Ana SayfaHAYATPRATİKBulaşık Makinesinde Yıkanmaması Gereken Mutfak Gereçleri

Bulaşık Makinesinde Yıkanmaması Gereken Mutfak Gereçleri

Bulaşık makinesi hayatımıza girdiğinden beri neredeyse mutfaktaki kablosu olmayan her şeyi içinde yıkayacağımız kanısına varmış durumdayız. Aslında bu şekilde yıkanmaması gereken şeylere zarar verirken, makinenize ve birlikte yıkadığınız diğer ürünleri de etkilemiş oluyorsunuz. Özellikle satın alırken ‘makinede yıkanır mı?’ cümlesini kullanmaya yeni yeni alışırken veya kullanma talimatlarına okumaya başladık. Bunun sebebi de çok beğendiğiniz günlük takımınızın deseninin ortadan kaybolması ya da renkli renkli çatal bıçaklarınızın elinizde sadece sapının kalması olabilir mi? 75 dereceye koyduğunuz o plastik kap dikdörtgen iken nasıl beşgen hale geldi?  Bayanların mutlaka başına gelen bu tip maceralı olaylar vardır. Çaktırmadan çöpe atılanlar mı arasınız ya da böyle de güzel deyip tekrar kullanıma geçenler mi… Hepsi birer tecrübe hepsi birer tespit… Şimdi tekrardan bir gözden geçirelim neler makineye girer neler girmez diye. Sirkeyi Bulaşık Makinasında Parlatıcı Bölümüne Koymayın

Ahşap mutfak malzemeleri ( Kesme tahtaları, kaşıklar dahil): Ahşap gereçler bulaşık makinesine konulduğu zaman bütün deterjanı içine çeker. Diğer bulaşıklar temiz bir şekilde yıkanmadığı gibi, tahta kaşıkla bir dahaki sefer yaptığınız yemeğin içine geçerek adeta deterjan yersiniz. Kesme tahtaları için de aynı şey geçerlidir. Üzerinde kestiğiniz ne olursa olsun sanki sert bir deterjanlı sünger üzerinde kesmişsiniz gibi besinlere bulaşır. Ayrıca yüksek ısı sebebiyle formlarında değişikler ve aşırı sudan dolayı şişerek çatlamalar meydana gelebilir.

Plastik mutfak eşyaları: Bazı mutfak eşyaları piyasada satılsa da ısıya maruz kaldığında içindeki petrokimyasal ürünler ayrışarak sağlığımızı kötü yönde etkileyecek maddeler çıkarabilir. Bunlar bulaşık makinelerinin içinde diğer kullandığımız gereçlere yapışarak , gözün görmediği bu maddeleri yeme içme yoluyla vücudumuza alabiliriz. Kanserojen olan bu maddeler ise uzun vadede etkisini gösterir. Özellikle sıcağa gelemeyecek plastik ürünler bulaşık makinesinde yıkanmamalıdır. Diğer plastik mutfak malzemeleri iyi bile olsalar şekil değişikliklerine rastlayabilirsiniz. Plastik üzerinde kurumayan su damlaları ise bazen yemek yağlarıyla ve nişasta birleşerek tam temizlenmeme özelliği de gösterebiliyor. Bulaşık Makinasıyla İlgili En Çok Sorulan 4 Soru

Antika yemek takımları : Çoğu antika yemek takımındaki süslemeler ya da üzerindeki yaldızlar el işçiliği ile yapılmıştır. Nesilden nesile aktarıldıklarından zamanla deforme olmamışlarsa da bulaşık makinenizin vereceği zararı kimse veremez. Bulaşık makineleri özellikle hijyen için elin değemeyeceği sıcaklığa ulaştığından bu zaman karşısında yenik düşmeyen takımlarınızı bir yıkamada dümdüz hale getirebilir. Hatta küçük çatlakları var ise makinenin içinde patlatarak ayrılmalarına yol açabilir. Bulaşık Makinasını Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken 8 İpucu

Sırlı porselen yemek takımları:  Pek çok kişinin çeyizlerini süsleyen bu takımlarımızı misafirler için kullandığımızdan çok sık yıkamayız. Çünkü zaten adından da belirleneceği gibi misafir takımıdır ve her zaman güzel ve ilk günkü gibi kalması istenir. Sırlarda kararmalar ve sökülmeler olmasın istiyorsanız biraz zahmetli de olsa çok para vererek aldığınız takımlarınızı elde yıkamanızı öneririz. Her ne kadar satıcılar bir şey olmaz dese de bir tanesini ayırıp defalarca bulaşık makinenizde yıkadığınızda sonucu göreceksiniz.

