Ana Sayfa GÜZELLİK Daha İyi Cilt için Kolajen Nasıl Artırılır?

Daha İyi Cilt için Kolajen Nasıl Artırılır?

0
329

Cildin genç, sağlıklı ve pürüzsüz olması için kollajen olmazsa olmazdır. Sağlıklı kollajen seviyeleri, cildin güçlü ve genç görünümünün anahtarıdır. Kollajen, ciltteki kırışıklıkların oluşmasını yavaşlatır, cildi esnekleştirir ve güçlendirir.

Kollajen, insan vücudunda en yaygın olan proteindir ve yağ, bağ, tendon ve diğer yerlerin arasında bulunur. Kemik yapısı için kritiktir ve temel olarak vücudun birbirine uyum sağlamasına yardımcı olur. Kolajene neden ihtiyacımız var?

Cilt, her yıl yaklaşık % 1 daha az kollajen üretir. Bu yüzden kollajen seviyelerini artırmak önemlidir. Kollajen üretimini artırmanın da bazı yolları vardır.

  1. Kemik suyu ve sığır kollajeni

Kemik suyu ve sığır kollajeni, düşük kollajen seviyesini artırır ve hem cildi hem de eklem sağlığını iyileştirir. Kolajeni hangi yiyeceklerden alabilirsiniz?

  1. Aloe Vera

Aloe vera, oral olarak ya da cilde sürülerek uygulandığında, kollajen üretimini artırır. Çalışmalar, aloe vera takviyesi almanın kollajen üretimini artırdığını ve cilt kalitesini geliştirdiğini ortaya koymuştur.

  1. C vitamin

İnsan vücudunda kollajen üretimini hızlandırabilmek için bilimsel olarak kanıtlanmış olan hyaluronik asit sentezi için C vitamini gereklidir. Bu asit doğal olarak insan vücudunda bulunur, ancak yaşlandıkça seviyesi düşer. C vitamini açısından zengin beslenmenin çok önemli olmasının nedeni budur. Kırmızı biber, lahana, portakal, brokoli, çilek ve Brüksel lahanası gibi yiyeceklerde yüksek oranda C vitamini bulunur. Cildi gençleştiren mükemmel iksir

  1. Ginseng

Ginseng, anti-aging etkileri ve cildin şeklini korumaya yardımcı olmasıyla bilinir. Bilimsel olarak cildi UV ışınlarına karşı koruduğu belirlenmiştir. Ginseng çayı içtiğinizde veya ginseng takviyesi aldığınızda, kan dolaşımında salınan antioksidanlar hücreleri korur ve sağlıklı ve parlak bir cildi destekler.

  1. Kişniş

Kişniş, kollajen üretimi ile ilişkili olan C vitamini ile doludur. Ayrıca cilt için güçlü bir anti-aging faktörü olan linoleik asit içerir. Bu bileşen serbest radikallerle savaşan ve cilt hücrelerini sağlıklı tutan antioksidanlar içerir. Kaz ayağı kırışıklıkları için 6 doğal çözüm

  1. Yosun

Hücre yenilenmesine zarar veren şeylerden biri olan oksidasyon, yosun yardımıyla önlenebilir. Bu deniz ürünü, oral takviyeler şeklinde bulunabilir.

  1. Işık terapisi

Düşük seviye lazer ışığı tedavisi olarak da bilinen ışık terapisi, cildin elastikiyetini iyileştirmek ve kırışıklıkları azaltmak için kollajen artışını hızlandırır. Yaşlanma karşıtı 11 yüz maskesi

Sağlıklı bir cilt için tüketilmesi gereken diğer gıdalar

Aşağıdaki gıdalar sadece kollajen üretimini arttırmakla kalmaz, cildin esnekliğini de korur.

Ispanak, lahana ve pancar yeşili gibi koyu yeşil sebzelerin kollajen üretimini artırdığı söylenir.

Sarımsak hem kollajen üretimini hızlandırabilir hem de hasarlı kollajen liflerini yeniden yapılandırabilir. C vitamini eksikliğinin sessiz işaretleri

Portakal, greyfurt, limon ve misket limonu yüksek C vitamini içerir.

Yaban mersini, böğürtlen ve ahududu gibi meyveler cildi serbest radikallerden korur ve kollajeni artırır.