız olduğunu görebilirsiniz. Tereyağı buzdolabında saklanmalı mı, saklanmamalı mı?

7. Kemiklerinizi güçlendirir
Düzenli olarak diyetinize birkaç porsiyon ghee katmanız, K vitamininin ihtiyaçlarını karşılamanıza yardımcı olabilir. K vitamini, kan pıhtılaşması, kalp sağlığı ve beyin fonksiyonu gibi birçok sağlık için çok önemlidir. Kemiklerinizi sağlıklı ve güçlü tutmanız söz konusu olduğunda da son derece önemlidir. Tereyağ bozulmadan uzun süre nasıl saklanır?

8. Sağlıklı kilo vermeyi teşvik eder
Ghee ve hindistancevizi yağı gibi sağlıklı yağlarda bulunan orta zincirli yağ asitleri yağ yakmayı artırabilir ve kilo kaybını arttırmaya yardımcı olabilir. Yapılan araştırmalara göre, orta zincirli trigliseritlerin, uzun zincirli trigliseritlere kıyasla vücut ağırlığı, bel ve kalça çevresi, toplam yağ ve karın yağının azalmasına yardımcı olduğunu gösteriyor. Tereyağını oda sıcaklığına getirmenin yöntemleri

9. Sindirimi İyileştirir
Yukarıda belirtildiği gibi, ghee optimal sindirim sağlığının korunması için çok önemli olan kısa zincirli yağ asidi olan bütiratın mükemmel bir kaynağıdır. Butyrate, kolondaki hücreler için enerji sağlar, bağırsak bariyer işlevini desteklemeye yardımcı olur ve iltihaplanmayı önler. Tereyağ için 5 müthiş kullanım

10. İnflamasyonu Dindirir
Enflamasyon, yabancı istilacılara karşı vücudun savunmasına yardımcı olmak için normal bir bağışıklık tepkisi olabilse de, uzun süreli inflamasyonun kronik hastalığın gelişimine katkıda bulunduğu düşünülmektedir.

İlgili Makaleler

Ylang Ylang Esansiyel Yağının Şaşırtıcı Faydaları

Ylang ylang esansiyel yağı, yakın zamana kadar fazla bilinen bir yağ olmamasına rağmen, birçok...

Doğal Enerji İçin B Vitaminli Su Nasıl Yapılır?

Enerji içecekleri artık hayatımıza girmiş durumda. Şık ambalajı ve çekici isimleri, mükemmel bir kombinasyon...

Tırnaklarınıza Bakın Sağlığınızı Öğrenin

Tırnaklarımız sağlıklı görünümünü yitirmeye başladığında bu başka problemlerin de habercisi olabilir. O nedenle tırnaklarımızın...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
451TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Islak Temizleme Mendilleri ile Yapılmaması Gerekenler

Islak temizleme mendilleri son yıllardaki temizlik üzerinde bulunmuş üründür. Artık bir kovada biraz sabunlu su yapmakla uğraşmak, kumaşların ve çok fazla aletle ıslatılmış olmasıyla...

Balmumu İle Deri Nasıl Onarılır?

Zamanla en sevdiğiniz ayakkabınız veya lüks bir deri cüzdanınız üzerindeki nemi kaybeder ve bu da bu ürünlerin çatlamasına ve soyulmasına neden olur. Bununla birlikte,...

Turşu Suyu Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Dökülen turşu suyu, esas olarak sirke ile ilişkili güçlü koku nedeniyle rahatsız edicidir; bununla birlikte özsu, asitleme işleminde kullanılan boyalar nedeniyle kumaşları da lekeleyebilir....

Yağmurluk Nasıl Temizlenir?

Birçok yağmurluk lekesiz etkili bir şekilde temizlenebilir. Temizlemeye çalışmadan önce ne tür lekelerle uğraştığınızı bilin. Yağmurluk yüzeyindeki lekeler, plastik veya kauçuk yüzeyden silinebildikleri için...