Ana SayfaHAYATPRATİKPerdeler Nasıl Yıkanmalı?

Perdeler Nasıl Yıkanmalı?

Ev dekorasyonunda en önemli rolü üstlenen parçalar perdelerdir. Koltuk, halı ve aksesuarlar ile uyumu oldukça önemlidir. Bununla birlikte dekorun tarzına göre perdelerin formu da değişebilmektedir.

Perde Çeşitleri

  • Dekorasyonlarda çeşitliliğin artması ile birlikte klasik güneşlik ve tül birleşmesinden uzaklaşılarak yeni moda perdeler görülmeye başlandı. Özellikle stor perdelerin piyasaya girmesi ile tül perdelerin etkisi azalmış oldu. Kendini temizleyen perdeler kullanışlı mı?
  • Güneşlik yerine dekor perde olarak kalın kumaşlar kullanılıyor ve tül ya da stor perdeler ile bir araya gelerek tablo gibi pencereler ortaya çıkabiliyor. Kalın dantelli, ince tül, parça tül, desenli veya düz stor, büyük motifli tüller şuan en çok kullanılan perde modelleri arasında yer alıyor. Stor perdeler nasıl takılır, nasıl çıkarılır?

Perde Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Her mevsim geçişinde hanımların mutlaka yaptığı ve ‘dip köşe’ şeklinde tabir ettikleri temizlik ritüellerinin en önemli ve zorlayıcı kısmı pencerelerin temizliğidir. Camların silinmesi ve perdelerin yıkanması sanıldığı kadar da kolay olmamaktadır. Küçük bir alan gibi görünen pencerelerin bahar temizliğindeki çok büyüktür. Ancak pencere temizliğinde, perde temizliğinin sistematik yapılması yoruculuğu azaltılabilir. Jaluzi perde nasıl temizlenir?

En hızlı ve az yorucu teknikle; perdeler dikkatlice çıkarıldıktan sonra makine atılmalı, makinada perdeler yıkanırken pencereler temizlenmeli ve perdeler çıkarır çıkarmaz asılmalıdır. Bu şekilde hem zamandan tasarruf edilecek hem de daha titiz sonuçlara ulaşılabilecektir.

Perde Temizliğinde Nelere Dikkat Edilmeli?

  • Perde temizliğini yaparken bazı püf noktalarına dikkat edilmez ise perdeler deforme olabilir hatta geri dönüşü olmayan sonuçlara sebep olabilir. Perde temizliğinde dikkat edilmesi gereken noktalar;
  • Perdeler kumaşın türüne ve rengine göre uygun makine programında ve uygun sıcaklık aşılmadan yıkanmalıdır,
  • Perdeler yıkanırken tüller ve güneşlik ya da dekor perdeleri aynı anda yıkanmamalıdır, Evinize perde yaptırırken dikkat etmeniz gereken 6 nokta
  • Tüller daha hassas olduğundan narin yıkama tercih edilmelidir,
  • Perdeler yıkandıktan sonra hemen asılmalıdır. Aksi halde ütü ile düzeltilmesinde çok fazla efor sarf edilebilir,
  • Perdeniz stor perde ve benzeri bütün perdelerden oluşuyor ve metal aksamından ayrılamıyorsa bu perdeler küvette yıkanabilir. Ancak makinada harcanacak deterjandan bir miktar fazlası harcanmalı ve yıkama öncesinde bir süre ılık suda bekletilmelidir,
  • Elde yıkama tüm perde türlerinde tercih edilebilir ancak yıpratmadan çitilenmelidir,
  • Perdeler 4 mevsim, her mevsim değişimlerinde talimatlara uyularak yıkanmalıdır. Aksi halde kalorifer isi, sigara dumanı ve toz perdelere yerleşerek renk değişimlerine sebep olacaktır. Hangi dekora hangi perde seçilmeli?

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
476TakipçilerTakip Et
225TakipçilerTakip Et

En Popüler