Ana Sayfa SAĞLIK Daha Fazla Erik Yemek İçin 10 Neden

Daha Fazla Erik Yemek İçin 10 Neden

Erik minerallerle doludur ve harika bir potasyum kaynağıdır. Ayrıca vücudu hücreye zarar veren serbest radikallere karşı koruyan antioksidanlar bakımından da zengindir. Erik ayrıca kalori olarak düşüktür ve bu nedenle kan şekeri seviyenizi arttırmaz. İşte bu süper meyvenin sağlığa faydalarının bir listesi.

1. Kalbinizin sağlığını iyileştirir
Antioksidanlar bakımından zengin olan erik, kalbinizin sağlığını iyileştirir ve korur. Antioksidanlar serbest radikallerle savaşır, kalp hastalıklarını ve felç korkularını önler. Antioksidanlar, kolesterolün oksidasyonunu önler ve kalbin sağlığının korunmasına yardımcı olur. Erik suyunun inanılmaz 6 faydası

2. Kabızlığı giderir
Erik kabızlığın giderilmesine ve sindirimin iyileştirilmesine yardımcı olan isatin ve sorbitol içerir. Ayrıca bağırsakların sağlıklı kalmasını sağlar. Kabızlık ve diğer sindirim sorunlarından kurtulmak için kuru erik daha etkilidir.

3. Kansere karşı korur
Erik derisinin kırmızımsı mavi rengi, serbest radikallerle de savaşan pigment, antosiyaninler yüzündendir. Erik ayrıca meme kanseri, kavite ve ağız kanserine karşı korur.

4. Kan dolaşımını iyileştirir
Erikler vücudun demiri emme kabiliyetini arttırır. Meyve ayrıca kan hücrelerinin üretimi için gerekli olan demir içerir. Erik yemek kan dolaşımını iyileştirir.

5. Kolesterol seviyesini düşürür
Meyveler, kolesterol seviyelerini düşürmeye ve karaciğerde kolesterol üretimini engellemeye yardımcı olan çözünür lif içerir. Çözünen lif, kolesterol kullanılarak üretilen safrayı emer. Böylece safra, meyvede çözünen lif tarafından ıslatıldığında karaciğer, vücutta depolanan kolesterolü kullanır ve böylece kolesterol seviyelerini düşürür. Kabızlık için erik suyu nasıl kullanılır?

6. Cildiniz için iyidir
Erik cildinizi sıkılaştırır ve cilt dokunuzu temizler. Meyve kırışıklıkları azaltır ve cildinizi gençleştirir. Daha genç görünen bir cilt için erik suyu için.

7. Kemikler için iyidir
Çeşitli çalışmalara göre, erik tüketmek kemik sağlığını iyileştirir. Erikler, kemik yoğunluğunu korumak ve kemik sağlığı için önemli olan bor içerir. Meyve ayrıca kemik kaybını tersine çeviren flavonoidler ve fenolik bileşikler bakımından da zengindir.

8. Yara İzlerini Azaltır
Erikler, kanın dolaşımını arttırır, yeni cildin gelişmesine yardımcı olur ve yara izinin görünümünü azaltır. Cildin daha hızlı iyileşmesine ve hasar görmüş cildi yenisiyle değiştirmesine yardımcı olur. Erikler ayrıca cilt dokusunu ve elastikiyetini arttırır. Ayrıca koyu renkli lekeler, çiller ve diğer cilt durumları da azaltır.

9. Saç dökülmesini önler ve saç uzamasını destekler
Erikler, adrenal bez yorgunluğunu tersine çevirerek saçların dökülmesini önler. Aynı zamanda yüksek demir içeriğine sahip olduğu ve kan dolaşımını iyileştirdiği için saç uzamasını destekler. Daha kalın ve daha güçlü saçlara sahip olmak istiyorsanız erik yiyin. Erik şerbeti nasıl yapılır?

10. Bağışıklığı arttırır
Erik yemek, bağışıklığınızı artırarak soğuk algınlığı ve gripten uzak kalmanızı sağlar. Meyve bağışıklığınızı artırır ve sağlıklı dokuların gelişimini destekler.

Erikler kalori açısından nispeten düşüktür, ancak oldukça fazla miktarda önemli vitamin ve mineral içerir. 30 gram erikteki besin miktarı:

Kalori: 30
Karbonhidrat: 8 gram
Lif: 1 gram
Şekerler: 7 gram
A Vitamini: RDI’nın% 5’i
C Vitamini: RDI’nın% 10’u
K Vitamini: RDI’nın% 5’i
Potasyum: RDI’nın% 3’ü
Bakır: RDI’nin% 2’si
Manganez: RDI’nin% 2’si
Ek olarak, bir erikte az miktarda B vitamini, fosfor ve magnezyum bulunur.

İlgili Makaleler

Kalıcı ve Kuru Öksürük İçin 6 Doğal Çözelti

Kalıcı ve kuru öksürük sıkıntı verici olabilir. Sessiz bir ortamda aniden başlayan öksürük sizi...

Kronik Ağrılar ve Migren İçin Zencefilli Gazoz Tarifi

Kronik ağrılar ve migren de tedavi için zencefil kullanılır. Evde doğal bir zencefilli gazoz...

Taze Kızılcık Yemek İçin 5 Neden

Taze kızılcık sağlık açısından inanılmaz faydaları bulunan bir meyvedir. İşte taze kızılcığın faydaları... Antioksidan enerji...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,882BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
236TakipçilerTakip Et

En Popüler

Turşunun Çabuk Bozulmaması için Ne Yapılmalı?

Turşunun Çabuk Bozulmaması için ne yapılması gerekir? Bin bir emekle kurulduktan sonra en kısa sürede bozulan yiyeceklerden biri de turşulardır. Nasıl hazırlandığı fark etmeksizin...

Boyun Kırışıklıkları Nasıl Önlenir?

Boyun Kırışıklıkları Nasıl Önlenir? Yaşlanma nedeniyle oluşan kırışıklıklarda en belirgin olanlar boyun bölgesindeki kırışıklıklardır. Yüz, makyaj ve estetik gibi hilelerle güzel ve kusursuz gibi...

Probiyotikli Yüz Maskesi

Probiyotikli yüz maskesi tarifini yazımızda vereceğiz. Yapılan bilimsel araştırmalar, cildimizde bulunan canlıların sistemini anlamamıza yardımcı oluyor. Tıpkı bir bağırsak mikrobiomuz olduğu gibi, araştırmacılar, cildimizde,...

Tütsü Yapımı

Tütsü yapımı biliyor musunuz? Oda parfümleri yerine daha doğal ve rahatlatıcı kokuları evinize taşımak istiyorsanız, sizde tütsülerden yararlanabilirsiniz. Piyasada birçok farklı türüne ulaşabileceğiniz tütsüleri,...