Ana Sayfa HAYAT Neden Ev ve Sağlık İçin Diyatomlu Toprak Kullanmalısınız?

Neden Ev ve Sağlık İçin Diyatomlu Toprak Kullanmalısınız?

Diyatomlu toprak, ince, beyaz toz halinde yumuşak bir topraktır. Aşındırıcı bir yapıya sahiptir ve evinizde güvenle kullanabilirsiniz. Bu toprak, hem pratik hem de sağlıkla ilgili çok geniş bir kullanım alanına sahiptir.

Diyatomlu toprak kullanmak size ve evcil hayvanlarınıza zarar vermez. Diyatomlu toprağı nerelerde ve nasıl kullanmanız gerektiğini aşağıda görebilirsiniz.

Ev Kullanımı

1. Doğal böcek kovucu
Diyatomlu toprak, doğal böcek kovucular arasında en iyisidir. Evdeki, tahtakuruları, keneler ve hamam böceklerinden evcil hayvanlarınıza tehlike oluşturmadan kurtulabilirsiniz. Böceklerin bulundukları alanlara biraz toprak serpiştirmeniz yeterlidir. Pirelerden kurtulmak için 8 doğal yöntem

2. Bahçe zararlıları
Bahçe zararlılarına karşı bitkilerinizi korumak için toprağa biraz diyatomlu toprak eklemeniz yeterli olacaktır.

3. Kuru bakliyat koruma
Pirinç, fasülye gibi kuru bakliyatlarınız çabuk nemlenip bozuluyorsa, saklama alanında diyatomlu toprak bulundurun. Diyatomlu toprak, gıda maddelerini kuru tutar ve böceklenmelerinin önüne geçer.

4. Diş macunu
Diyatomlu toprak, aşındırıcı dokusu nedeniyle dişlerin hem temizlenmesi hem de parlatılması için idealdir. Zaten birçok doğal diş macununda da vardır. Dişlerinizi fırçalarken, diş macununuza biraz diyatomlu toprak eklemeniz yeterlidir. Alternatif olarak;

Eşit miktarda Hindistan cevizi yağı ve diyatomlu toprak, ticari diş macunlarına iyi bir alternatif oluşturur. Nane esansiyel yağı da ekleyerek hoş bir koku verebilirsiniz. Evde aloe vera diş macunu nasıl yapılır?

5. Koku giderici
Evdeki farklı yerlerdeki kokuları gidermek için de diyatomlu toprak kullanabilirsiniz.

Çöp kovasındaki kokuyu gidermek için kovaya biraz toprak serpiştirin.

Halıdaki koku için, halıyı süpürün ve biraz toprak serpiştirin ve tekrar süpürün. Bu basit hile halıdaki tüm kokuları çeker.

Ayakkabı kokusu için de, ayakkabıların içinde biraz diyatomlu toprak serpin ve 8 saat bekletin. Sonra toprağı ayakkabı içinden temizleyin.

6. Temizleyici
Tencere, tava ve hatta klozeti biraz diyatomlu toprakla temizleyebilirsiniz.

Sağlık yararları

7. Silika kaynağı
Silika, tendonların, kemiklerin, kan damarlarının ve kıkırdağın optimal işlevi için gerekli bir mineraldir. Ancak, bunun sadece yüzde 30’u bitkisel bazlı gıdalar tarafından sağlanabilmektedir. Diyatomlu toprakta yüzde 85 oranında silika olması, ihtiyacınız olan oranı karşılamaya yeter. Daha iyi bir cilt için kolajen nasıl artırılır?

8. Cilt bakımı
Aşındırıcı yapısıyla diyatomlu toprak ile yüzünüze ve vücudunuza peeling yapabilir ya da yüz maskesi olarak yüzünüzde birkaç dakika bekletebilirsiniz. Diyatomlu toprağa biraz su ekleyerek macun haline getirebilir ve peeling, maske olarak kullanabilirsiniz.

9. Sindirimi temizler
Diyatomlu toprak, zararlı organizmaları sindirim sisteminden temizler ve sistemi ağır metallerden arındırır. Bir bardak suya 1 çay kaşığı diyatomlu toprak karıştırarak içebilirsiniz.

10. Genel sağlık
Diyatomlu toprak, kas onarımı, kolesterol ve kalp sağlığı gibi sayısız yaşamsal fonksiyon için gerekli olan magnezyum, sodyum, demir ve kalsiyum gibi minerallerle doludur.

Çok az diyatomlu toprağı suya ya da meyve suyuna karıştırarak içebilirsiniz. Ancak içmek istemezseniz, cildinize uyguladığınızda da yararlı besinler cilt tarafından emilecektir. Halıdan evcil hayvan idrar lekesini temizleme yöntemi

Evcil hayvanlar için kullanımı

11. Pire
Pireden kurtulmak için evcil hayvanınızın tüylerine diyatomlu toprak serpiştirin, sonra fırçalayın. Diyatomlu toprak, gözü tahriş edici olabileceğinden, evcil hayvanınızın gözlerinden uzak tutun.

İlgili Makaleler

Sedef Hastaları İçin Kapsaisin (Acı Biber) Merhemi

Sedef hastaları için kapsaisin (Acı Biber) merhemi tarifi. Kapsaisin acı biberde bulunan, yakıcı molekülün...

Kedi Kumunun Farklı Kullanımları

Kedi kumunun farklı kullanımları var. Evinizde kedi besliyorsanız, sürekli kedi kumu da bulunduruyorsunuz demektir....

Yumurta Tozu Nasıl Yapılır?

Yumurta Tozu Nasıl Yapılır? Yumurta tozu elinizde fazla yumurta varsa yapmak için iyi bir...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,834BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Sedef Hastaları İçin Kapsaisin (Acı Biber) Merhemi

Sedef hastaları için kapsaisin (Acı Biber) merhemi tarifi. Kapsaisin acı biberde bulunan, yakıcı molekülün adıdır. Reçetesiz satılan ağrı kremleri ve merhemlerde bulunan ortak bir...

Tencere ve Tavalar Neden Eğriliyor?

Tencere ve tavalar neden eğriliyor? Mutlaka başınıza gelmiştir. Yeni aldığınız tencere ve tavalar bir sonra dengesiz hale gelir. Nedeni yemek pişirdikten sonra yaptığınız temizleme...

Kedi Kumunun Farklı Kullanımları

Kedi kumunun farklı kullanımları var. Evinizde kedi besliyorsanız, sürekli kedi kumu da bulunduruyorsunuz demektir. Kedi kumunu sadece evcil hayvanınız için değil, evinizde başka işler...

Yumurta Tozu Nasıl Yapılır?

Yumurta Tozu Nasıl Yapılır? Yumurta tozu elinizde fazla yumurta varsa yapmak için iyi bir çözümdür. Böylece hem yumurtaları değerlendirmiş olursunuz hem de elinizin altında...