Bazı cam eşyalar: Bazen cam eşyaların altında etiketler görürsünüz. Bu etiketler uyarı anlamında elde yıkayınız ibaresi vardır. Çoğu zaman renkli olmaları ya da çok ince yapıda olmalarından dolayı ya renkleri solar, soyulmalar gözükür ya da kırılırlar. Çok severek aldığınız bir bardak ya da vazodan ilk yıkamada vazgeçmemek için uyarılara dikkat edin. Bulaşık Makinesinde Koku Oluşması Nasıl Engellenir?

Kristaller: Narin bir malzeme olduğu için kırılgan yapısı vardır. Birbirlerine çarparak ya da diğer mutfak eşyalarına değerek bile kırılabilir. Makinenizin kapağını açtığınızda sürpriz ile karşılaşmamak için kristallerinizi mutlaka elde yıkayın ve su izi bırakmamak için kurulayın. Matlaşma ise kristaller için ayrı bir sorundur. Kristalin matlaşmasına sebep ise yapısal dengesinin bozulmasıdır. Buna sebep olan ise sıcaklıktır.  Bu yüzden asla makineye konulmamalıdır.

Alüminyum ya da bakır mutfak gereçleri: Bakır mutfak gereçleri hem pişirme hem de servis açısından kullanılır. Makinede yıkanmaları kararmalarına yol açar ki kalaylanmadan bunları eski haline getirmek imkansızdır. Alüminyum ev gereçleri ise aynı dertten muzdariptirler. Bunlar matlaşarak eski görünümlerini kaybederler. Çelik olmadan yapılan bazı alüminyum çatal bıçak takımları ise çok çabuk kırılarak bağlı oldukları saplarından ayrılırlar. Ayrı ayrı materyallerden yapıldı ise tutkal bozularak görevini yapamaz. Bunun için çatal bıçak takımı alırken özellikle günlük olanlar için ‘makineye girer mi?’ diye sormayı unutmayın. Bulaşık Makinesinde Çamaşır Suyu Kullanılır Mı?

Termos ve izolasyonu olan kaplar: Bu tip malzemelerin zamanla sağırlaşmasına yani özelliğini yitirmesine sebep olurlar. Sıcak olarak saklayacağınız şey normal bir bardakta ya da tenceredeymiş gibi bir anda soğuyuverir.

Dökme demir tencere ve tavalar: Aslında ilk bakışta gayet dayanıklı gözükseler de su onların birincil düşmanıdır. Yemek yaptıktan sonra yıkayıp, kurulayıp kaldırmak gerekir. Makine içinde uzun süre suya maruz kaldığı için pas olayını hızlandırmış olursunuz.

Baskılı cam kavanozlar: Cam kavanoz herkesin bildiği gibi sağlık demektir. Uzun süre yiyecekleri bozulmadan saklar. Marketten aldığınız bazı ürünlerin cam kavanozda satılması bu yüzden tesadüf değildir. İçindeki bitince evde işimizi tekrar görür diye saklamak isteriz. Yıkayıp kaldırmakta esas önemli noktadır. Hiçbir üzerinde kağıt baskı olan kavanozu makinenize koymayın. Bu baskılı etiketler makinenin içinde çıkarak giderin tıkanmasına böylece servis yolunun size açılmasına sebebiyet verecektir. Bulaşık Makinenizi Daima Soğumaya Bırakın!

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
459TakipçilerTakip Et
232TakipçilerTakip Et

En Popüler