Ana SayfaHAYATPRATİKDöküm Tencere Ve Tavalar Nasıl Temizlenmelidir?

Döküm Tencere Ve Tavalar Nasıl Temizlenmelidir?

Döküm tencere ve tavalar artık mutfaklarda yerlerini almaya başladı. Ancak döküm eşyaların temizlenmesi diğerlerine göre biraz daha farklıdır. Bazı noktalara çok dikkat edilmesi gerekiyor. Kesinlikle temizlik sırasında sabun kullanılmamalıdır. Ayrıca kesinlikle bulaşık teli kullanılmamalı ve bulaşık makinası konulmamalıdır. Peki döküm tencere ve tavalar nasıl temizlenmelidir?

İhtiyacınız olacak malzemeler:

Dökme demir tava

Sünger veya sert fırça

Temiz, kuru bir bez veya kağıt havlu

Bitkisel veya katı yağ

Kosher tuz (isteğe bağlı)

Yapılması gerekenler:

  1. Tencere ve tavanızı halen sıcakken temizlemeye başlayın. Yani kullanımdan hemen sonra temizlenmesi gerekmektedir. Daha sonra temizlerim diyerek lavabo içine bırakmanız halinde pas üretmeye başlayabilir.
  1. Sıcak su ve bir sünger veya sert bir fırça kullanarak elle tavayı yıkayın. Kesinlikle bulaşık makinesi, sabun ya da bulaşık teli kullanmaktan kaçının.
  1. Yapışmış yemekleri çıkarmak için kaba koşer tuz ve suyu karıştararak bir hamur yapın. Bu hamuru sürüp, sünger ile ovun. Ayrıca sıcak suyun içinde yapışan yemek artıkları çıkacaktır.
  1. Yıkadığınız tencere veya tavayı iyice kurulayın ve kısık ateşin üzerine koyun.
  1. Bir bez veya kağıt havlu kullanarak, tava yada tencerenin içine bitkisel yağ ve katı yağ sürün. Ardından kağıt havlu ile fazla yağı alın ve ocağı kapatın. Kuru bir yerde saklayın.

Ek Notlar:

Eğer çok rahatsız oluyorsanız doğal sabunla tencere ve tavayı yıkayabilirsiniz. Ancak sonrasında iyice kurutun ve yağlamayı ihmal etmeyin. Aksi takdirde tencere bir sure sonra paslanmaya başlayacaktır.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
459TakipçilerTakip Et
232TakipçilerTakip Et

En Popüler